• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sitnilica biljnjih ostataka i briketirka

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
O

Odessa88

Guest
Jel znas mozda jel ima Imt u prodaji nesto slicno??I dal te sitnilice sitne dovoljno sitno da se moze briketirati posle???
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Za Imt pojma nemam, kod nas ima nekoliko manjih proizvođaća, isto tak ne mogu
reči koja konzistencija mora biti za brikete, al meni se čini da je to dovoljno usitnjeno:scratch
 
O

Odessa88

Guest
A za briketirke imate nesto kako je napraviti???Dal neko ima iskustva sa tim??
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
A za briketirke imate nesto kako je napraviti???Dal neko ima iskustva sa tim??

to je malo složenije.pravi briket mora imati sirovinu suhu do 7 posto.a to je teško postići bez profesionalnih postrojenja,silosa itd... jer briket kao gotov proizvod mora biti teži od vode.kod nas ovdje ima jedan slo proizvođač i njegovi briketi su loši.rasipaju se u vodi. moguće jeste napraviti stroj ali košta to mnogo.peletirka je već nekako privlačnija
 
O

Odessa88

Guest
Jel bi moglo od ovog mlina da se uradi sitnilica???

Nema nikog da obijasni
 

Prilozi

  • DSC00059_resize.jpg
    DSC00059_resize.jpg
    28.1 KB · Pregleda: 1,613
Posljednje uređivanje od moderatora:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Nema nikog da obijasni


ako hoćeš nešto da pregradiš onda nađi stari kukuruzni silažnik.on ti ima noževe koji to mogu samljeti dovoljno sitno i dovoljno brzo.
 
O

Odessa88

Guest
Kukuruzni silaznik???Jel mozes malo detaljnije da mi obijasnis o kojoj masini se radi???Mislis da bi izdrzao granje da samelje??
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Kukuruzni silaznik???Jel mozes malo detaljnije da mi obijasnis o kojoj masini se radi???Mislis da bi izdrzao granje da samelje??


ja sam gledao kako čovjek sa silažnikom melje granje da sebi napravi mjesto za okretanje traktora dok sprema silažu.znači išlo je.koji je silažnik bio u pitanju neznam.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Dakle ovo što si ti našao je sjeckalica bez drobilice.....dakle samo za krute ostatke....to ti je inaće jako primitivan stroj kojeg se dosta lako da napraviti
Ovo su njegovi sastavni dijelovi da shvatiš princip:
http://www.drpower.com/CHPContent/content/support/manuals/248851_CPR_ThreePointHitch_RF_Parts-Schematics_080619.pdf?cm_sp=OwnersManuals-_-CPR-_-manual-TPH-RF-248851
A ovo je jedan dobar i detaljan primjer samogradnje:
http://bedair.org/Projects/chipper2.html


dali netko zna dali se uopće isplati raditi s ovim za ogrijev
da nebi bilo potrošio više goriva od dobivenog ogrijeva

bio sam na nekom predavanju o int. proizvodnji i bilo je rijeći da se više neće smjeti ni granje spaljivati

e sad solucija je malčiranje ili ovo sjeckanje

sa malčiranjem u razgovoru s ljudima koji to rade sam zaključio da baš i nisu zadovoljni
a kako sam na nekakvoj prekretnici i razmišljam o malčeru s batovima, opet sam počeo razmšljanje o sjeckanju

zanima me dali netko zna dali se to uopče isplati

malo sam bacio procjenu da ako na 1ha šljiva ima cca 2m3 otpada granja
preračunato u loživo drvo je cca 600kn
dali to može pokriti gorivo i rabotu
npr messisov traktorski BIO6T sječka ima kapacitet 3-4m3 na h traži 15ks snage traktora i košta cca 14tkn

e sad dali tri čovjeka mogu pokupit i pobacat to granje (2m3)u stroj za cca pola sata:confused:

dali ima tu kakve računice

ako sam dobro shvatio ovakvi strojevi prave sitnu sječku, dali bi strojevi s krupnijom sječkom manje trošili recimo nešto kao ovo[YT]http://www.youtube.com/watch?v=1Sb5JJJGwHU&feature=related[/YT]
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Ljudi, moj susjed je napravio sječku grana do promjera 100 mm, sa puhalnikom, na traktorski pogon. Prije dva dana sam mu pomagao sječkati granje za grijanje. Moja prikolica (kiperica) bez dodatnih stranica je oko 2.2 kubika a to smo isjeckali (samljeli) za oko sat i po, s tim da su grane bile dosta iskrižane i velika većina istih je bila promjera 10 do 20 mm. Ako koga interesira slikati ću taj strojčić i postaviti slike, a kada budemo opet sjeckali može i video.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
dali netko zna dali se uopće isplati raditi s ovim za ogrijev
da nebi bilo potrošio više goriva od dobivenog ogrijeva

bio sam na nekom predavanju o int. proizvodnji i bilo je rijeći da se više neće smjeti ni granje spaljivati

e sad solucija je malčiranje ili ovo sjeckanje

sa malčiranjem u razgovoru s ljudima koji to rade sam zaključio da baš i nisu zadovoljni
a kako sam na nekakvoj prekretnici i razmišljam o malčeru s batovima, opet sam počeo razmšljanje o sjeckanju

zanima me dali netko zna dali se to uopče isplati

malo sam bacio procjenu da ako na 1ha šljiva ima cca 2m3 otpada granja
preračunato u loživo drvo je cca 600kn
dali to može pokriti gorivo i rabotu
npr messisov traktorski BIO6T sječka ima kapacitet 3-4m3 na h traži 15ks snage traktora i košta cca 14tkn

e sad dali tri čovjeka mogu pokupit i pobacat to granje (2m3)u stroj za cca pola sata:confused:

dali ima tu kakve računice

ako sam dobro shvatio ovakvi strojevi prave sitnu sječku, dali bi strojevi s krupnijom sječkom manje trošili recimo nešto kao ovo[YT]http://www.youtube.com/watch?v=1Sb5JJJGwHU&feature=related[/YT]

ovo je prdobro, gdje se moze nesto ovakvo kupiti, vejrujem da ne treba veliku snagu, a idealno za ogrjev.
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Evo kako sa i rekao stavljam fotke od prijateljeve sječke, isti je prije dva dana stavio druge noževe, tako da je ista sada puno brža i dave isječene komade koji su dva do tri puta veće nego na slici. Ako nekoga zanima više slika neka kaže i kojih detalja.
 

Prilozi

  • Sjecka2 800.jpg
    Sjecka2 800.jpg
    63 KB · Pregleda: 2,776
  • Sjecka 800.jpg
    Sjecka 800.jpg
    48.7 KB · Pregleda: 2,628
  • Sjeckako drvo.jpg
    Sjeckako drvo.jpg
    76.7 KB · Pregleda: 2,186
  • Sjeckako drvo1.jpg
    Sjeckako drvo1.jpg
    33.9 KB · Pregleda: 1,149

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
dal se ta sječka oće upljesnivit?
vidim da je boks obukal u najlon...
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Dobro si primjetio, dno i strane su obložene kamionskom ceradom. Također pitanje za pljesnivost stoji, naime kada smo sječkali to drvo (grane) je u šumi od 1. mjeseca, kada je rušeno, tako da je to "provenulo" odnosno nije sirovo, ali je sječkano dva dana iza svih onih silnih kiša, te je bilo mokro, pogotovo lišće na istom. Danas je taj prijatelj bio kod mene i kaže da se kada je tovario tu sječku za u peć osjeti dosta velika temperatura.
 
Na vrh