• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Kao i svaki drugi poljoprivrednik pratim situaciju u Agrokoru, jer drzin da je ona prozeta u malom ili velikom u puno nasih situacija.

Od prije mjesec dana otkad se se javio Ruski ambasador Agrokor je postao predmetom interesa medija i javnosti.


Pa evo citam malo, nista ozbiljno, samo dnevne portale, ali evo prenosu sta pisu ljudi koji bi trebali bit ozbiljni (analiticari, ministri, drugi sluzbenici,...), pa sam se malo uozbiljio, jednu obrvu spustio, drugu podigao i pokusavam pokopcat.

Ranijih dana pisu Agrokoru dolazu na naplatu veliki krediti, to je problem, a danas pisu, tj naglasavaju drugo, da je problem odnos prema dobavljacima i da pokusavaju iznac rijesenje za to!

I sad ja razmisljam, kako ces rijesit odnos prema dobavljacima?

Pa plati ljudima konacno, ali odakle ti lova ako nemas ni za vratit kredit?

Pretposavljam da dogovor s dobaljacima, koji bi osigurao likvidnost, ide u smjeru da se isti odreknu jednog djela duga...i da su mediji danas u sluzbi toga.

Koliko ja razumim postoji samo jedna stvar koja u tom koncernu radi dobro, a to je prodaja, ako se tu pocmu dogadjat problemi, ovo ce se sve urusit u rekordnom roku ko kula od karata...ispravite me ako nesto krivo vidim

I iznesite svoja razmisljanja, nisam nikakav navijac nijednog ishoda, samo zelim pratit jer ono sto bi zelio, na zalost bojim se, mogu samo mastat!
Ako pak koncern prezivi ovu situaciju u ovoj formi, po meni je to znak izuzetne moci!
Zbog ovakvih stvari su se raspadale drzave!
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Niti jedne trunke žalosti nemam prema svim takvim megalomanskim i nezasitnom osobama. Htio je Todorić sve što god je poželio pa neka sada cvili . Žao mi je prevarenih i poštenih ljudi.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

da, to je ono, ali on je svjestan da su mu ti radnici i drugi koji su ovisni o njemu zapavo jedini izgled da se izvuce iz situacije.

Sad kako to zito prosijat...radnike i ostale sacuvat a njega za primjer drugima adekvatno izmodelirat?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

uletiče država da radnici ne padnu šaka burzi a bome i teretu države ,Država će oprostiti dio duga dobavljača preko poreza , naknade , doprinosa koje ovi ionak ne plačaju jer imaju agrokor za izgovor , odnosno velika potraživanja
u međuvremenu idu novi krediti , jamstva itd jer su blizu izbori .
Na kraju večinski vlasnik i dalje doručkuje kavijar i šampanjac ima šofera ..živi u dvorcu a firma mu je dužna je 10 x vrijednosti kompanije , živio kapitalizam .
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Ali zaasto sve tago negativno oko toga ... kako ne primjetite ljude koji žive od agrokora ....
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Spomenuo sam ljude i mišljenje za njih. Mada .... ne znam da li ih je za žaliti !? Ovakvu situaciju su radnici u dalekoj prošlisti okrenuli u svoju korist pa su mogli i sada.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Sad bas razmisljam da nikome ko je vezan na Agrokor javno zanimanje za temu ne ide u prilog, puno bi se manje znalo i lakse manevriralo da tema nije javna.
Mislim da to i menadment zna, medjutim, problem je sto moraju koristit javnost nebi li je pripremili za poteze...klasicna intervencija
Vjerovatno neko ko to jos jasnije vidi sad moze tocno i napisat faze kako ce se stvar razvijat.
Ja osobno mislim da bez radikalne ideje nema pomoci ovde...da sam ja na Todoricevom mistu, ako je to izvedivo odma bi se rijesio 30 posto vlasnistva...a zapravo je to trebao napravit puno ranije
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Meni je bilo pomalo šokantno kad je Marić ,kao Todorićev direktor postao ministar . S obzirom da je Todorić godinama najveći donator stranke na vlasti , postavljanje njegovog čovjeka za ministra je direktan sukob interesa !
Kako se sad stvari razvijaju ,postaje jasnije da se i prije izbora znalo da će Agrokor trebati pomoć države pa je Marić i postavljen tu gdje jest.
Tak da je izvjesno da će građanstvo platiti jedan dio.
I meni je žao radnika ,ali njih je trebalo žaliti otkad koncern postoji ,jer se na račun njihovih malih plaća koncern ektremno širio.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Gledala sam, ima neko vrijeme, možda mjesec dana ili manje, ali je već bilo objavljeno da je Agrokor u grdnim problemima, dnevnik, samo jednim okom, i vidim Todoriča u društvu još njih četiri - pet , a voditelj dnevnika govori o velikoj, nekoliko milijardi teškoj hoteljerskoj investiciji grupe investitora tu na našem Jadranu.
I velim mužu - pa kako će investirati u hoteljerstvo ako nema za vraćanje kredita i ne može platiti dobavljače robe.
I čujem jučer isto tako mišljenja analitičara da bi seTodorič morao riješiti hoteljerstva, građevine i iks drugih djelatnosti i ostaviti samo primarnu djelatnost.
A bila sam na prvu čak mišljenja da sam krivo vidjela, da mu je bio netko samo sličan na ekranu.

Zbilja - od kuda mu novac za ulaganja posvuda, po svim granama privrede?
Je li istina da je zakupio od HTV sav reklamni prostor i da ga preprodaje?
Ima li ičega u državi što nije njegovo?
Na temelju kojih i čijih novaca je vlasnički ušao u sve segmnete privrede?
Je li itko ikada postavio pitanje zašto mu je Ministarstvo poljoprivrede isplačivalo poticaj za jabuku i mandarinu - njemu, a ne proizvođaču?
Jer taj poticaj je on uračunavao u otkupnu cijenu koju je plačao proizvođaču, koja je u konačnici sa njim iznosila za prvu klasu, ak se ne varam, valjda će se javiti koji proizvođač jabuke - dvije i pol kune.
Poticaj se daje zato da proizvod na polici za kupca ima nižu cijenu. Jabuka na polici dućana je šest- osam , deset i više kuna. Todorič (i drugi otkupljivači ) su je realno platili kunu i pol. Jer im je ostalo dala država da daju proizvođaču. I dozvolila mu da radi sa maržom od 300 - 500, 600, 700%.

Neka propadne, neka ga netko kupi, neka mu se izbriše svaki trag da je postojao.
I svi slični njemu. Megalomani. Nikada dosta, nikada kraja - gutaju sve pred sobom, tako dugo dok se trbušine pune dreka ne rasprsnu, samo onda zaseru i zasmrde sve oko sebe.
Samo je caka što on ima negdje u bankama dosta za svojih stotinu života. A sranje koje je napravio nek prežvače narod.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Nebu on propal. On se je jako dobro zbrinul. Mnogi su već prije iskoristili dobro poznati recept. Radnike se zakida, dobavljačima prvo malo, onda sve više, kasni plaćanje. U međuvremenu se uzimaju krediti i paraleno izvlači lova iz firme te se ista koristi za privatni boljitak. Kad se krediti više ne mogu otplačivati, ode firma u stečaj. Potraživanja su obično nekoliko desetaka puta veća od vrijednosti firme. U cijeloj priči najmanje gubi vlasnik jer je on prije izvukel lovu i sebe namiril.
Jel Todorić radil drugačije?

Drugi dio priče je ministar. Ako je doprinesel takvom stanju u Agrokoru, kaj bu z Lijepom našom?
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

dobro u sveme je da su ljudi uglavnom zahvaljujuci tehnologijama (smartphone, fb,...) poceli razumjevat cikluse i sve su odazniji reagirat na ovakve stvari...

Najbolje bi bilo da se Agrokor konsolidira, da posluje ponovo jer bi to znacilo da su nekako uvjerili dostavljace da radu s njima...platili...
Ako ne, dobavljaci ce se snaci, neko ce uskocit u Agrokorov prostor...cisto sumnjam da ce potrosaci na djetu...i to mi je sve ok, zaj mi je djela radnika koji se nece snac, zaj mi je osakacenih dobavljaca i na kraju a povrh svega gradjana koji ce zbog ovakvih stvari placat porez na prvu nekretninu, skuplje energente, cestarine, zdrastvo...jer se lova stvorit mora!
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Najpoštenije bi bilo da Todorića zatvore na 20 godina zatvora zbog poreznog kriminala ( navodni porezni dug 6 milijardi kuna !!! ) a Agrokor kao koncern će i
onako po segmentima preuzeti strani kapital i opet nikaj ne bu ostalo u hrvatskom vlasništvu. Rasprodaja hrvatske imovine je davno započela i ovo je samo režirani nastavak kojeg napačeni i izmanipulirani narod mirnih i prekriženih ruku skrušeno prati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Pred nekih desetak - petnaestak godina u mojoj se je općini mijenjao prostorni plan i napravila se još jedna poslovna zona, iako smo ih imali već dvije, na istoku i sjeveru općine. Dobili smo i zapadnu. Netom prije toga je jedan mjesni veliki poljoprivrednik kupovao zemljišta na toj lokaciji na svoje ime. E, tu je izgrađena pakirnica krumpira na koju je došao na otvorenje Todorič sa helikopterom. Euforija većine poljoprivrednika je bila ogromna - e, sada će Belica riješiti problem otkupa krumpira, tržište se otvorilo.
Je.
Radilo se kooperativno, kooperanti su se obvezali svu soju ugovorenu proizvodnju prodati njemu, ali bez definirane otkupne cijene. Slijedeće na redu je bilo da svaki kooperant ima obavezu deset posto proizvodnje dati po akcijskoj cijeni, koja je uvijek bila oko dvadeset posto niža od trenutne. Nakon toga su krenuli problemi sa isplatom - trideset dana je prolongirano na šezdeset, pa na devedeset, u reali na sto osamdeset, a sada i na tristo šezdeset. Osim toga, tko baš insistira na onih sto osamdeset mora se odreći devet posto potraživanja - dakle, na sto tisuća kuna devet tisuća mora ostaviti firmi kako bi novce dobio ne u ugovorenom roku isplate, nego u duplo duže vremena.

Osim toga, nakon nekoliko godina poslovanja mjesni poduzetnik - "vlasnik" - koji je dobio povrat pdv - a, nepovratnih pedeset posto vrijednosti investicije kao poticaj, "podaje" .vlasništvo pakiraone i ono postaje sada vlasništvo Todoriča. Iako je on bio stvarni vlasnik zapravo od prvoga dana. Rasprodali su se kamioni, otpustili radnici na papiru, zaposlili "novi", ti isti radnici koji sa radnog mjesta nisu niti odlazili, uzeli su se poticaji za zapošljavanje, dobio se opet povrat pdv - a, dobilo se opet pedeset posto bespovratnog poticaja. I tako još dva puta. Četiri se vlasnika i četiri direktora promijenilo - Dodlek doo, Agrofruktus, Mtijević - četvrtog se imena ne sjećam, a sve mi se čini da je bilo zapravo pet rotacija. Radnici se otpuštali i ponovno zapošljavali a država im je davala za njihove plaće - kao poticaj za nova zapošljavanja.

Za koliko desetaka milijuna kuna je direktno oštećena, prevarena država samo na ovoj jednoj pakiraoni, koliko ih je sličnih u državi, koliko ih je takvih primjera svuda oko nas, koliko nas je Todo izžmiknuo takvim lopovlucima, može se samo nagađati.

I svi mi tu u selu sve znamo, ali nikome ništa. Ljudi su ovce, nisu dobili plačenu robu godinu dana, na koljenima mole svoje novce, odriču se devet posto da bar nešto dobiju - i i dalje u pakiraonu voze krumpire. Ajd, sada nešto rijeđe, ne viđam tako često pikolice tu u prolazu, ali pakiraona radi svaki dan od sedam do sedamnaest, nekada i duže.


Zato ne bi bilo najbolje da se Agrokor konslolidira, bilo bi najbolje da ga vrag takvog lopovskog kakav je zeme, da zeme sve one skupa s njim koji su mu omogućili da radi tako kako je radio. Četiri - pet puta kupiti fiktivno jednu te istu firmu - svaki puta jedna od njegovih firmi kupi pa proda drugoj njegovoj firmi - alooooooo........i svaki puta uzme od države poticaj, bespovratna sredstva - pa jb mu pas m - tko je tu lud. To treba sve u tri mp3 zgaziti i spaliti da niti temelja ne ostane.

Zadnji vlasnik pakiraone, trenutni, od prošle godine je opet onaj prvi - Dodlek doo
Svi znamo da je fiktivni i da će se vlasništvo i opet ubrzo mijenjati. Čim isteče zakonski rok i bespovratna sredstva budiu izamortizirana.
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Ali največi problem je kaj država sve to
financira iz poreza koji mi mali plačamo.
Nedaj bože da slučajno ne platiš porezna
je odmah tu i odmah ovrha.Završiš u
registru poreznih dužnika.Za nedodirljive
postoji famozna riječ -Poslovna tajna-
Sjetimo se
ne tako davno tvrtke Pevec.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Ma to nije čak niti za najgoru moguću kaznu,
hipotekom ili kako već zadužiti državno/privatnu zemlju, koja će direktno ići u vlasništvo stranom okupatoru, jer su po meni svi ti stranci okupatori, i oni koji su to zna se dozvolili
i bez ispaljenog metka ode zemlja koja se krvlju branila
zato se i nabijaju nacionalne tenzije između jednih ili drugih, samo zato da bi nas lakše ogulili
a narod je stvarno ovca kad ne vidi ništa
još prošle godine je bivši premijer tražio zemlju za stranog investitora, pa eto našli su
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Re: situacija u Agrokoru - monitoring i analiza

Rješenje cijelog slučaj je nacionalizacija, jer ionak ta firma košta državu.
A 20+ godina...ne samo za staroga, već i za cijelu familiju zaposlenu kao rukovodeći kadar, uz to zapljena cjelokupne imovine, pokretne i nepokretne...
Primjer bi trebal biti poučan svim ostalima koji se tak "igraju".

Naravno, trebalo bi i potkresati krake hobotnici, od Roh..., Prk... i da dalje ne navodim.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ali kako to sad nacionalizirat kad bi preuzeo i dugove koji, najvjerojatnije veci od vrijednosti drustva...
Drzava bi se trebala naplatit kao prvi vjerovnik, radnici kao drugi...a onda dobavljaci i banke, jedino takonse moze zastiti javni interes...ali od toga nema nista
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nemre nacinalizacija više kod nas zaživjeti , promjenjena je svjest ljudi
ljudi su naučili gledati u tuđe đepove i kroz tuđe prozore a naučili su krasti sami od sebe .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Prehrambena industrija je strateška grana svake države, i u interesu joj je imati kontrolu nad tim.
Ak bude država (tj. svi mi iz poreza) morala otplatiti njegove dugove, onda je red da i postane vlasnik na temelju toga duga.
Jednostavno. Gazda može biti i država, svejedno, dok uprava firme radi i firme posluju.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ponavlja se povijest Lure kupljena za kunu prodana za puno više i više nije naša slično i Agro,,,, više neče biti naše . Mislim da je za neke tajkune opcija "goli otok".
 

Najnoviji postovi

Na vrh