• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

sjeme bozicne psenice

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
pozdrav, da li itko zna kako se zakonski tretira pakiranje i prodaja sjemena bozicne psenice? kao sjemenski materijal ili kao artikal siroke potrosnje i kako ga deklarirati?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
pozdrav, da li itko zna kako se zakonski tretira pakiranje i prodaja sjemena bozicne psenice? kao sjemenski materijal ili kao artikal siroke potrosnje i kako ga deklarirati?

valjda ćemo saznat do sljedeće sezone...sad je malo kasno, mislim za ovu godinu...;)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
pozdrav, da li itko zna kako se zakonski tretira pakiranje i prodaja sjemena bozicne psenice? kao sjemenski materijal ili kao artikal siroke potrosnje i kako ga deklarirati?

Trebalo bi kao sjemenski materijal ipak se sije :prayer:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Gledam je po trgovackim centrima,sramota. Cistija mi bude u bunkeru, tretirana plasticnom vrecicom i komadom kartona, a cijena valjda 500% veca nego sto se seljacima placa.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Gledam je po trgovackim centrima,sramota. Cistija mi bude u bunkeru, tretirana plasticnom vrecicom i komadom kartona, a cijena valjda 500% veca nego sto se seljacima placa.

gle nije bas to tak kaj...ambalaza kosta (doma stavis 50kg u jednu vrecu za 5kn a taj svaki karton, vrecica, kutijica ili nesto trece kosta), gorivo isto (najskuplja stavka dok razvezes po trgovinama) moras uracunati povrat (sta se ne proda odi opet po trgovinama i skupljaj) pa trgovacka marza (koja nije 10%) i na kraju PDV (koji je znamo svi 25%) pa kad to sve zbrojis i podvuces jel to je onda 500% veca cijena? i na kraju i tu psenicu proizvede seljak ali je ocito bio malo snalazljiviji pa ju je prodao po malo vecoj cijeni...a da zaboravio sam koliko vremena treba da natrpas vrecu od 50kg a koliko treba da natrpas vrecica (i svaku izvazes) po 50 ili 100g pa da bude ukupno 50kg? ne pricam bajke nego je to tak...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
valjda ćemo saznat do sljedeće sezone...sad je malo kasno, mislim za ovu godinu...;)

bas naprotiv sad je vrijeme za trazit do sezone treba sve biti rijeseno ako se misli prodavat a ne onda trazit...ja ustvari sijem psenicu u posudice (za par trgovackih lanaca) i dobio sam prijedlog da su zainteresirani i za sjeme (pakirano) pa ako se moze pobrat koja kuna zasto ne i ovak nam je voda do grla kaj se tice poljoprivredne proizvodnje i svaka kuna dobro dodje...zato me i zanima kaj treba da ne ulozim u to pa da mi dodje inspekcija i opere kaznu vise nego kaj budem dobil na tome i ovak me imaju na piku (neki nadobudni mladi inspektorcic malo malo dolazi)...koliko sam uspio vidjet ovo kaj se prodaje po trgovinama nije deklarirano kao sjemenska roba...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
bas naprotiv sad je vrijeme za trazit do sezone treba sve biti rijeseno ako se misli prodavat a ne onda trazit...ja ustvari sijem psenicu u posudice (za par trgovackih lanaca) i dobio sam prijedlog da su zainteresirani i za sjeme (pakirano) pa ako se moze pobrat koja kuna zasto ne i ovak nam je voda do grla kaj se tice poljoprivredne proizvodnje i svaka kuna dobro dodje...zato me i zanima kaj treba da ne ulozim u to pa da mi dodje inspekcija i opere kaznu vise nego kaj budem dobil na tome i ovak me imaju na piku (neki nadobudni mladi inspektorcic malo malo dolazi)...koliko sam uspio vidjet ovo kaj se prodaje po trgovinama nije deklarirano kao sjemenska roba...

nema ni logike da bude sjemenska roba...
napišeš na paket da je merkantilna, deklariraš po zakonu i aus...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Na pakiranju nema nikakve deklaracije, piše samo Božićna Pšenica.

Napisano Uputstvo za Uporabu, tko je pakirao, pakirano 2012 godine, rok trajanja 2 god.

Takođe i na Slovenskom pakiranju Semenarna Ljubljana isto što sam naveo i gore.

Na Hrvatskom pakiranju 100g cijena 2 kn.

Semenarna Ljubljana nije naveden iznos težine na pakiranju, cijena 2 kn.
 
Na vrh