• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva bijelog kukuruza

B

Bobo

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

365kn kosta jedna vrecica. Trgovacki putnik je jedva nabavio sjeme, jer sve salju van, i mora se ranije naruciti da ti znaju ostaviti.

Inace, u vrecicu sam zavirio jucer i prvo sto sam ugledao je bilo jedno zrno obicnog kukuruza...

Sad, il sam ja tulav, pa ne znam, il oni osiguravaju to da se posijani bijeli kukuruzi iskrizaju sa obicnima koji su "zalutali" u vrecicu, pa da i nagodinu moras kupovati sjeme, ne bih znao o cemu je rijec. Ja sam si uzeo vremena pa sam isao birati obicna zrna od bijelih i dosao sam do ovoga:



Inace, ima i u vrecici i dosta slomljenih zrna, tako da se iskreno bojim za sklop... Vidjet cemo sto ce biti s njima na jesen ;)
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

Bobo kaže:
. Ja sam si uzeo vremena pa sam isao birati obicna zrna od bijelih i dosao sam do ovoga
ko je lud nebudi mu drug[ sala]
a j..... pocelo je s jednim klasum u sorti i iz godine u godinu se rasirila kolicina ,nemozeju ni oni sve nacisto ,i u ostali sorta ima pomjesani zrna samo se ne vidi razlika.
 
B

Bobo

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

Cuj, da sam ovo posijao, nikli bi i ovi obicni kukuruzi. kad bi doslo vrijeme oprasivanja, doslo bi do krizanja i sa svojim sjemenom ne bih mogao sijati dalje, jer to vise nisu bijeli kukuruzi...

Ovim biranjem zrna sam pokusao osigurati koliko toliko cistu njivu da se nemaju s cime iskrizati, pa da ne moram stalno kupovati sjeme, ako mi se pokazu bijeli kukuruzi dobri.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: KUKURUZ BIJELI

A kaj misliš da ti od susjednog polja hibrida neće doći "sileđije " na tvoj cvijet .
kontrolirano opreašivanje se radi rucno(koliko ja znam ) a i tu sa davno updejtan zadnji put.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: KUKURUZ BIJELI

Bobo kaže:
Ovim biranjem zrna sam pokusao osigurati koliko toliko cistu njivu da se nemaju s cime iskrizati, pa da ne moram stalno kupovati sjeme, ako mi se pokazu bijeli kukuruzi dobri.

Koliko znam od uroda hibrida zrno se ne sije!
 
B

Bobo

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

drmr kaže:
Bobo kaže:
Ovim biranjem zrna sam pokusao osigurati koliko toliko cistu njivu da se nemaju s cime iskrizati, pa da ne moram stalno kupovati sjeme, ako mi se pokazu bijeli kukuruzi dobri.

Koliko znam od uroda hibrida zrno se ne sije!


Ma zbog cega to?

Koliko puta smo samo kupili manje sjemena nego sto nam je trebalo (pojavi se neka njiva na koju bi bas mogli ic kukuruzi) i tu uzmem sjemensku robu i iz kukuruzane nakrunim zrna u sijacicu i pomjesam u grubo pola pola. NIKAD nikakvih problema, nice kao i sve ostalo.
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Re: KUKURUZ BIJELI

Jel nekom od Vas pravih poljoprivrednikastalo štogod bijelog zrnja da posijem na cca 300 m2 u metropoli....platim po zrnu.
Ima li tko tog bijelog kukuruza.....zemlja čeka
 
B

Bobo

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

Sad si se sjetio kad sam posijao sve... meni je bilo ostalo za dva jusna tanjura sjemena, pa sam baki u bascu posijao jedan red bijelih, jedan red obicnih kukuruza...
 
D

dedek

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

Vidio sam na jednoj slici da taj bijeli hibrid ima prošarana žuta zrna tako da izgleda da mu je to genetski pa nevjerujem da ti se neće ponavljati i usprkos prebiranju žutih zrna.I koliko znam kad siješ zrno iz kukuružnjaka pada mu potencijal prinosa a kasnije bi vjerojatno došlo i do cijepanja svojstava. Kad već plačamo skupo gnojivo mislim da se ne isplati eksperimentiranje sa sjetvom iz kukuružnjaka.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: KUKURUZ BIJELI

profnekbiol1 kaže:
Jel nekom od Vas pravih poljoprivrednikastalo štogod bijelog zrnja da posijem na cca 300 m2 u metropoli....platim po zrnu.
Ima li tko tog bijelog kukuruza.....zemlja čeka

Samo malo proguglas i evo bijelog kuruza http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/kukuruz-zrnu-bijeli-oglas-622348

http://www.zagorje.com/oglasnik/oglas/46/819/bijeli-kukuruz.aspx

Zvrcni ovog,mozda on ima http://oglasnik.tportal.hr/oglasi/dom_ured/vrt/ponuda/biljke/oglas-11437470.html
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam od pretprošle godine ostavil nekoliko klasova domaće bijele, ali se još premišljam dal da to posijem ili ne.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ja bi zaprasio da maxim xl 350, kao i zuti kukuruz, imam pioneer pr33h82, preporuka je sijati na 22 do 22,5cm

Na koliko ti sijes?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Pioneer ima hibrid bijelog kukuruza? Mislim da sijem gusce.. valjda na Gaspardovoj sijacici piše od 19-23... A kad je gusce onda je valjda 18.
Ali mislim da je najbolje sijati na 21,22, ali to sve ovisi o gnojidbi. Ja uvijek više preferiram gusci sklop, jer se to osjeti na prinosu..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ima pioneer taj pr33h82, zamjena za neki bijeli, nesjecam se koji....to je novi hibrid od prosle godine, imam oko 30tak kilograma, jos je u klipu, trebam okruniti i zaprasiti, planiram sijati na 22, to je fao 700, dosta kasna sorta, pa treba rano posijati
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Ja ga meljem u brašno sa mlinom na kamen :).

I ja sam prošle godine sijao fao 700 i posijao sam 8.5, a brao sam u 11 mjesecu i bio je odličan.
 
Na vrh