• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sklapanje kompresora

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
nakon što sam od ajkule dobio glavu kompresora,nabavio sam motor od 3 KW sa 2400 o/min i kacu od 80 litara,atestiranu.i magnetni rasteretni ventil za glavu kompresora.ali nikako da nađem nepovartni ventil za pneumatiku.onih vodovodnih ima ali za zrak ama baš ništa.

jel ima neko ideju kako da to riješim? jel neko sam sebi već sklapao kompresor.
koji odnos mora biti remenice motora i remenice glave?
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
nepovratni ventil ti je dobar i onaj za vodu.za omjer remenica prvo moraš znati koliko okretaja moraš imati na glavi kompresora
 
A

AGRIPLUS65

Guest
nepovartni ventil za pneumatiku...
kadi se to nalazi?
ja sam sam sastavljal.
okretaji ti nisu bitni jel kamijon ne vozi stalno na istem broju okretaja.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
nepovratni ventil ti je dobar i onaj za vodu.za omjer remenica prvo moraš znati koliko okretaja moraš imati na glavi kompresora


specifikacija za glavu kompresora kaže 2800 okretaja,ali pošto nije nova ja je nebih toliko tjerao,recimo do 2500. a tu mi je bitan odnos remenica,jer ako su iste motor će ih tjerati tim okretajima,ali bih ja išao niže.
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
ako ti motor ima 2400 okretaja onda stavi na motor i na kompresor remenice istog promjera pa ćeš imat i na kompresoru 2400 okreteja a to ti idealno
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ako ti motor ima 2400 okretaja onda stavi na motor i na kompresor remenice istog promjera pa ćeš imat i na kompresoru 2400 okreteja a to ti idealno

a jesi siguran da ti motor ima 2400 okretaja???
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
a jesi siguran da ti motor ima 2400 okretaja???

jesam,piše mu na pločici,od 2400 do 3400 ali ću sutra provjeriti,jer čak mislim da je brzina od 2800 do 3400. poslikaću sutra sve pa ću postaviti slike
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
2840rpm

To ti je previše. Motori kamiona se u normalnom radu vrte 1500-2000rpm. NEJDI PREKO TOGA. Kompresor bu imal bolju efikasnost, jer bu manje grijal zrak. Ionak s jednocilindričnim kompresorom nemreš imati Bog zna kakav kapacitet.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
2840rpm

To ti je previše. Motori kamiona se u normalnom radu vrte 1500-2000rpm. NEJDI PREKO TOGA. Kompresor bu imal bolju efikasnost, jer bu manje grijal zrak. Ionak s jednocilindričnim kompresorom nemreš imati Bog zna kakav kapacitet.

zato sam i naveo da bih išao niže sa okretajima,danas ću izmjeriti remenicu na glavi pa da vidimo koji omjer bi trebala imati remenica na motoru, meni ionako netreba za bogzna kakve radove,ali ovi suhi kineski neću više da vidim.
znači puhanje guma,ispohivanje prašine,možda neke kratke nebitne radove lakiranja i to je sve,ali velim hoću da radi kako treba.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
jesam,piše mu na pločici,od 2400 do 3400 ali ću sutra provjeriti,jer čak mislim da je brzina od 2800 do 3400. poslikaću sutra sve pa ću postaviti slike

Ovo na 3400 nemoj gledati, to ti je na 60Hz, za to nemaš adekvatan izvor....to je klasičan motor sa jednim parom polova.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ovo na 3400 nemoj gledati, to ti je na 60Hz, za to nemaš adekvatan izvor....to je klasičan motor sa jednim parom polova.

da da,to je za amere.

e ovako prečnik remenice na glavi je 20cm,ako odbijemo onaj utor ili kanal gdje ide remen( kako to se već zove) onda remenica ima promjer od 12,5 cm.

ima li neka formula kako izračunati kolika remenica treba biti na motoru da nebi glava stradala ili se grijala bez potrebe. sad ode potražiti specifikacije glave pa ću i to postati.kod ove firme sam kupio sitasti filter,bio im zadnji i nema ih više,firma se zatvara.

evo ga http://www.uploadarea.de/files/6zrcvzlvczwpis2jj2pyoc854.pdf
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Izračunaš omjer brzina koji imaš na motoru i koji ti je potreban za kompresor i sa tim omjerom povečavaš ili smanjuješ promjer remenica. Vrlo jednostavno. I ne moraš se mučiti sa utorima i tim pizdarijama. Bitan je samo promjer nalijeganja. Jednostavno uzmeš vanjski promjer jedne remenice, onda samo jednostavno uzmi vanjski promjer druge remenice i to je to.
"edit"
Znači, piše "radni broj okretaja" npr 1700o/min, a tvoj motor se vrti nazivno 2840o/min. ti dakle moraš sa prijenosom usporiti okretaje. omjer i=1.67. znači tebi mora promjer remenice na kompresoru biti X1.67 veči nego na motoru.
 
Posljednje uređivanje:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Izračunaš omjer brzina koji imaš na motoru i koji ti je potreban za kompresor i sa tim omjerom povečavaš ili smanjuješ promjer remenica. Vrlo jednostavno. I ne moraš se mučiti sa utorima i tim pizdarijama. Bitan je samo promjer nalijeganja. Jednostavno uzmeš vanjski promjer jedne remenice, onda samo jednostavno uzmi vanjski promjer druge remenice i to je to.
"edit"
Znači, piše "radni broj okretaja" npr 1700o/min, a tvoj motor se vrti nazivno 2840o/min. ti dakle moraš sa prijenosom usporiti okretaje. omjer i=1.67. znači tebi mora promjer remenice na kompresoru biti X1.67 veči nego na motoru.


uzimajući u obzir stvarne vrijednosti kompresora i motora,dolazim na koeficijent 1,014 i tada silazim sa odnosom remenice kompresora sa 12,5 cm na 11,35 cm remenice motora ali sam tad na tačci koja je maksimum za kompresor,tako da moram ići niže kako bih rasteretio glavu kompresora.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Možeš komotno spojiti jednake remenice, tak i tak bude broj okretaja malo pal pod opterećenjem. Evo, mali Aleksandar ti poručuje da ih spojiš direktno, vratilo na vratilo, "mano a mano":mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh