• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slanutak

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
pozrdav,
imam oko 0,5ha odmorene, ja jesen izorane zemlje.
Razmisljam o sadnji il slanutka il buca.
Je mi mozete reci gdje se moze nabaviti sjeme slanutka.
 

seljan

Član
Tu od
22 Svi 2012
Poruka
44
pozz!!

Meni je sjeme poslao poštom gosp.Bobostar i zahvalan sam mu na tome.Znaći kupio sam slanutak elvar a na vrečici piše da ga iz italije uvozi kao generalni uvoznik CPM INTERNACIONAL d.o.o. Zagreb.A uvozi od italijanskog proizvođača Sementi Dotto.Što znaći da svi prodavaći njihovog sjemena bi mogli isporućiti sjeme.

Ja sam pak malo eksperimentirao tako da sam dio posadio to sjeme a dio slanutak iz interšpara i mogu reći da razlike i nije bilo što se tiće nicanja no što se tiće uroda ovo certificirano sjeme je ipak dalo veći prinos
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Prošle su skoro 3 godine od zadnjeg posta.
Zar više nitko ne voli slanutak?
Ove godine spremam se zasijeti oko 1700 kvadrata slanutka, kako će uspjeti eksperiment, vidjet ćemo.
Potreban mi je kakav savjet uzgajivača mahunarki u vezi gnojidbe.
Naime, struka preporča NPK sa malim udjelom dušika. Kako ne volim kemijske preparate te ih koristim samo u nuždi zanima me čime ekološki gnojiti.
Moj plan je ovakav: Na jesen sam zaorao stajski (goveđi) gnoj. Sada, kad se zemlja prosuši bacio bih oko 250 litara pepela (kojeg skupljam cijelu zimu) i pred samu sjetvu ili nakon nicanja prihraniti humusom kalifornijskih glista.
Budući da ne znam da li je u svemu tome dovoljno kalija i fosfora, mislio sam uzet i preparate Ekorast vrtko i standard.
Ima li netko iskustva s tim gnojivom, ja sam o njemu prvi put čitao ovih dana, ili sa nekim drugim ekološkim gnojivom?
Da li uzgaja neko mahunarke bez kemijskih NPK gnojiva?
Molim iskustva.
Hvala na pomoći, a ako pomoći ne bude ja i dalje giram po svom, pa šta bude, bude:icon_super:
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Mada nema baš zainteresiranih osoba za ovu temu, ipak da napišem svoje prvo iskustvo o uzgoju slanutka. Možda ipak nekom pomogne. Moram reć da sam malo razočaran kako je sve krenulo, ali vjerujem da će ipak nešto sjemena bit i za pobrat. Za sada, uvidio sam tri problema: neiskustvo, loše sjeme i zečevi.
Kao što sam pisao u prvom postu, pokušavam ga uzgojiti bez primjene kemije. Tako da sam nakon jesenskog zaoravanja stajskog gnoja, u veljači bacio oko 300 litara drvenog pepela. Evo slike

1-20170311_102047.jpg


Oko 20. četvrtog krenula je sjetva. Poznanik mi je posudio oltovu dvorednu sijčicu za kukuruz. Ostavio sam sita za sjetvu kukuruza, pa izgleda da je došlo do oštećivanja sjemena te je klijavost bila dosta slaba. Na nekim redovima fali slanutka i po nekoliko metara.Trebalo je staviti sita sa većim rupama, ali znat ću za drugi put.
Kako u jednoj agrariji u Pazinu nisu imali dovoljnu količinu sjemena, još 2,5 kg smo kupili u drugoj agrariji (također u Pazinu). Tek nakon sjetve čitao sam podatke sa kutija i primjetio da ovom slanutku iz 2. agrarije (2,5kg) je istekao rok upotrebe 2016. Tako da od tog sjemena nije niklo ni 10%.
Ono što je niklo dobro se razvijalo, ali napali su ga zečevi i dobro pobrstili. Postavio sam strašila od PVC vrećica i vrećice sa svinjskom masti, ali ni to nije pomoglo.
Prije desetak dana smo izvršili prihranu sa mješavinom EKORAST ratar i humusa kalifornijskih glista (iz vlastite proizvodnje) te ručno okopali.

1-20170511_181249.jpg


1-20170513_173050.jpg


Nakon toga sam sve oko njive postavio i reflektirajuće trake, pa za sad izgleda da ga zečevi izbjegavaju. Nakon okopavanj, čini mi se, da je dobro krenuo, pa se nadam da će bit šta i za brat.
Evo slika prije par dana

1-20170521_190812-003.jpg
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
I mi se doma borimo s ekološkim povrćem. Bilo je oko 1000 m2 graška, pola je dosta dobro, a pola je srednja žalost. Trebalo je biti oko 4000 m2 graha ove godine. Inače sijemo s OLT-ovom dvorednom sijačicom, samo što sam napravio posebno pločice za grah i grašak. Mora se sijati što sporije i nema problema. Ove godine su moji izvlačili redove s ogrtačem za krumpir, ali to je čista glupost.
Gnojidba je uglavnom zrelim stajnjakom pod brazdu.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Evo, mi ga pobrali. Nije bilo količinski koliko sam očekivao,ali za prvi put je OK. Nažalost svi učimo na greškama, pa tako i ja. Drugi put ćemo nake stvari promjeniti i nadam se poboljšati. Nadao sam se prinosu od cca 300 kg, a dobio oko 180 kg.
Berba je bila krajem sedmog mjeseca.
Evo dvije slike

http://poljoprivredni-forum.com/attachment.php?attachmentid=18144&stc=1&d=1505165978
A ovo je nakon čišćenja.

http://poljoprivredni-forum.com/attachment.php?attachmentid=18145&stc=1&d=1505166034

Ovo je sve o mom prvom uzgoju slanutka. Vidjet ćemo kako će bit dogodine.
LP
 

Prilozi

  • 20170729_203450.jpg
    20170729_203450.jpg
    73.2 KB · Pregleda: 82
  • zdjela2.jpg
    zdjela2.jpg
    35 KB · Pregleda: 80
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisi rekao koja je bila površina i koliko sjemena si potrošio.
Je li bilo problema nekakvih sa nametnicima - ušima illi kakvim bolestima?
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Da ne ponavljam isto, piše cijeli postupak od planiranja sadnje do berbe u prijašnjim postovima. Nema nešto zainteresiranih osoba na ovoj temi tako da sve je stalo na ovoj 3. stranici.
Uz lošu klijavost, kao što gore piše, najveći problem su bili začavi. Sve naokolo njive postavljali smo šuškave najlon vrećice, reflektirajuće trake, vrećice sa svinjskom masti i jedan ultrazvučni otjerivač i ništa nije smetalo da zečevi lijepo tamo borave i marendaju.
Čak ta ultrazvučna naprava je i nešto koristila, ispred njezinog "vidnog polja" nije bilo oštećenja na slanutku od zečeva, ali iza nje je bilo sve zgaženo i pogrickano. Tako da sam joj svakih nekoliko dana mijenjao položaj.
Drugih štetnika nije bilo. Šta se tiče bolesti, nisam ga tretirao sa nikakvim pesticidima i bio je lijep do zriobe. Tada je tu i tamo koji dobio ruzinavo smeđu boju i osušio, ali toga je bilo jako malo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh