• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nisk rekel da je lanc neopasan, već da je manje opasan od sajle. Kad sajla pukne, leti na dvije strane. Naravno, i lanc poleti, ali puno prije padne. Puknuta karika je zasebna priča.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Ne znam odakle vam to da je lanac opasniji od čelične sajle.
Slažem se s ZJ.
@željko kž
Uvijek se nešto može odbiti, a može biti još faktora u tome, ali u globalu, sajla je puno opasnija od lanca.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Lanac je manje opasan od sajle, sajla je manje opasna od puknute karike.
To je moje iskustvo, ono što sam vidio..
Što se tiče teorije, neću se upuštat jer se ne razumijem u to.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,766
Ja sam vidio kako puknuta sajla siječe mlade grabriće,padali su ko pokošeni.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Teoretski, veće su šanse da dođe do zamora materijala u jednoj karici nego da se rasčija 5% sajle. Ili da je jedna karika loše termički obrađena, da ima zaostalih naprezanja ili nešto slično. A u praksi, kad te sastavi u leđa, boli i jedno i drugo. Na brodovima se lanci još jedino koriste za sidra, a za sve ostalo se koriste sajle. Ne samo da su lakše, nego i izdržljivije.
Ali one gurtne, e to je majka. Ja se bavim penjanjem, i tu se dosta koriste gurtne. Ne bi čovjek vjerovao koliko gurtnica širine 2 cm izdriži. S nekima spustiš trupac od 300-400 kg bez problema. A posebna kategorija je radni konop, tkz, statik. Bio sam u prilici gledat kako se s njime izvlači mitsubishi l 700. Danas su ti materijali toliko razvijeni da je to čudo. Ako je netko u prilici nabaviti dobru gurtnu, to je vrhunska stvar,
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Imaš užat od sintetičkih vlakana koja je 1.5 puta jača i izdržljivija od sajle. Bolja i od gurtne. Ali je i dosta skuplja :)
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Pa sto gurtna nije sinteticki materijal..PP, Pa, Pes, Pe, HMPe pa i kevlar je nista drugo nego vrsta Pa. On je cvrst, ali em bubri, em ga UV zracenje unistava. A zajednicko svim umjetnim vlaknima je da su relativno osjetljiva na paranje, zbog velikog trenja.
Sajlu par puta povuces po poteznici pod opterecenjem i vec pocnu pucat strune.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Po meni sajle imaju prednost pred lancima,i zbog težine i praktičnosti kopcanja,i teško pucaju ako se s njima postupa pravilno.
Hodor sajla ako je Čelična i kvalitetno napravljena može podnijeti puno trenja struganjem u metalnu površinu.
Al kao i kod svakog materijala dolazi do umora i kad se uoče oštećenja ili iskrivljenost,treba zamjeniti novom sajlom ili lancem.
S gurtnama nemam iskustva previše pa ne bi htjel o njima,al me zanima,kad gurtna nevalja kad ju zamjeniti ili prestati koristiti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Kad pukne vanjski plašt, ilitiga čarapa, pa se počnu vidjeti štrikovi unutra, gurtna je gotova.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hvala ZJ!
Daj samo ako znaš kad to popuca dali od habanja ili nacukavanja,prevelike sile?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
I lanac i sajla su po meni podjednako opasni , svak na svoj način
Gurtna je majka za šlepanje i povlačenje tereta ali ona ne smije da se pregiba i kliza inače brzo se ošteti vanjski sloj a onda unautrašnji još brže
Za vučenje trupaca je lanac , pogotovo u ''kamenitim'' uslovima
Postoje i dobre sajle , to stoji ali ipak mislim da je lanac u prednosti

Imao sam priliku da gledam šta može da potegne ''alpinističko uže'' od 8mm , iznenadio sam se silom tog konopčića
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Zbog tog istezanja i letenja okolo kojekakvih elemenata mi se sviđa gurtna. Potrgao sam kojekakvih lanaca ali ni jedan nije bio kak treba, sajli sam isto potrgao nekoliko komada. Ovaj lanac još nisam uspio slomiti i nadam se da nebum, ali gurtne mi se baš sviđaju.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Sve ovisi o vozaču,ako je na traktoru ili vozilu koje šlepa sileđija,luđak ili jednostavno lud čovjek on je u stanju sve uništiti i biti opasan po okolinu,imao sam tenkovsku sajlu ali jedan takav lik je i nju uspio uništiti sa drvetom,kod mene je sistem sljedeći za lokalne pijance koji svako malo završe u grabi imam lanac od poda sa prikolice za stajnjak ,za šumu dve sajle 16 mm i tjeraj Miško
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Moj glas ide gurtni (osim u slučajevima koje je Savo navel) ili užetu.
Pojas od auta može dobru tonu izdržati bez problema
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Jedini problem kod gurtni i alpinističke opreme što imaju vijek trajanja. Alpinistička oprema u prosjeku 7 godina, bez obzira u kakvim uvjetima bila.

@Savo, jednom su GSS-u iz Sarajeva pokrali opremu. Neke dijelove su pronašli na stočnom sajmu, švercer veže krave petzlovim karabinerima :D:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
švercer veže krave petzlovim karabinerima

I pokušava biti NEupadljiv :icon_rofl::icon_rofl:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Sa kolegom Dinom smo se našli u pravo vrijeme na pravom mjestu :eek::
10857908_10203917794197690_6032975151995740019_n.jpg

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=heNJ23u4eZ8&list=UUDI71481VnZnoHWB03dEj5g[/YT]
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
To je on vozil gnoj na orano ili je pokraj oranog put koji je poplavljen?
 

Najnoviji postovi

Na vrh