• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Imam lanac, karike su male a debele, mislim 10 mm. Stari ga nije uspio potrgati a bome mu ni ja nemrem ništa za sada. Cuganje izbjegavam više zbog strojeva koji se vuku. Sajla mi se ne sviđa pogotovo kad pukne. Uvjek sam više za lanac.
Malo se tonulo danas

upload a gif

image uploading
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
to su od rusa,isti kakve sam ja imao na svom... :) daj mi reci jos za ova mala svjetla iznad pozicije,palis ih u paru s onima na haubi? mozes li ukljuciti u isto vrijeme i ona radna svjetla gore na krovu?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
kuzim! :) mislim si i ja ubaciti takva,ali meni trebaju da mi svijetle sa strane traktora,a zice prebrikati da mogu upaliti prednje radne i obicne lampe odjednom,posto na jednima i drugima imam dugo-kratko,onda to svijetli ko betlehem!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Za dodatne radne farove obavezno i dodatni prekidač i relej obavezno!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@dado 6340,meni sad tu nešto nije jasno - zašto se uopće pokušava nešto napraviti na zemljištu na kojem stoji voda.Mogu razumjeti ako se radi zimska brazda - za očekivati je da će je mraz razmrviti,ali bilo kakva druga obrada ne samo da nema smisla nego ako se i uspije nešto napraviti - to je uništeno tlo za slijedečih nekoliko godina - nakon prosušivanja zbijeno,grudičasto,neplodno....ili sam ja malo zaostala ili se nešto izmjenilo u ovo "novo doba i novih tehnologija u poljoprivredi"?
Moje su oranice takve da ako se prođe sa roto mokro tlo,naprave se grude koje u slijedećih pet godina ne možeš razbiti taman da neznam kolko prohoda napraviš.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Istina, gdje jedanput zblatariš, zaboravi dobar urod na
tom mjestu bar dvije godine.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
A čovjek pokušo nešto posijat. Meni je ostala palata sjemenske pšenice u garaži, isto sam danas pokušavao kao i on i isto sam završio. Kad sam je kupovao, mislio sam je iza kukuruza sijati, a još ga nisam ni ovršio. Susjed ima 8 jutara pripremljenih za tritikal, a ne možemo sijat. Ne bi se ništa pokušavalo da se ne mora.

Osim zapadanja do osovina, ja sam uspio i špindlu slomit, dugo je i izdržala. Srećom, uz malo žice i komad cijevi je zakrapano na licu mjesta :icon_weed:


 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Imam lanac, karike su male a debele, mislim 10 mm. Stari ga nije uspio potrgati a bome mu ni ja nemrem ništa za sada. Cuganje izbjegavam više zbog strojeva koji se vuku. Sajla mi se ne sviđa pogotovo kad pukne. Uvjek sam više za lanac.

Prije ces dobit lancem po glavi ako pukne nego sajlom.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,766
Ne bi se baš složio,jesi kad vidio kako izgleda kad sajla pukne,bolje da te nema blizu jer sječe sve pred sobom.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
@NEWHOLLAND daj mi to obasni ??? Lanac nema potencijalnu elastičnu energiju, i ne može se nakon loma odbiti, tj. ne može napraviti štetu, ali kad čelična sajla pukne, pri velikoj sili, može bezproblema na traktoru razbiti staklo. Jer je ELASTIČNA. I zbog toga nakon loma ona se ponaša kao npr. gumica, lastika.
Barem sam tako na faxu učil, a i uživo sam jednom vidio (dobro nije bilo pretjerano, ali se je odbila). Lanac mi je puno puta puknuo u šumi i nikom ništa.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Vidio sam jedno i drugo pa sam po tome zakljucio. Prosle jeseni covjeku je lanac razbio glavu kroz sofersajbu. Mozda i grijesim. Kuci imam 4-5 sajli pa si biram po potrebi. Kad je nesto super tesko uzmem neku brodsku debelu kao ruka i tako sam najsigurniji. A u lanac nemam povjerenja...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Koliku silu može izdržati jedna karika, napravljena od homogene materije, a koliko može izdržati snop elastičnih žica? Elastičan je i lanac, samo u manjoj mjeri, ali je sastavljen od više zasebnih elemenata i svaki ima svoju potencijalnu energiju, pa kad ih nategneš s par tona sa svake strane taj potencijal dolazi do izražaja. A lanac drži onoliko koliko drži najslabija karika.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Elasticnost je karakteristika celika, tak da se rastezu i stezu jedan i drugi. Bitno je i koliko imas srece dok pukne. S tim da je sajla u prednosti, jer zbog nacina gradnje unutarnje trenje medju nitima usporava stezanje. Zato sajla nakon pucanja cesto bude nafrkana.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Bitna je razlika u tome da se sajla ponaša kao jedan duuugački feder, gdje se cijela duljina elastično rasteže u jednom (istom) smjeru, dok se lanac ponaša kao puno malih povezanih federčića, koji se rastežu u kružnom smjeru.
Zato je reakcija lanca manje opasna, jer (tolikog) nema zbrajanja sila, obzirom da su vektori naprezanja raspršeni i zglobno povezan, te lanac, iako i on ima reakciju, prije padne, te se njegova sila reakcije poništi u trenju s podlogom.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ ne bi se složil lanac kad pukne je opasniji od sajle u Žibrinovcu ima čovjek kaj je zbog toga izgubil oko (pogodila ga puknuta karika kad su palili 533 na šlep) sajla kad pukne ne frcaju komadi nego je u dva dijela a imam bar dvadesetak slučaja u praksi večinom u šumi .:icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh