• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Baš tak, imal sam sreće.
To i je inače vareno, s tri dijela je, ali jedna strana bila već ranije puknuta
Vidi se i na slici da je samo malo držalo. Loše je bilo zavareno. Ako imaš mogućnosti zavari to sa bazičnom elektrodom i dodatno pojačaj i služilo bude bez straha. Velika sreća kaj ti nije puknulo u vožnji na cesti jer bi bilo samo takvog veselja. Da li si zmolil Očenaša?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Treba vidjeti kak izgleda mjesto loma. Ako je materijal teže zavarljiv ne bu niti bazična elektroda bolje držala, pa preporučam EZ Krom10 elektrode, ali treba skinuti prethodni zavar.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Ta oka se inače atestiraju i imaju utvrđenu nosivost. Ako je pucalo, znači da je ili na knap nosivo ili je dobrano preopterećeno. Bilo kako bilo, zavarivanjem će se dodatno oslabiti, takva oka se kupi nova i zamijeni.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,181
Pokušajte s vijcima,u nekom položaju,ja obično ako nešto zavarim a ima mjesta za vijak i maticu obavezno stavim i vijak.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,576
Ne bi htio "dolijevati ulje na vatru" svojim tipkanjem. Uglavnom vidi se taman dovoljno da je jasno da je zadnje zavarivanje te kuke bio "nikakav posao".
Takvu kuku mora zavariti profesionalac varioc koji ima opremu i znanje za to.
Govorim na temelju velikog iskustva u višegodišnjem radu s variocima na poslu, u posebnom odjelu zavarenih konstrukcija. Njihova je tehnologija zavarivanja jedna znanost i vještina.
Nemojte me samo sad krivo razumjeti molim vas.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ja bi tu vuču napravil od pločevine i povaril normalnim elektrodama.
Nikad više puklo nebi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Mi smo takav narod.
Sve znamo u bitriji na glas objasniti ili na papiru skicirati.
Ali kad treba u praksi pokazati.... nemamo vremena.
Tak je i s varenjem. Za silu svi znamo zalepiti, čak more var ljepo i izgledati, a kolko drži .....
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Videl si moj var gerunga, ak ne vjeruješ dojdi i šasija je još takva, ak taj pukne onda nek ide sve u tri lepe🙂more do vara al var ne.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,576
Ja bi tu vuču napravil od pločevine i povaril normalnim elektrodama.
Nikad više puklo nebi.
E sad i ja bi ali:
Ima li kolega potrebnu pločevinu na raspolaganju,
Ima li ju s čime izrezati,
Ima li ju čime kvalitetno zavariti???
Dobro stajem da ne tupim i otežavam.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,910
Taj var više liči na ljepljnje, za taj pothvat nemože biti aparat iz Pevexa . Treba konusno izbrusiti obje strane i znati zavariti po ps-u. Tu na forumu ima jako malo stručnjaka za takav pothvat.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da tu ne treba delati neku nauku oko zavarivanja. Najobičnija X priprema za zavar. Zavariti, obrusiti višak zavara i dodati sa svake strane pločicu debljine 4 mm (čini mi se da ima mesta) koje treba zavariti skroz naokolo. Za to ne treba niti atestirani zavarivač, potreban je solidan, u svakom slučaju bolji zavarivač od mene. ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
E sad i ja bi ali:
Ima li kolega potrebnu pločevinu na raspolaganju,
Ima li ju s čime izrezati,
Ima li ju čime kvalitetno zavariti???
Dobro stajem da ne tupim i otežavam.
Ja velim za sebe. Imam sve navedeno osim hrabrosti da kvalitetno zavarim.
Ali za to imam čoveka (više komada), a da nemam platil bi nekome da zavari.
Mada, poznavajuči sebe..... ja bi probal par puta garant prije nego bi odustal.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Dečki da ne razbijate glavu, to je neko prije već vario, tj. kak je neko rekao zaljepio.
Stari var sam obrusio, izbrosio kosine skroz na nulu s jedne i druge strane i zavario kak Muha kaže običnom "OK" elelektrodom.
Prvo s 3.25 zavario unutarnje kosine, a zatim još dva vara s 4 mm, tak da mislim da sad nema straha da pukne.
I aparat nije iz Pevexa, već je home made iz Končara, kištra težine od 250 kg😁
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,576
Do sad je bilo zavareno od jednog takvog kakvog si spomenuo...
Čini mi se da iz tebi znanog razloga jako podcjenjivački i s podsmijehom gledaš na "zavarivanje" , zato ja ne bi dalje razglabao.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
Ne bi htio "dolijevati ulje na vatru" svojim tipkanjem. Uglavnom vidi se taman dovoljno da je jasno da je zadnje zavarivanje te kuke bio "nikakav posao"
Nemaš ti pojma!
Je l lijepo otucao metal - je, je l drži šljaka - da!
I kak bi onda to zavarivanje trebalo biti? :unsure:
 
Na vrh