• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slike vinograda

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ma i ja sam imao prije tudum,ali nije to to nemože se to mjeriti sa kvalitetnim vinima kad se jednom na ovo navikneš nemožeš ga više pit!!,a i imaš više posla sa tudumom nego sa cijepom!!
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
To ti i kažem dok se navikneš na cijep ..ja radije pijem cijelu noć Chardonnay nego tudum da ga je*eš!!!,ali svatko ima svoj izbor!!!
 
B

bajki

Guest
Vinogradar , vidim da imaš metalne stupove. Kako ih postavljaš, u iskopanu rupu ili ih nabijaš strojno. Vidim da na krajnjim stupovima nemaš ankere, dali su oni ubetonirani? Dali ti se ti stupovi povlače od težine?
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Čelni stupovi su zabetonirani cca 80 cm u zemlji,isto kao i podupora koja je isto tako zabetonirana i nesavijaju se ništa nema šanse ,a ove stupove sam zabijao 75 u zemlju ali ručno,složio sam si jednu alatku za to nemoraš se penjati na ljestve i slično sve iz zemlja a i nije preteško i ti stupovi su jako čvrsti mada ne nose previše tereta bitni su krajnji stupovi!!!
 
B

bajki

Guest
Jel natežeš žicu svake godine u vinogradu. Ja imam betonske stupove i ankerima su uvčvršćeni, ali mi se polako izvlače ankeri van, pa morma puno natezati žicu i nakon nekog vremena (10 godina) moram stup ponovo ukopati, a onda mi je opet kratka žica? Ti onda nemaš akvih problema kada ti se nepomiće krajnji stup?
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ja imam tako 6 godina još nikad nisam napinjao žicu,a stupovi se nisu pomakli ni milimetar!!!
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,581
ja imam betonske stupce od 2.3M ukopani su u zemlju 60cm,na krajevima su usidreni (ona sidra kao svrdlo) i malo su nakoseni,,,imam 6 zica i na svakoj zici imam spaner,,a redovi su dugacki 60m,,i svake druge godine moram malo spanati...neznam kako cu napraviti u novom vinogradu jer ce mi redovi biti najmanj od 60m pa do 160metara..
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
vinogradar kaže:
Čelni stupovi su zabetonirani cca 80 cm u zemlji,isto kao i podupora koja je isto tako zabetonirana i nesavijaju se ništa nema šanse ,a ove stupove sam zabijao 75 u zemlju ali ručno,složio sam si jednu alatku za to nemoraš se penjati na ljestve i slično sve iz zemlja a i nije preteško i ti stupovi su jako čvrsti mada ne nose previše tereta bitni su krajnji stupovi!!!

Nego, isprika na laganom of-topicu, ne znam puno o vinogradima i stupovima, ali me zanima osobna procjena dali bi se na takav nacin (bez betoniranja) mogli raditi stupovi za ogradu? Razmilsjam o vinogradarskim pocincanim stupovima od 2.5 m koji bi se nabijali 50 cm u zemlju, sa naspananom zicom izmedju svakih 50-60 cm sto bi drzalo mrezu od npr. 160 cm (npr. http://www.ntl.hr/?A=PRD&ID=1&IDG=1) i jos na vrhu dva reda zice. Kutni stupovi bi se betonirali.
Tezina mreze je nesto manje od jedan kg po duznom metru. Dali se to moze usporedjivati sa pritiskom koji cini loza na zice? Usput, koliko je metara razmak medju stupovima?
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,581
moze se uspordiati i te kako..kod mene ti je od stupa do stupa-a nisu betnirani nego samo pozabijaniu zemlj...je razmak 7metara,,razmak izmedu cjepa do cjepa je 70cm,sto iznosi 10cjepova,,svaki cjep nek ti ima 2.5kg roda to ti je 25kg 7 metara ili 3.5kg po metru duznom,neracunajuci tezinu samog cjepa,zelene mase...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
swizach kaže:
moze se uspordiati i te kako..kod mene ti je od stupa do stupa-a nisu betnirani nego samo pozabijaniu zemlj...je razmak 7metara,,razmak izmedu cjepa do cjepa je 70cm,sto iznosi 10cjepova,,svaki cjep nek ti ima 2.5kg roda to ti je 25kg 7 metara ili 3.5kg po metru duznom,neracunajuci tezinu samog cjepa,zelene mase...
Po tome ispadne da moja matematika bi trebala drzati vodu. Fala na razmisljanju, nego koliko su visoki stupovi i koliko su zabijeni u zemlju?
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,581
stupovi su visoki 2.3m,zabijeni su 55-60cm dakle 1.7m su od zemlje...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Hvala, sad mozemo nazad na slike vasih vinograda. Nisam neki posebni ljubitelj vina, ali kad vidim kako su lijepo uredjeni vinogradi sve mi lijepo pogledati. Svaka cast.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Moji su 2.75 i 75 u zemlji ali dosta je i 2.50 i 70 u zemlju,i razmak mi je 5 metara i duljina reda 50 m,a gdje su mi dulji redovi tu imam na sredini još jedan zabetonirani čelični stup.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,581
aa nebi ja radio kod tebe vinograd pa da mi placas u dukatima... :mrgreen:
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Meni je gornja žica na 180 cm ,a trs je formiran na 80-90 cm,kod nas tije tako svuda nesmijemo niže sa trsom a i neću da moram na klečući rezat i brati i saginjati se,a i radi bolesti nesmijemo niže...kojiko si ti puta špricao lani ???
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,581
meni su sada trsovi na 50sm od zemlje,,ali ovih novih 11000komada ce biti na 35-40cm,,uostalom budu bolji sladori, hm kolko sam puta sprico...8 puta +1zimsko..ti?
 
Na vrh