• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljiva Bistrica

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
Re: sljiva BISTRICA

Kako znati kad je kom gotov :?:
Kodnas u lici neki prepjecu a neki ne stvar ukusa :lol:
 
P

paor

Guest
Re: sljiva BISTRICA

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=300
-------------

iz prakse:

kod nas je najbolja praksa da se šljiva odmah po branju samelje (izgazi, izmulja, izdropi, ošteti...), istrese u kace i peče točno osmi dan

ako se ne melje, nego u kace ide cijeli neoštećeni plod, tad sve zavisi od temperature, prirodnih kvasaca, kvalitete šljiva...i tad se mora promatrati ponašanje koma, a posobno gornjeg dijela (okrovine) koje nikako ne smije potonuti na dno, iskusno oko lako pozna dokle komina radi, a obično to bude do 14 dana

oni koji imaju puno šljive i nemaju vremena peći standarnim postupkom, zatvaraju kacu (trebalo bi čak hermetizirati) i time zapravo spriječavaju da površinski dio koma propade na dno i zaustavlja se vrenje, nakon otvaranja kace taj dio se baca, a ostatak se normalno peče. ja uvijek poznam takvu rakiju i za mene je to druga klasa, čak ju je možda bolje prepeći
 
V

vocar

Guest
Re: sljiva BISTRICA

paor kaže:
-------------

iz prakse:

kod nas je najbolja praksa da se šljiva odmah po branju samelje (izgazi, izmulja, izdropi, ošteti...), istrese u kace i peče točno osmi dan

ako se ne melje, nego u kace ide cijeli neoštećeni plod, tad sve zavisi od temperature, prirodnih kvasaca, kvalitete šljiva...i tad se mora promatrati ponašanje koma, a posobno gornjeg dijela (okrovine) koje nikako ne smije potonuti na dno, iskusno oko lako pozna dokle komina radi, a obično to bude do 14 dana



Iz moje prakse :):
Šljiva, ako se nagnječi prilikom ukomljavanja fermentira brže, no to ovisi o temperaturnim uvjetima i mješanju koma. Nekad može biti i 7 dana, a može biti i više od 20 dana. Ako temperatura zraka gdje se nalazi kom padne ispod 17 ° vrenje staje, to je razlog zašto se ne smije uzmimati zdravo-za-gotovo 8 dana trajanje fermentacije. Dosta lagano se provjeri kada je kom fermentirao i zreo za pečenje. Ako se iznad koma pojavi bistra voda koja nakon mješanja koma ne pokaže mjehuriće, nego ostane mirna to je znak da je fermentacija završena. Zaboravio sam napomenti da je bitno da se kom svakodnevno miješa 2-3 puta i naravno da kaca ne bude otvorena. nego zatvorena nekakvim najlonom(najjednostavnije rješenje). Dosta je bitno da plodovi koji se nalaze u kaci budu ujednačeni tj. da stavite u kacu plodove koji su skupljeni u roku 24 sata. Zato je bolje imate više manjih kaca nego 1ili 2 velike.

To su moja iskustva...
 
P

paor

Guest
Re: sljiva BISTRICA

naveo sam osmi dan jer su rijetki slučajevi kad u istočnoj Slavoniji krajem 8. i pčetkom 9. mjeseca temp. pade ispod 17°
ako baš nekog zanima teorija, pošaljem mu pdf "Rakija"
 
V

vocar

Guest
Re: sljiva BISTRICA

paor kaže:
naveo sam osmi dan jer su rijetki slučajevi kad u istočnoj Slavoniji krajem 8. i pčetkom 9. mjeseca temp. pade ispod 17°
ako baš nekog zanima teorija, pošaljem mu pdf "Rakija"

Ne bih htio cjepidlačiti, no vrlo je česta pojava da ljudi peku nakon 8 dana ne znajući da im kom nije zreo za pečenje.

Može meni na mail taj .pdf, znanja nikad dosta :)
glazbenik@yahoo.com

pozdrav
 

zbedenik

Novi član
Tu od
30 Ožu 2007
Poruka
22
Re: sljiva BISTRICA

paor kaže:
naveo sam osmi dan jer su rijetki slučajevi kad u istočnoj Slavoniji krajem 8. i pčetkom 9. mjeseca temp. pade ispod 17°
ako baš nekog zanima teorija, pošaljem mu pdf "Rakija"

...meni pošalji bocu na kojoj piše Rakija.... :p :p :p
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: sljiva BISTRICA

evo kako je lani rodila šljiva,jedva sam grane uspio sačuvati.Ovo je jedan hobi voćnjak gdje imam svakojakog voća a prevladava šljiva.Vidi se i grad Nova Gradiška ,malo je sumaglica ali inače bude prelijepo naročito noću.

slikesmobitela1035.jpg

slikesmobitela1034.jpg

slikesmobitela1033.jpg


gdje god je zumirano slika je mala .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Re: sljiva BISTRICA

A kak ih berete? Ručno kad padnu ili ih tresete?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: sljiva BISTRICA

ovo je bila sorta stenley i dugo se je držala na peteljki.Na kraju smo je otresli a što nije palo ručno obrali.Zanimljivo da uopće nije bilo potkupljanja,sva je sazrijela odjednom.Čačanku smo potkupljali više puta a i ranije je došla nego stenley.Rakije kao u priči a i najeli smo se i poklonili šljive do besvijesti.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: sljiva BISTRICA

evo malo slika sa rezidbe i zimskog prskanja šljiva i ostalih voćnih vrsta.Stavio sam i par panorama Nove Gradiške.Slikano je mobitelom bez zuma pa nije neka kvaliteta.

Slika077.jpg

Slika076.jpg

Slika075.jpg

Slika074.jpg

Slika073.jpg
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: sljiva BISTRICA

U tijeku je projekat zaštite Autohtonih zavičajnih sorti šljiva sa područja cijele Slavonije. Projekat provodi Udruga proizvođača prirodne domače šljivovače SLAVONKA Osijek u suradnji sa Zavodom za vočarstvo iz Zagreba. Projekt traje već nekoliko godina. Vrlo brzo će u prodaji biti sorte Autohtonih zavičajnih tj. biti će uvrštene na sortnu listu te će se i za njih moči ostvariti poticaj. ŠLJIVA BISTRICA je samo jedna u nizu takvih sorti koje su idealne za proizvodnju rakije i naravno druge prerađevine.
Što je jako bitno i najzanimljivije od svega je to da se raznoraznim analizama uzoraka uzetih sa puno lokacija na terenu diljem Slavonije došlo do zaključka da u preko 90 % posto slučajeva uzorci nisu zaraženi šarkom. Kod bijelih šljiva šarka nije otkrivena niti na jednom uzorku dok je kod plavih šljiva bilo tek nekoliko zaraženih uzoraka.
Pa vi koji se namjeravate baviti proizvodnjom rakije saćekajte još malo i doči ćete na svoje.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: sljiva BISTRICA

OBAVIJEST

U Osijeku je u tijeku tečaj za destilera. U organizaciji UPDŠ Slavonka Osijek. Tečaj se upisuje u radnu knjižicu. Svi koji se mislite baviti proizvodnjom rakoije i drugih žesta bez toga u EU nećete moči. Tečaj traje godinu dana, dva puta tjedno. Cijen aje mizernih 1600 kn. Dva predavanja su bila ali se još stignete priključiti.
 
A

Ado

Guest
Re: sljiva BISTRICA

- Jarane slike su ti ok ,samo ti je sve u ledini pod travom zbog čega to ? -Pokušaj posaditi šljivu modru Čačanku ili Smederevku pa da vidiš roda . 8) Ja imam ove sorte šljive i super sam zadovoljan imam oko 300 stabala a, najesen kontam još toliko posaditi, samo trenutno nemam slika na forumu.Kod mene je drugačija obrada zemljišta nema travke sve uzorano i prefrezano oko voćaka sistem navodnjavanja kap po kap preko čitave godine.Više puta u toku godine vršim prskanje atomizerom i mogu ti reć da sam prezadovoljan nema bolesti a, prinos je super i cjena otkupna .
-"Ado"-
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Za sada sam zasadio oko 20 šljiva. Našao sam ih po zapuštenim šljivicima. Sve ukupno u par godina(na istoj parceli) zasađeno oko 80 šljiva u malo gušćem sklopu. Još su mlade a par ih je već rodilo(prvi red) ali su te sađene prije 4-5 godina.
Za drugu parcelu mi treba oko 100 šljiva tako da ću vjerojatno u vrtu napraviti rasadnik pa zasijati jedno 150 sjemenki. I onda ih kasnije presađivati.
 

adusper

Novi član
Tu od
15 Ruj 2023
Poruka
3
Pozdrav. Novi sam na forumu i opcenito u vocarstvu. Nedavno sam se vratio na selo gdje imam sljivik u kojem su stare bistrice. Vocnjak je opcenito u losem stanju jer je zapusten i godinama nije odrzavan. Pricao sam malo s gospodinom u poljoprivrednoj ljekarni koji mi je rekao da su se bistrice pomalo pocele oporavljati od sarke. Jel ima netko vise saznanja o tome? Razmisljam da ih probam vratit u zivot pa bi mi dobro doslo par savjeta iskusnih vocara. Unaprijed hvala.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
obreži, nagnjoji i promatraj...
sad im je lišće već sve palo, tak da nemaš kaj specijalno vidjeti, na godinu se ne nadaj nekom urodu (pogotovo ako ih jače skrešeš), ali u vegetativnoj sezoni se bude vidjelo imaju li snage...
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Obreži ih prije vegetacije, sada nije dobro jer rane ne mogu brzo zacijeliti pa mogu napasti bolesti. Ja stare obrežem do osnovnih grana i onda se vidi je li stablo ima životne snage da izbije nove grane. Neke šljive puste nove grane a dio ne i te treba iščupati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh