• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Evo da okačim slike šljiva u 13 godini.

Prije rezidbe.
p1040417x.jpg


Poslije rezidbe.
p10404171.jpg


Samo još treba premazati ove velike rezove kalem voskom ili kambisanom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Opa bato, jel si ti pomlađivao bočne dolnje grane? Zmajenjivao ih novima? Nakon koliko godina ih zamjenjuješ ako da? Poz

I zašto ostavljaš uspravne izboje 1g?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
... da došao red i na to. Ne gledam to po godinama, već kad se izrode i kad prestani davati mladare.

Uspravne jednogodišnje grane ostavljam iz razloga što su se okitili rodnim pupoljcima i to će rod sve poviti. Gledaću da uslikam kad bude cvijetale.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
sljivarstvo

... da došao red i na to. Ne gledam to po godinama, već kad se izrode i kad prestani davati mladare.

Uspravne jednogodišnje grane ostavljam iz razloga što su se okitili rodnim pupoljcima i to će rod sve poviti. Gledaću da uslikam kad bude cvijetale.

Ja imam nekih 200 sljiva ali jos nisam vrsio rezidbu bojim se da nije rano pa bih molio za savjet mozeli se sada orezat da nece izmrznut da napomenem toje nasa domaca sljiva kako je mi zovemo Posavka ili plava sljiva
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To je opčenito, kod šljive ne, kod jabuke da. Baš smo Zvonis i ja danas na kavi o tome raspravljali. Što se desi ako grane oko provodnice non stop skračuješ? Desi se sljedeće da grana koju capneš ne generira rodne pupov iako je blizu provodnice, onda druge godine imaš porast iz tog ostavljenog vanjskog pupa grančicu, pa nju režeš i tako do 3 - 4 puta nikada ploda, e onda kako su prošle 3-4 godine ti je grana kod provodnice dosta debela jer je imala puno hranjiva i prešla je 50% obujma provodnice i taman vrijeme da ju ukloniš :) Tj. zamjeniš a što si od nje dobio? Samo rezidbe i mladare. Ja nisam da se šljiva stpenasto reže. Tko je, neka me uvjeri da je ispravno. Jer ako orezuješ stepenasto onda moraš sve grančice ostavljati na njima jer uistinu nećeš imati ploda! Ne sviđa mi se ikebana rezidba ;)

Logički ako ne režeš što se dešava? Grana rodi i nema greške, ali grana i raste stoga postoji opasnost da ode u drugo stablo zbog razmaka sadnje od 2.5 m kakav je kod mene. Jedini način da se to izbjegno vrhunska topiva gnojiva sa puno kalija. Da se forsira težina ploda a ne vegetativni porast. Naravno kako ja favoriziram fosfor također ga treba dodavati kako zbog koštica tako i zbog novih rodnih pupova. Poz
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Nije rano za rezdbu, ja svake godine krenem u januaru breskvu pa šljivu. Krušku i jabuku režemo i u decembru bez ikakvih posljedica. Kad prošle godine nije smrzlo u drugom mjesecu posle onakve zime onda neće nikad (bilo je preko -26). Ranijih godina ostavljali smo po par stabala koje smo kasnije orezivali da vidimo razliku. Rezlike uopšte nije bilo. Slobodno se može rezati to je neko moje iskustvo.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kontam@ kad izbiju mlade grane na mjestima gdje si ih skratio obavezno ih moraš uvrnuti ili poviti (bolje uvrnuti) u juli i avgustu iste godine. Samo tako češ je natjerati da odmah rađa. Govorio sam ranije o uvrtanju grana ako se sječaš.

Uvrtanjem ili povijanje (motanje) mladara mora da bude u odnosu na sprovodnicu pod 90 stepeni. Granu koju saviš u ljeto, rodi odmah iduće godine.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sjećam se ali ćeš mi to molim te pokazati još na nekom videu ili slično.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kontam@ kad izbiju mlade grane na mjestima gdje si ih skratio obavezno ih moraš uvrnuti ili poviti (bolje uvrnuti) u juli i avgustu iste godine. Samo tako češ je natjerati da odmah rađa. Govorio sam ranije o uvrtanju grana ako se sječaš.

Uvrtanjem ili povijanje (motanje) mladara mora da bude u odnosu na sprovodnicu pod 90 stepeni. Granu koju saviš u ljeto, rodi odmah iduće godine.

E kada je to veliki posao,ja sam u ovih 10 godina potrošio 8 roli špage za presanje.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Pokazaću vrlo rado, nije problem nikakav.

E kada je to veliki posao,ja sam u ovih 10 godina potrošio 8 roli špage za presanje.

Njoko@ Nisam te s ovom račenicom baš najbolje rzumijo šta si hteo da kažeš.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
sljivarstvo

Kontam@ kad izbiju mlade grane na mjestima gdje si ih skratio obavezno ih moraš uvrnuti ili poviti (bolje uvrnuti) u juli i avgustu iste godine. Samo tako češ je natjerati da odmah rađa. Govorio sam ranije o uvrtanju grana ako se sječaš.

Uvrtanjem ili povijanje (motanje) mladara mora da bude u odnosu na sprovodnicu pod 90 stepeni. Granu koju saviš u ljeto, rodi odmah iduće godine.

Nista onda ovih dana krecem na rezidbu ima ih prilicno a sam ja to moram odradit .O tom uvrtanju mladara nijemi jasno jel se samo uvrcu mlade jednogodisnje grane koje izrastu iz ove vegetacije ili mogu i starije .
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Samo mladare koji narastu u toku vegetacije mogu se uvrnuti dok ne odrvene, a jednogodišnje zrele koji nisu puno debeli, poviti na proljeće poslije rezidbe. Kasnije to nema efekta, mislim na dvogodišnje grane.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nista onda ovih dana krecem na rezidbu ima ih prilicno a sam ja to moram odradit .O tom uvrtanju mladara nijemi jasno jel se samo uvrcu mlade jednogodisnje grane koje izrastu iz ove vegetacije ili mogu i starije .

Tako se to radi pogledaj video do kraja,samo što je prezentirana breskva,postupak je isti,jabuka,šljiva idr.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=M-yrYeJSbCw[/YT]

Već sam stavljao ovaj link na forumu odlična priprema i zimska rezidba kruške http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16900&page=25
A prije da bi tako grane izgledale a tko nema uzgojnu amatru treba poviti grane i malo zelene nusput

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=zUowTxN7f1Q[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
to je uvrtanje? ! to lomljenje na kraju klipa?

Kakvo lomljenje?

Jer ste primjetili na 2 klipu akumulaciju u pozadini?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh