• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Pregledao sam slike. Kontam@ jedno pitanje zašto ne radiš pomotehniku odnosno motanje grana. Ne znam dali si primjetio na mojim gore slikama da su skoro sve grane u odnosu na sprovodnicu pod uglom skoro od 90 stepeni. Motanje radim još dok su grane zelene i mlade, najčešće metodom uvrtanja, time je natjeram da sledeće godine donosi rod. Ako koja grana ostane onda je na proljeće poslije rezidbe smotam, aluminiskom žicom.
Motanje grana ima višestruku ulogu: veći rod, bolji raspored, više svjetla, grane se ne lome pod rodom i td.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A kako ti to motaš? Ne kontam? Imaš na prve dvije slike na 64 stranici kako sam ih savijao sa plastičnim savijačima i čisto je u redu, ali opet ona po svome. Ne mislim se sa njom boriti, jer cijena od 2 kn po kili (cca 50 feninga) ne opravdava nikakve intervencije.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ne zanm dali se me razumio, ali ja grane motam dok su još mlade. Evo kako to radim što se tiče savijanja. Najlakše je grane poviti tamo početkom juna kada su još mlade i mekane (mladare) otprilike kad su dužine oko 40-60 cm . Metodom uvrtanja odnosno uzmeš mladu granu sa dve ruke, jednu ruku što bliže provodnici i nju držiš čvrsto a drugom rukom okreneš tu istu granu da krcne. To isto uradiš desetak centimetara dalje na istoj grani. Em što ide brzo, em što će te sve grane roditi sledeće godine. A ako se neka grana preskoči, onda aluminiskom žicom je saviti kasnije ili eventualno u proljeće naredne godine poslije rezidbe.
Ovo je po meni najjeftnija i najbrža metoda. Kad granu jednom uvrneš uvjek ostane u tom položaju, čak ponekad krene i nadole ako pretjeraš.
Slažem se da je cijena niska, ali ovako olakšaš berbu i dobiješ bolji kvalitet zbog boljeg rasporeda grana tj više sunca.
Ako ti nije jasno ovo oko uvrtanja slobodno pitaj ili sačekaj da slikam kad doće vrijeme, samo me napomeni.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Ne zanm dali se me razumio, ali ja grane motam dok su još mlade. Evo kako to radim što se tiče savijanja. Najlakše je grane poviti tamo početkom juna kada su još mlade i mekane (mladare) otprilike kad su dužine oko 40-60 cm . Metodom uvrtanja odnosno uzmeš mladu granu sa dve ruke, jednu ruku što bliže provodnici i nju držiš čvrsto a drugom rukom okreneš tu istu granu da krcne. To isto uradiš desetak centimetara dalje na istoj grani. Em što ide brzo, em što će te sve grane roditi sledeće godine. A ako se neka grana preskoči, onda aluminiskom žicom je saviti kasnije ili eventualno u proljeće naredne godine poslije rezidbe.
Ovo je po meni najjeftnija i najbrža metoda. Kad granu jednom uvrneš uvjek ostane u tom položaju, čak ponekad krene i nadole ako pretjeraš.
Slažem se da je cijena niska, ali ovako olakšaš berbu i dobiješ bolji kvalitet zbog boljeg rasporeda grana tj više sunca.
Ako ti nije jasno ovo oko uvrtanja slobodno pitaj ili sačekaj da slikam kad doće vrijeme, samo me napomeni.

Moram priznati da i mene ovo zanima , ajde molim te kada budeš to radio da sve poslikaš .

Možda bi bilo još najbolje da sve to snimiš pa da napraviš video prezentaciju .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
U miša mu šest za ovo nisam znao, znači ciju ciju krc ;) Probat ću, podsjetit ću te kad bude aktualno.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Da upravo to Krc, odnosno to je zvuk kad se kora odvoji od ajde da kažemo srži drvenastog dijela. Dokumentovaću u svakom slučaju.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
zanima me dal ima jos koja sorta sljive da dolazi na branje kad i cacanska rana a da je bolja od nje,to je pocetak 7 mjeseca,moze i malo ranije
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Postoje još sorte Rut Gešteter (dolazi jedno 7 dana prije), Herman i Topfirst. Mada je upitna stvar koja je bolja.
Sa ranim sortama treba biti oprezan, naročito što su sklone izmrzavanju i manjoj rodnosti.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Čitah stare poruke pa naletih na ovo.

fotografija0149medium.jpg


Prva je čačanska ljepotica 41 gram, zatim topstar plus 48 grama i na kraju gigant 76 grama. Ove godine još nije bilo nvodnjavanja ali je ubrano sa voćaka blizu lagune sa vodom. Mislim da će sa navodnjavanjem i prihranom težina i veličina biti povećana za minimum 20%? Poz

Kontam@ Kakva su tvoja iskustva sa ove dve nove top sorte.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vidit ćemo, to je bila druga vegetacijska godina. Sjećam se da je palo u berbi dobre kiše i da je top gigant bio preko 100 g a top star 80 grama. Gigant jako slabo rodi, tu i tamo na vrhovima, topstar odličan. Samo bi njega sadio, patuljasto stablo, jako rodno, odgovara joj opis iz putovnice, jedino što ne piše tamo a to je da se plod može utoviti ;)
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Postoje još sorte Rut Gešteter (dolazi jedno 7 dana prije), Herman i Topfirst. Mada je upitna stvar koja je bolja.
Sa ranim sortama treba biti oprezan, naročito što su sklone izmrzavanju i manjoj rodnosti.

hvala,meni su primarne tresnje,pa sljive sadim tako da usput to s tresnjama prodajem,zato mi trebaju rane sorte,jer kad berem ranu sorzu sljive tada berem kasnu sortu tresnje,tako mi je ekonomski najisplativije.

hvala na odgovoru
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
hvala,meni su primarne tresnje,pa sljive sadim tako da usput to s tresnjama prodajem,zato mi trebaju rane sorte,jer kad berem ranu sorzu sljive tada berem kasnu sortu tresnje,tako mi je ekonomski najisplativije.

hvala na odgovoru

... i kruška Junska Ljepotica ti dolazi isto tad, a imaš i neke sorte breskve tog vremena sazrevanja. Samo vodi računa sve ove rane sorte su osjetljive na proljetne mrazeve. Ali ako je takva lokacija gdje su proljetni mrazevi jako rijetki, onda treba saditi rane sorte, visoka cijena i izbjegava se sušan period odnosno ne treba navodnjavanje.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
... i kruška Junska Ljepotica ti dolazi isto tad, a imaš i neke sorte breskve tog vremena sazrevanja. Samo vodi računa sve ove rane sorte su osjetljive na proljetne mrazeve. Ali ako je takva lokacija gdje su proljetni mrazevi jako rijetki, onda treba saditi rane sorte, visoka cijena i izbjegava se sušan period odnosno ne treba navodnjavanje.

ja sam ti u dalmatinskoj zagori 35 km od mora,na nekih 400 m nadmorske visine,ima proljetni mrazeva ne svake godine ali desi se, jbg sta je tu je,a i susa je bila zadnje 2 godine tako da ni vode nema,zbog toga mi je draze i bolje ranije sorte imat za prodavat,a ovo ostalo kasnije imam ali samo za svoj gust i potrebe
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
vitomir 1@ da li si možda razmišljao o zasadu rane breskve, s obzirom na lokaciju. Mislim da bi i Rut G. kod tebi bio interesantan. Jeste da je malo sitnija šljiva, ali je isto tako i jedina plava šljiva u tom vremenu zrenja. Ja imam par stabala, kad rode (ako ih mraz ne obere) prodaju se čas posla.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
vitomir 1@ da li si možda razmišljao o zasadu rane breskve, s obzirom na lokaciju. Mislim da bi i Rut G. kod tebi bio interesantan. Jeste da je malo sitnija šljiva, ali je isto tako i jedina plava šljiva u tom vremenu zrenja. Ja imam par stabala, kad rode (ako ih mraz ne obere) prodaju se čas posla.
imam nesto cacanske rodne cca 20 stabala pa cu ih precjepit na Rut G. jer susjed mi je ima i odlicno mu rodi ,bere je mislim oko 20.6 ali nisam siguran 100 %.
posadio sam i nesto bresaka ali samo za sebe,pa cemo vidit kako ce radit.
mislio sam posadit cacanski rani ali dvoumim se da posadim sve Rut G
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
zvonis01@ pa koja ga sorta šljive zamjenjuje u tom periodu kad se čupa. Kod mene se traži jer u tom periodu imaju samo džanarike i neke renklode. S obzirom da je plava šljiva, svi je radije kupuju nego džanariku. Samo kod mene je problem što on uvjek dobije po ušima od mraza dok ostale sorte normalno rađaju.
 
P

pauk

Guest
zvonis01@ pa koja ga sorta šljive zamjenjuje u tom periodu kad se čupa. Kod mene se traži jer u tom periodu imaju samo džanarike i neke renklode. S obzirom da je plava šljiva, svi je radije kupuju nego džanariku. Samo kod mene je problem što on uvjek dobije po ušima od mraza dok ostale sorte normalno rađaju.

čačanska rana, california blue?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
čačanska rana, california blue?

Da ali Rut dolazi 7-10 dana prije Č. rane, a prije kaliforniske plave i na 15 dana, bar kod mene.

Slažem se da nije neka šljiva, ali neka manja količina dolazi u obzir taman da pokrije period do ovih sorti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh