• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
...mene osobno najviše "ubija u pojam" što, zasad, ne uspijevam pronaći na tržištu sadnice sorti koje izrazito kasno dozrijevaju, osim sorte President (a zanimaju me Grossa di Felisio i Top End)...eh...

u brezicama sam je ja kupio mislim Grossa di Felisio sljivu,imas u njihovu rasadniku
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
u brezicama sam je ja kupio mislim Grossa di Felisio sljivu,imas u njihovu rasadniku

Sve OK, al ne da mi se s tim zezat preko granice, a nitko ti to neće umjesto tebe uradit. Vidjet ćemo iduće jeseni, onda preko grane po sadni materijal :)
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Sve OK, al ne da mi se s tim zezat preko granice, a nitko ti to neće umjesto tebe uradit. Vidjet ćemo iduće jeseni, onda preko grane po sadni materijal :)

ja kad sam dosao na granicu pitao sam carinika da bih kupio 30 sadnica voca i dali mogu to prevest,on kaze kad si pitao moze,otisao kupio i to je to.
a zena sta je njen rasadnik kaze da uredno pustaju preko granice ,da ljudi voze pun kombi
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...malo osvrta na proteklu šljivarsku sezonu:


Cvatnja je bila vrlo obilna. Stotinjak metara zračne linije od šljivika pčelinjak je sa oko 80 košnica:

P4010011.jpg


U sortimentu imam 11 sorata, ove godine su (zahvaljujući mikrolokaciji na kojoj je izbjegnut mraz) sve obilno rodile. Evo nekih:

California Blue
DSCF0010-1.jpg


Čačanska rana

DSCF0032.jpg


Grof Athlan (tj. kupljena je pod tom deklaracijom, no najvjerojatnije je sorta "veliki zeleni ringlo"

DSCF0021.jpg


Black Diamond

DSCF0044.jpg


Čačanska ljepotica

DSCF0036-2.jpg


Sorta Stanley, brao sam je punih 6 tjedana, najviše ploda plasirao sam u maloprodaji na tržnici:

DSCF0003.jpg


Detalj s prodaje šljiva na tržnici:

DSCF0007.jpg


A dio je završio u preradi:
DSCF0088.jpg

DSCF0024.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
breskvar takođe svaka čast domaćinski nema šta, sve pohvale :D.
 

rajko

Novi član
Tu od
27 Kol 2010
Poruka
23
Sve pohvale !

Bio bih zahvalan da saznam recept za zimnicu- voće u staklenki , kao na slici.
Hvala !
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Odlično , sve je odrađeno vrhunski . :supz:

Samo... , :scratch nema veselog stroja ...., pa zar ti nepečeš rakiju.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Sve pohvale !

Bio bih zahvalan da saznam recept za zimnicu- voće u staklenki , kao na slici.
Hvala !

Zdravo voće se dobro opere, ocijedi. Voće kao npr. breskve, marelice i sl. se izreže na četvrtine ili polovice (ne guli se), a trešnje, višnje, šljive se samo dobro operu (bez vađenja koštica). Poslažu se u čiste staklenke. Posebno se skuha sirup od 2kg šećera na 5 l vode i kipućim sirupom se prelije voće i staklenke se zatvore. Po želji, u sirupu se može prokuhati uzduž raspolovljena mahuna vanilije, štapić cimeta i limunova korica.
Staklenke se poslažu u pliću široku posudu (rajnglu), do polovine napunjenu vodom, a između staklenki se stave debelo listovi novinskog papira, da se spriječi pucanje staklenki. Ta posuda postavi se na štednjak i čeka se da voda proključa. Od trenutka kad proključa staklenke ostaju u ključaloj vodi 10 minuta, nakon toga se posuda sa staklenkama skine sa štednjaka i staklenke se ostave da se u toj vodi potpuno ohlade (najčešće do idućeg jutra).
Ujutro se izvade i obrišu suhom krpom. I to je sve.
 

rajko

Novi član
Tu od
27 Kol 2010
Poruka
23
Zdravo voće se dobro opere, ocijedi. Voće kao npr. breskve, marelice i sl. se izreže na četvrtine ili polovice (ne guli se), a trešnje, višnje, šljive se samo dobro operu (bez vađenja koštica). Poslažu se u čiste staklenke. Posebno se skuha sirup od 2kg šećera na 5 l vode i kipućim sirupom se prelije voće i staklenke se zatvore. Po želji, u sirupu se može prokuhati uzduž raspolovljena mahuna vanilije, štapić cimeta i limunova korica.
Staklenke se poslažu u pliću široku posudu (rajnglu), do polovine napunjenu vodom, a između staklenki se stave debelo listovi novinskog papira, da se spriječi pucanje staklenki. Ta posuda postavi se na štednjak i čeka se da voda proključa. Od trenutka kad proključa staklenke ostaju u ključaloj vodi 10 minuta, nakon toga se posuda sa staklenkama skine sa štednjaka i staklenke se ostave da se u toj vodi potpuno ohlade (najčešće do idućeg jutra).
Ujutro se izvade i obrišu suhom krpom. I to je sve.

Hvala !
Vrijedi piće !
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Evo kako izgledaji šljive kad se okreče.

p1040251l.jpg


p1040250j.jpg


Krečeno leđnom običnom prskalicom, samo staviš širu diznu i procjediš kreč kroz ženske najlon čarape i opleti. Okrečeno za pola dana oko 100 kom.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Sadnja 4x2, na kraju 5-e godine.

A evo i kako je to izgledalo zimus, prije rezidbe odnosno na početku 5-e godine.

p1030275m.jpg


p1030270s.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Napisah gore isod slike ovo.

Krečeno leđnom običnom prskalicom, samo staviš širu diznu i procjediš kreč kroz ženske najlon čarape i opleti.

Detaljnije: Par dana prije razmutim kreč onaj iz vreće (zidarski) 70 % i 30% živog. Uzmem plastičnu cjev f100 dužine otprilike jedan metar, unutra ženske najlon čarape (po mogućnosti čiste:lol:), tako procjedim sav kreč koji sipam u kante za vodu. Kad doćem u voćnjak iz kanti sipam u prskalicu (obična leđna prskalica od 10 l, samo šira dizna). Dodam još 50-60ml bjelog ulja i vode ako je pregusto. Ne pravim velik pritisak u prskalici da ne rasprskuje puno već da malo sprica i to je to.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Lijepo lijepo, jel to čačanka ljepotica? I koliko da kilograma po stablu?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Desno red je ljepotica, dva srednja rodna i lijevo najbolja i par komada stenlija ukupno 92 kom. Prošle godine odnosno u 4 godini je bilo nešto malo prko 4 t. Ove godine oko 200 Kg, mraz obrao u 4 mjesecu ostatak. Bio je cvijet na cvijetu, žao mi je što nisam slikao. Uglavnom gledam da rod bude negdje oko 45 Kg po stablu. Može se ono ostaviti i više al onda bude sitnija i sledeće godine bude slabi prirast grana tako da nema potreba ja sam prezadovoljan.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Opak prinos! Svka čast. Imaš na 64 stranici ove teme cvatnju šljive kod nas forumaša, jedino je Breskvar ful brao, Zvonis reducirano a ostali... :)
Evo ovo o što sam tipkao za pupoljke kod različitih sorti...
Top gigant...
topgigant.jpg

topgigant2.jpg

tpgigant3.jpg



Čačanska ljepotica...
aanskaljepotica.jpg

aanskaljepotica2.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh