• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
onda je sve u redu sa mojim krećem... naime i kod mene je slična situacija...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Šta je kiše palo ove godine, dobro je da ima išta krača na stablima, pogotovo zadnjih 15 dana, kiša iz dana u dan.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Šta je kiše palo ove godine, dobro je da ima išta krača na stablima, pogotovo zadnjih 15 dana, kiša iz dana u dan.
da, a prognoza za idućih šest dana je kiša i snijeg... nadam se da će nakon toga napokon lijepo vrijeme...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Prije desetak dana krečio stabla voćarskom špricom i prezadovoljan.

Tatko hvala na ideji za špricu :icon_thumright: !

Nema na čemu i drugi put.:icon_wink:
 

darliv

Novi član
Tu od
1 Kol 2012
Poruka
18
Rezidba tek podignutog nasada

U nedoumici sam i trebam savjet.. u jesen je posađen nasad čačanske ljepotice, sadnice su bile dvogodišnje tako da imaju nekoliko bočnih grančica; s obzirom da će sada ići rezidba, jedni govore kako bi trebalo skratiti na 80 i ostaviti 2,3 bočne grane koje su pravilno raspoređene, a s druge strane savjet da je bolje skratiti na 120 i ukloniti sve bočne grane tako da formiranje krošnje počinje od nule. Eh sada možete li mi reći što je bolje?
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
U nedoumici sam i trebam savjet.. u jesen je posađen nasad čačanske ljepotice, sadnice su bile dvogodišnje tako da imaju nekoliko bočnih grančica; s obzirom da će sada ići rezidba, jedni govore kako bi trebalo skratiti na 80 i ostaviti 2,3 bočne grane koje su pravilno raspoređene, a s druge strane savjet da je bolje skratiti na 120 i ukloniti sve bočne grane tako da formiranje krošnje počinje od nule. Eh sada možete li mi reći što je bolje?

Ma suludo je rezati već formirane grane. U prednosti si godinu dana sa već postojećom granom. Ako ih sada sve porežeš , nagodinu ćeš dobiti isto to što imaš i sada , odnosno bit ćeš godinu dana u zaostatku . Jedino odrezati ako ima nešto grana ispod 80 - 90 cm , ostavti 3 - 4 grane kao prvu etažu trebalo bi vidjti kakav je ostali raspored grana možda bi još nešto trebalo ostaviti . Kakav uzgojni oblik uopće planirate.

Čime će se raditi međuredna obrada :icon_question: to je jako bitno jer nemožeš prve grane ostavljati na 80 cm a imaš veliki traktor koji će zapinjati za te grane i onda ćeš ih na kraju morati odrezati

Neznam zašto niste napravili kako je objašnjeno na CD - u koji sam vam poslao .

Ali na kraju ima tu fala bogu jako stručnih kolega koji će vjervatno reći nešto više , pa će me ispraviti ako sam nešto krivo napisao
 
Posljednje uređivanje:

wajbul65

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
42
U pravu si ,glupost je rezati ako sadnica već ima grančice,pogotovo ako su one usmjerene u smjeru reda.
ja sam u drugoj godini skidao cvijet s vrhova primarnih grana,radi što boljeg razvijanja -rasta
Općenito ,vrhove provodnice i primarnih grana treba pincirati-izolirati ,da se postigne što bolje obrastanje donjih djelova.
Uh,nei de mi baš ovo :(whew)::(whew)::(whew)::(whew):
lakše je u praksi
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...što se sadnica šljive tiče, preferiram sadnice bez ikakvih grančica. Nekako mi je najlakše od takvih prikraćivanjem na početku vegetacije na određenu visinu i onda izborom određenog broja pravilno raspoređenih pupova i odstranjivanjem suvišnih kad u proljeće krenu - formirati buduću krošnju...
 

darliv

Novi član
Tu od
1 Kol 2012
Poruka
18
Pa tako smo i mislili, na tom cd-u je rečeno da se ostavi par grančica na visini koja nam odgovara, da se one ne moraju uklanjati. Zato nas je zbunilo ovo da uklanjamo sve. Hvala još jednom na pošiljci.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Pa tako smo i mislili, na tom cd-u je rečeno da se ostavi par grančica na visini koja nam odgovara, da se one ne moraju uklanjati. Zato nas je zbunilo ovo da tnouklanjamo sve. Hvala još jednom na pošiljci.

Da nebi došlo do nesporazuma , ja sam rekao samo svoje mišljenje uz obrazloženje.

A vi napravite kako mislite da je najbolje , Sretno
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
U pravu si ,glupost je rezati ako sadnica već ima grančice,pogotovo ako su one usmjerene u smjeru reda.
ja sam u drugoj godini skidao cvijet s vrhova primarnih grana,radi što boljeg razvijanja -rasta
Općenito ,vrhove provodnice i primarnih grana treba pincirati-izolirati ,da se postigne što bolje obrastanje donjih djelova.
Uh,nei de mi baš ovo :(whew)::(whew)::(whew)::(whew):
lakše je u praksi

Pinciranje u zeleno tj. izolacija svih vrhova primarnih (pa i sekundarnih) grana izvrsna je mjera koja omogućuje (osim obrastanja rodnim drvetom) i izrazit rast tih grana u duljinu. U prve 3 godine ovo radim redovno...
 

wajbul65

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
42
tako je kolega,jako bitna stavka u formiranju uzgojnog oblika
Imam 20kom čačanske ljepotice,prorodila je u 2 g. i to dosta , pogriješio sam što odmah nisam skidao cvijet,tako da ju je rod zaustavio u razvoju tj. prirastu rodnih grančica.
Ali hvala bogu ,uspio sam je dovesti u neko normalno stanje.i po meni jedna od najboljih sorti šljiva i žao mi je što nisam je više posadio.Nije bilo godine da nije odlično rodila ,a znamo kakva je prošla bila.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
danas smo @kontam i ja došli do zaključka da je ljepotica no.1 za šljivu,od pravilnog rasporeda grananja,rodnosti i iskoristivosti,za mene je no.2-stanley iako se mnogi neće sa mnom složiti
 

wajbul65

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
42
Htio sam i ja reči to isto ,a i davno prije sam na ovom forumu rekao,da je stenli uz ljepoticu naj šljiva za naše područje
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni je na drugom mjestu slavonska bijel šljiva, mislim da je valpovačka. E to je šljiva ;)
 
B

branko 1

Guest
Pinciranje u zeleno tj. izolacija svih vrhova primarnih (pa i sekundarnih) grana izvrsna je mjera koja omogućuje (osim obrastanja rodnim drvetom) i izrazit rast tih grana u duljinu. U prve 3 godine ovo radim redovno...

Pinciranje u zeleno to je ono zavrtanje mladih grana u kojem je Tatko pričao ili .........?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Nije.
Izolacija vrhova = rezanje svega na cca 20 cm od vrha grane. U zeleno. A može i sad.

Kad u proljeće krenu mladi novi još zeljasti izbojci rasti, vršni novi izboj se ostavlja neprikraćen, nekoliko slijedećih se otkinu do osnove, a još na nekoliko slijedećih se otkinu vrhovi. Tako vrhovi grane izrazito brzo rastu snažno u duljinu, a istovremeno izboji u donjoj polovini grane, koji bi inače ostali sasvim maleni isto snažno rastu. Ovi izboji kojima je otkinut vrh tjeraju bočne izdanke. Ukratko; cijela se grana izduži i istovremeno dobro obraste rodnim grančicama...
 

Najnoviji postovi

Na vrh