• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
To na slici je top gigant. E sad ako je bujan onda nije za očekivat da ima plod na 1 m visine, ili?

I Čač. Najbolja je jako bujna pa se može opet obuzdati i napraviti rod da bude na 80-90 cm od zemlje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Onda ćemo ga spuštati :) A kakav je prezident po bujnosti?
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Nemam prezident u zasadu, pa ti ne mogu ništa reći u vezi njega.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,114
Jel koristi tko bijelo ulje prije početka vegetacije?

I zanima me kada tokom vegetacije se može primjeniti isto?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ja koristim bijelo ulje, tj u kombinaciji sa bakrom. Samo za zimsko prskanje. Može se primjenuti, ja lično nisam nikad kasnije koristio u vrijeme vegetacije.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kad već pričamo o prskanju, jest li radli zimsko prskanje u šljivama. Ja sam još 22-gog oprskao svoje kombinacija bijelo ulje 3% + Nordox 0,3%. Ko nije neka planira prvi lijep dan da to uradi, nije još kasno.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Kad već pričamo o prskanju, jest li radli zimsko prskanje u šljivama. Ja sam još 22-gog oprskao svoje kombinacija bijelo ulje 3% + Nordox 0,3%. Ko nije neka planira prvi lijep dan da to uradi, nije još kasno.

Kad smo kod prskanja ja u zasadu imam razne vocke .jabuka ,kruska ,sljiva itd.pa da pitam dali se jos moze kortstiti plavo ulje za prskanje neko kaze daje kasno ali nije ni vrijeme bilo dobro ja licno mislim da nije kasno pada cujem vase misljenje
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
nusret@ Nije još kasno, može da se pršće do faze mišijeg uha, ja sam znao i malo kasnije prskati, smanjim samo konctraciju i bez brige.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Slikao sam danas rezidbu od prošle godine šljive ;) Da prvo pitam što ne štima u rezidbi od ove godine na onim slikama? ;) Malo tentam :)
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
..uf stavljaš me na muke, teško je to precizno sa slika reći. Jedna samo mala zamjerka ne ostvljaj noliko dugačke čepove onih debelih grana što si ih izbacio. Skrati ih na dužinu od 4-5 cm od provodnice.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
..uf stavljaš me na muke, teško je to precizno sa slika reći. Jedna samo mala zamjerka ne ostvljaj noliko dugačke čepove onih debelih grana što si ih izbacio. Skrati ih na dužinu od 4-5 cm od provodnice.

Moj profesor iz voćarstva samo bi zakolutao očima. Što se šljive tiče, ja se držim starog pravila "ili odreži do kraja ili prevodi na izboj nižeg reda". Nikakve "kuke za kapute" :p
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Dobro si me nasmijao. To svi kažu "kuke za kapute". Ali iz tih čepova ćeš dobiti nove grane (mladare) inače to nije toliko loše jer se na taj način vrši i obnavljnje rodnog drveta. Slično kao kod breskve kad ostavljaš zamjenu na dva pupa. Ja u starijem nasadu obavezno na svakom stablu ostavim po 2-3 čepa i tako ga non stap zamlađujem. Ti čepovi se ostavljaju samo na sprovodnici. Postoji još jedan fazon koji sam vidio, kod šljive, a primjeniću ga ove godine, a to je podrezivanje. Da objasnim. Debele grane i grane koje su ostarile tamo negdje u junu podrežeš testerom sa donje strane skoro do pola (2/5) nekih 10-15 cm od sprovodnice. Tu gdje podrežeš izbje nova grana sa donje strane koju ne moraš ni motati. Ostatak grane će iznjeti rod, a kad dođe proljeće izbaciš tu grane tj prevedeš na ovu novu koja ja izrasla.

Evo jednog primjera.
podrezivanje1.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E ovaj Tatko je pun trikova ;) Ovo više nema veze sa voćarstvom. Evo mojih kuka za kapute i nastaviti ću ih i dalje praviti. A zamislite koliki bi porast bio da ih nema i da sam preveo samo na jednu granu.
Kuke 2011 sa nešto ploda, opterećeno stablo donja elipsa, 2012 bez opterećenja plodom gornja elipsa.
rezidbasljive.jpg

rezidbasljive2.jpg

Pogledajte štetu od samo jednoh krivog pupa kojeg sam ostavio, nisam vjerovatno dobro vidio od dole. Cijela strana bila u hladovini i pogledajte koliko manje ima rodnih grana!!! Jedna mala glupa greška.
krivipup.jpg


Evo upoznajte i Katinku, šljiva sa dugim elastičnim granama kao neke antene, obožava ići u metlu obožava...
Katinka dozrijeva oko 10. jula , šljivolika ,plavo ljubičasta mirisna , sitna . Stablo vrlo bujno i neukrotivo vrlo teška za oblikovanje krošnje. Teško se prodaje kao konzumna s obzirom da je plod sitan a otkupljivači konzumne robe žele što veće plodove , premda je Katinka šljiva sa vrlo izraženom aromom i dobro izbalansiranim odnosom šečera i kiselina odnosno vrlo ukusna, za preradu dolazi rano (otkup šljive za preradu počinje od 15.avgusta)

katinka.jpg

katinka2.jpg


Tatko baš smo u nedjelju nas tri forumaša spominjali kako neka šljiva radi grane kao breskva, a je to užas za rezati, ali rodna je ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo projekcija proljetne rezidbe. Crvena linija tu ću raditi rezidbu. Crvene točke projekcija moguće rezidbe. Što sam dobio rezidbom na "kukom za kaput" Dobio sam da loš kut granjanja odmaknem od stabla i osunčam provodnicu koja olakšana konkurencije tjera u novu etažu!! Do nove etaže provodnica aktivira i nove grančice i povećavam rodni volumen. A vidjeli ste što bude ako se krivi pup ostavi koliko štete napravi i kad nema sunca!!!
rezidbaprojekcija.jpg

U biti trebao bi biti i zahvalan koliko grana i etaža ima voćka stara tri godine koja ulazi u četvrtu vegetaciju ;) Nije prihranjivana kanom samo osnovna gnojidba 7 14 21 + 24 s
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kontam@ Evo malo da prokomentarišem slike. U suštini dobro odradiš rezidbu. Daj onda pomotaj i te grane, vidječeš razliku u svemu, a pogotovo u rodu.

katinka2.jpg


Pogledaj ovu sliku, sad zamisli ove crvene linije da su ti grane, a trebale bi biti takve da si ih pomotao (probaj sad koliko se daju). Vidiš odmah razliku, stablo prozračnije nije sve zbijeno ka vrhu, bolja osunčnost plodova itd. Ove grane sa X izbaci.

krivipup.jpg


Vidiš da čepovi daju rezultate, samo ponavljam opet pomotaj te grane 1,2 i 3 obavezno, a onu izbaci na čep gdje piše pogrešan pup, pošto je siguno ne možeš više saviti. Ne vidim ostali dio stabla pa ne mogu ništa više reći.

A evo i jedne moje slike. Šljiva stara godinu dana. Odmah su pomotane grane i formiran prvi sprat. Ove pomotane grane donjeće čak i rod, je su obrasle rodnim pupovima.
p1040470o.jpg


Znači ponavljam još jednom, ozbiljno voćarstvo se ne može zamisliti bez pomotehnike odnosno bez motanja grana. Zato samo motati i motati i nema greške.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Miša mu 6 pa koliko će mi vremena trebati za 770 šljiva dok ih izmotam? A i dosta grana imam visoko to će biti pothvat samo takav. Jel si kod Katinke mislio joj zavrniti šiju ili da ju vežem? Reci mi koliko bočnih grana ostavljaš na recimo trogodišnjoj grani? Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh