• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
...što se sadnica šljive tiče, preferiram sadnice bez ikakvih grančica. Nekako mi je najlakše od takvih prikraćivanjem na početku vegetacije na određenu visinu i onda izborom određenog broja pravilno raspoređenih pupova i odstranjivanjem suvišnih kad u proljeće krenu - formirati buduću krošnju...

Apsolutno se slažem, ja lično uklanjam sve prevremene grane ako ih ima na sadnicama šljive odnosno prekratim in na dva pupa od sprovodnice. Pokazalo se mnogo bolje kada se uklone prevremene grančice za formiranje uzgojnog oblika vitko vreteno.
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
danas smo @kontam i ja došli do zaključka da je ljepotica no.1 za šljivu,od pravilnog rasporeda grananja,rodnosti i iskoristivosti,za mene je no.2-stanley iako se mnogi neće sa mnom složiti

Ja bi im samo zamjeno mjesta, odnosno stenli je no.1 bar za mene. Mada mnogi ne djele to mišljenje. Mene još nikad nije izdao ni sa rodom ni sa cijenom.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Pošto me dosta forumaša pitalo gdje ima da se nabavi sorta šljive Grossa di Felicio osim u BiH, evo naletih slučajno.Ima i u HR.

http://www.fitopromet.hr/novosti/izdvojene-novosti/ponuda-vocnih-sadnica-i-ukrasnog-bilja/1-66.html

Na sajt sam slučajno naletio, iskreno nemam pojma ni ko su, ni šta su, a ni kakve su sadnice i da li ih ima. Video samo da piše Grossa di Felicio u ponudi. Koga interesuje neka provjeri detalje.

Nadam se da nije ovo reklama, ako jeste neka bude post obrisan.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
posadio bih nekoliko šljiva President... ima li netko iskustva sa tom sortom?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Mislim da je bolja ova Felicija od Presidenta, a stižu skoro u isto vrijeme.

aterik@ President nema, a o Feliciji sam ranije pisao. Prelistaj malo ovu temu unazad.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Mislim da je bolja ova Felicija od Presidenta, a stižu skoro u isto vrijeme.

aterik@ President nema, a o Feliciji sam ranije pisao. Prelistaj malo ovu temu unazad.
president ima dostupnih sadnica a za feliciju nisam pitao... mogu staviti i obje sorte ionako je to za osobnu upotrebu... imam samo tri sorte čačanki pa bi još neke druge sorte...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
posadio bih nekoliko šljiva President... ima li netko iskustva sa tom sortom?

Kod mene se pokazala kao jedna od najosjetljivijih sorti na moniliju ploda (m. fructigena)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Breskvar@ imaš li kojim slučajem negdje sliku Presidenta. Felicija je takođe osjetljiva na moniliju ploda.
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Breskvar@ imaš li kojim slučajem negdje sliku Presidenta. Felicija je takođe osjetljiva na moniliju ploda.
Pošto sam bio odsutan te se nisam izvjesno vrijeme javljao,prije svega veliki pozdrav za sve forumaše posebno za najaktivnije,a pitanje za vas tatkodvd da li ćeš za jesenju sadnju imati felicije za prodaju.
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
....Biće, Kalemito je.
Listajući kojekakve stranice o voćarstvu,konkretno šljivarstvo,nabasah na jedan voćni rasadnik gdje pod šljivu nudi-Felicija Grose i Grosse di Felisio.Tatkodvd pošto ti već imaš tu sortu,ranije navedeno je greška ili se radi o nečem drugom,pitam jer ne poznajem tu sortu uopšte .
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
To je jedna te ista sorta, ovo prvo je naš naziv a drugo je izvorni Italijanski.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo ljudi da vidite moje propuste u prošloj godini. Kako me mraz ubio u pojam tako nisam obraćao više pažnju na šljivu, doduše i loš supstrat u povrću mi mast vadio. Tako da su se stvorile neprilike koje će se plaćati ove i slijedeće godine. Zato nemoj te nikad zapostaviti maladu voćku! Evo par ekstremiteta.

ljiva.jpg

ljiva2.jpg

ljiva3.jpg

ljiva4.jpg

ljiva5.jpg


Eh sad kad gledam na slici, lakše je skužiti da sam trebao još capniti vrh na dole i prevesti je na onu drugu granu, slijedeću ispod skratiti na dva pupa. Loše totalno, a jesam glup, ne orezati maldu voćku :( Naravno da sam još tu mogao dole capniti grane ali rekao sebi bar da probam šljive ove godine :( Kasnije u zimskoj ću je izbaciti ili ako ne bude ploda u zelenoj rezidbi.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne sekiraj se ;) Ja uvijek slikam užas a tajno oružje čuvam, u slučaju da dođu švabe ;)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kontam@ baš si zapustio šljive, teško će se ovo dovsti u red odnosno treba će mnogo rada.

Mali savjet. Motaj što više grane i rovaši sredinu (tamo za jedno mjesec dana) sprovodnice, jer ti je na svim slikamo skoro prazna, bez grana. Takođe radi ljetnu rezidbu.

Koje su sorte u pitanju na slikama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dovest ću ja to u red samo ode godina, nije mi žao ni godine ako nisam u pravu. To na slici je top gigant. Vidit ćeš drugog topa ili ljepoticu, to je razlika nevjerovatna, puno niže stablo i načićkano grančicama. Taj gigant mi je jako sumnjiv, jesam ja kriv nije da nisam ali i one je bujan i to ne malo.

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=17290&page=37
Evo mu putovnica, bujan je. E sad ako je bujan onda nije za očekivat da ima plod na 1 m visine, ili?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh