• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ja sam u svoje bacao još i NitraBor......Link, nije puno skuplji od kana, a sasrži još i kalciji, ekstra stvar.

A evo malo i slika iz voćnjaka.

p1040935k.jpg


p1040966i.jpg


p1040968h.jpg


p1040971b.jpg


p1040929j.jpg


Na zadnjoj slici je Čačanska Najbolja, a prve su Stenli. Ostale sorte slikam čim stignem.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam@ biće šljiva neka neka i pitanje jedno može li ova freza ići bočno, pa da frezaš skroz uz samo stablo.

Može možda nekih 30 cm ne više. To sam baš kontao da ju maknem što više u desno. Ali opet ne bi baš išao jako blizu stabla, koliko ostane da ostane. Na zadnjoj slici kod najbolje imaš dva žuta plodića koja ćeotpasti, zbog čega je to? Ja sam par tih plodića rasjekao i ima početak pravljenja koštice. Dosta sam imao tkavih plodića, pa bi nagodinu pokušao to spriječiti. Poz

@vitomir1 za plod ti je najbolji kalij. KAN je malo triki ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kontam@ te male polodiće biljka obično sama odbaci jer ne može iznjeti toliki rod. Kako bi rekli očisti se. Treba uzeti u obzir da je prošle godine bila i velika suša, a još ko nije mogao zaljevati, pa tako da može biti i to jedan od faktora.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
kontam zašto kalij?

Najčešći su nedostatci dušika i kalija, sporadično se javljaju nedostaci fosfora, magnezija, bora, mangana i cinka, dok se vrlo rijetki javljaju nedostaci kalcija, sumpora, bakra, željeza i molibdena.
Večinom se griješi i previše se da dušika,što nije dobro niti za plodove niti stablo,a kalij,kalcij,fosfor se zanemaruje,najbolja konbinacija je sada PK gnojiva sa izraženim kalijem ali opet oprezno.
Višak kalija nije štetan za voćku, no višak kalija može inhibirati usvajanje magnezija ili kalcija i na taj način uzrokovati njihov nedostatak.
I jedna napomena nikako gnojiti zajedno s kalijevim i kalcijevim gnojivom,gore je već navedeno.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Danas se malo radilo u šljiviku:

Na početku, ujutro:

slika1dj.jpg


I popodne:

slika2k.jpg


Ovo je moj pomoćnik danas:

slika3d.jpg


A neka stabla morao sam već sada poduprijeti:

slika4ol.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
... Dobar ti je pomoćnik nema šta:icon_thumright:. Bogami ove godine biće šljiva, rodile svugdje.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
@breskvar koji herbicid koristis oko vocaka
dobro to honda obavlja,slicnu kosu i ja gledam za labina,od muta gorenje je jako slicna toj tvojoj,super je sta je lagana i ne smeta joj visoka trava
hvala
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
@breskvar koji herbicid koristis oko vocaka
dobro to honda obavlja,slicnu kosu i ja gledam za labina,od muta gorenje je jako slicna toj tvojoj,super je sta je lagana i ne smeta joj visoka trava
hvala

...koristim "Uragan" i druge totalce na bazi glifosata npr. "Herbokor"
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
breskvar@ da li si možda razmišljao da u tom velikom šljiviku tretiraš čitavu površinu herbicidom. Lekše je, pošto vidim da ne malčiraš sa traktorom. Samo predlažem :icon_idea:.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
kontam zašto kalij?

Gle ovako. Ako si pedantan kao Tatko i Breskvar onda nije problem samo KAN u prihrani. Što znači pedantan? To znači 100 % dosljednost bez obzira na financijsku, vjersku ili kakvu drugu neprigodu. U jesen cca oko 600 kg npk sa kalijem u sulfatnom obliku, u proljeće kan. Napomena da se NITI JEDNE GODINE ne smije to preskočiti!!! Tako punih 20 godina. Naravno počevši sa gnojidbom na rezervu prije podizanja nasada. Fosfor i kalij jako sporo "putju" kroz zemlju tako da je njihovo unošenje u zonu korijena dugotrajan proces. Korijen toku zimskog mirovanja vegetacije asimilira hranjva i zato mu u proljeće treba dušik da ih transportira. Dušik je generator prinosa samo ukoliko ima dovoljno fosfora i kalija!

Što sa onima koji nisu pendatni?
E oni koriste deponatore gnojiva, rasipače u zoni korijena, sa frezanjem unose ili tanjuranjem, navodnjavanje sa prihranom itd. Naravno ne smije se ni ovdje zaboraviti OSNOVNA GNOJIDBA. No kako pedantni nisu ponekad u financijskom smislu u mogućnosti ispoštovati sve rokove, onda treba što prije i bez bolnije to odraditi. Voda kao otapalo ima jako veliku ulogu i doslovce može " kupiti " zaostale godine.

Količina kalija u gnojidbi ti određuje suhu tvar kod ploda, prisutnos vitamina, šećer i ostalo. kao te zanima mogu napraviti usporedbu sa paprikom di imam jasne slike paprika prihranjivana sa viškom kalija i sa viškom kana. Totalno različita priča. Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
I ja sam malo jučer radio u šljiviku.
granjeikolci.jpg

Vadio kolce i grane, ajme grana, što bi tek bilo da sam sve orezao :)

Evo malo usporedbe orezanih i ne orezanih šljiva.
KAtinka orezana...
katinkaorezana.jpg

Ne orezana...
katinkaneorezana.jpg

Usporedba..
katinkausporedba.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Švabo...
vaboorezani.jpg

vaboorezani2.jpg

Švabo ne orezani...
vaboneorezani.jpg

svanoneorezani2.jpg

svaboneorezani3.jpg


Nositelj prinosa, broj grana x broj stabala :) Na kraju će biti dobar vretenasti grm šljive :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ersingen x Čačanska najbolja = Topstar PLUS. Neki dan me baš za nju pitao čovjek koji radi na otkupu šljiva, pita jel crna ili roskasta? Ja mu rekao tamna ali u biti nije. Ne kupuju katinku ali ovu traže moguće zbog 18 % brix 17%° kiselina.

Skup: XV savetovanje o biotehnologiji
Mjesto i datum: Čačak, Srbija, 26-27.03.2010.
Ključne riječi: šljiva, sorte, rodnost, kvaliteta ploda
( plum, varieties, yield, fruit quality )
Sažetak:
Istraživani su rast i rodnost stabala šljive uzgajane na teškom tlu u razdoblju od četiri godine nakon sadnje (2005-2008). Eksperimentom su bile obuhvaćene sorte šljive Topfirst, Topfive, Topstar plus, Topgigant plus, Top 2000, Tophit plus, JoJo i Haganta cijepljene na podlozi WaxWa, sađene na razmaku 4, 0 x 2, 5 m (1000 stabala/ha). Vegetativni rast, izražen površinom poprečnog presjeka debla u velikoj mjeri je ovisio o sorti i bio je manji u sorata Topgigant, Top 2000 i Haganta, veći u sorti Topfirst i Topfive, te još veći u sorte Topstar, a najveći u sorte Tophit. Prema vremenu dozrijevanja i kakvoći plodova posebnu su vrijednost očitovale sorte Topfirst, Topstar, Jojo i Tophit. Podloga WaxWa se pokazala prikladnom za intenzivan uzgoj šljive u gustom sklopu.

Imaš li ju?

------------------

Jeste li znali ?


- da šljiva potjece prijeklom s podrucja Kaspijskog jezera.

- da je 80-tih godina bivša Jugoslavija bila najveci proizvodac šljiva u svijetu, a udjel Hrvatske u toj proizvodnji bio je oko 10%.

- da su danas najveci proivodaci šljive u svijetu: Kina, Rumunjska, SAD, zemlje bivše Jugoslavije (Srbija preko 70%), Njemacka, Madarska, Bugarska, Francuska, Italija, i dr.

- da se od ukupne kolicina šljiva oko 50% konzumira u svježem stanju, 18-20% se suši, 20-30% se preraduje u konzerve, a svega 1-3% se smrzava. .

- da je u razdoblju izmedu 1986-1990. godine pršlog stoljeca vodecu ulogu u uzgoju šljive postao tadašnji SSSR.

- da zbog svoje ne prehrambene nego i ljekovite vrijednosti vrlo korisna za zdravlje ljudi.

- da voda sadržana u plodu šljive uspješno ublažava žed u ljetnim mjesecima, a jednostavni šeceri koriste kao energetski izvor.

- da celuloza sadržana u plodu šljive pozitivno djeluje na probavu, a pektini preventivno djeluju kao zaštita od bolesti krvotoka (arteroskleroze) i infarkta.

- da brojni minerali i organske kiseline reguliraju pH krvi.

- da šljiva iznimno bogata kalijum što znacajno utjece na smanjenje krvnog tlaka.

- da vitamini, enzimi i biljni hormoni imaju znacajnu zaštitnu, dijetetsku i terapeutsku vrijednost.

- da antocijanini uspješno mogu covjecji organizam od radioaktivnog zracenja.

- da su svježa (za konzum) i suha šljiva kao i rakija šljivovica najpoznatiji proizvodi.

- da je rakija šljivovica nacionalno pice u Slavoniji bez koje se nije moglo ni zamisliti nijedno seosko domacinstvo. S njom se docekuju i otpremaju gosti, sastavni je dio svakog slavlja, njome se izražava radost ali i tuga.

- da šljiva kao vocna vrsta pozitivno djeluje na klimu u podrucjima u kojima se uzgaja, te procišcava zrak oslobadanjem kisika u procesu fotosinteze

http://hem.passagen.se/agroplac/sljiva.htm
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ovaj Top Star izgleda dosta krupan na slikama. Kad stiže tačno npr u odnosu na čač. ljepoticu, jesi li ga bar malo brao prethodni godina?. Kakav je kvalitet poloda?

Imaš li ju?

Kontam@ Jel misliš na Top Star.

Ako da, imam par komada ukalemio sam proljetos, što sam dobio kalem grančice.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovaj Top Star izgleda dosta krupan na slikama. Kad stiže tačno npr u odnosu na čač. ljepoticu, jesi li ga bar malo brao prethodni godina?. Kakav je kvalitet poloda?



Kontam@ Jel misliš na Top Star.

Ako da, imam par komada ukalemio sam proljetos, što sam dobio kalem grančice.

Što ja znam, meni to dolazi sve u isto vrijeme :)
http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=719036&postcount=470
Plod odličan. Dođite ti i taj što ti je dao kalem grančice u berbu da se napričamo i degustiramo ;)
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,935
Ljudi, da ne čitam svih 100 stranica ove zanimljive teme, može li kratka uputa kako presaditi/posaditi šljivu iz onih izdanaka koji rastu uz stablo?
Kako odvojiti te izdanke jer čini mi se da rastu iz glavnog korijena, jednostavno se odrežu ili na neki drugi način?
Treba li ih prije presađivanja držati u vodi ili nekoj otopini gnojiva da puste korijen?
U koje doba godine se to može napraviti?
 

Najnoviji postovi

Na vrh