• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Skužio sam gdje je problem u pojavi žutih plodića i njihovom opadanju. Kiša je malo kasnila, ne puno ali dovoljno da u tih par dana zemlja se zasuši i da šljiva odbaci plod. Uzrok tom zasušivanju i pored solidnih padavina ove godine je u totalnom herbicidu Roundup biactive. Dok se implementirao u biljku, biljka je imala povečane zahtjeve za vodom kako bi se odbranila i skinula sa sebe, borila se no naravno nije uspijela. Prilikom propadanja korova je ostao malč ali ispod njega je sve suho, zbog toga sam i posumnjao da nešto ne štima. Da se baci obična slama ispod bi bilo vlage!!! Totalci sa okvašivačima su vrlo vrlo diskutabilni!
Evo slike!
opadaneplodova2.jpg

opadanjeplodova.jpg


Na prvoj slici se vidi gdje je bio herbicidni pojas, tu je zemlja bolje isfrezana jer je bila suha, pored nje se vidi malo tamnije tlo sa krupnijom zemljom. Tu je trava bila košena.

Na drugoj slici iz daljeg s emalo bolje vidi ukupni dojam. Mobitel loše slika ali da se razlučiti.

U buduće neću koristiti totalac sa okvašivačem, niti ću opčenito imati herbicidni pojas prije puštanja u pogon sustava navodnjavanja. Vjerujem da situacija neće biti puno bolja ni sa ostalim totalcima. To je definitivno bio uzrok otpadanja plodova sa početka svibnja.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo proba frezanja sa pomaknutom frezom ;)
probafrezanja.jpg


probafrezanja2.jpg


probafrezanja3.jpg


Frezanje u prekidu zbog velike količine padavina :(

Evo malo žbunja iliti grmlja ;)
bunj.jpg


bunj2.jpg

Spojilo se u četvrtoj vegetaciji...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Svoje sadnice, ako su izbor boljih tipova, možete posaditi za uzgoj matičnih stabala koja ćete koristiti za proizvodnju plemki i ako su na vlastitom korijenu (korjenovi izdanci) i korjenovih izdanaka za proizvodnju sadnica na vlastitom korijenu ovisno o Vašem izboru na koji ćete način proizvoditi sadnice. Raspoložive sadnice možete posaditi kao prvi dio budućeg višnjika recimo na razmak sadnje 4x3 m (ili malo veći) i normalno njegovati i uzgajati kao stabla za proizvodnju plodova. Ona mogu služiti kao matična stabla za dobivanje plemki ili izdanaka.
Ispod krošnje imaš mladice, otkopaj ih i presjeci sa korijenom, onda bih valjalo staviti u "školu" da se ožile. Dok su u školi možeš malo isporvocirati ras korijena sa 11-44-11 2 g / l polyfeed. Rasađuj tek kad dobiješ zavidan korijen ;) Poz
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ljudi, da ne čitam svih 100 stranica ove zanimljive teme, može li kratka uputa kako presaditi/posaditi šljivu iz onih izdanaka koji rastu uz stablo?
Kako odvojiti te izdanke jer čini mi se da rastu iz glavnog korijena, jednostavno se odrežu ili na neki drugi način?
Treba li ih prije presađivanja držati u vodi ili nekoj otopini gnojiva da puste korijen?
U koje doba godine se to može napraviti?

Prvo koja je šljiva u pitanju.

Inače ja ti nebi preporučio da to radiš, bolje kupi gotove kalemljene sadnice imaćeš kvalitetniju šljivu i bolji rod sigurno.

Inače to se radi u toku mirovanja vegetacije to jest početkom 11 mjeseca pa tamo negdje do kraja 3.


Kontam@ dobrta ti ja ta freza.

Žuti@ bogami biće šljiva, super izgledaju. Samo nastavi tako.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Žuti čačanka rodna ti gubi klorofil, gladna je ajme. Tovi to :) Minimum KAN ili još bolje MULTI K Mg. Ništa bez magnezija. Poz

@tatkodvd freza je mrak, što radi na voćnjaku koji nije duuuugo oran, za ne povjerovati. Ali smo morali forumaš Petar i ja pomjeriti je u stranu i staviti vijak na najplići rad. Dubina obrade preko 5 cm, ako naredim na 15 cm ferac gubi gas. Sad me strah frezati blizu šljive da koju ne izvrnem :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Žuti čačanka rodna ti gubi klorofil, gladna je ajme. Tovi to :) Minimum KAN ili još bolje MULTI K Mg. Ništa bez magnezija. Poz

@tatkodvd freza je mrak, što radi na voćnjaku koji nije duuuugo oran, za ne povjerovati. Ali smo morali forumaš Petar i ja pomjeriti je u stranu i staviti vijak na najplići rad. Dubina obrade preko 5 cm, ako naredim na 15 cm ferac gubi gas. Sad me strah frezati blizu šljive da koju ne izvrnem :)

Kod čačanske rodne to je sortna osobina, ona je inače uvjek bleđeg lista. Tako da na to ne treba obraćati pažnju.

Ako već digneš frezu prići slobodno do stabla koliko se god može.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Žuti čačanka rodna ti gubi klorofil, gladna je ajme. Tovi to :) Minimum KAN ili još bolje MULTI K Mg. Ništa bez magnezija. Poz

:icon_scratch: ... čačanska rodna mi je od samog početka imala svijetliji list od ostalih sorti

... evo tatko kaže da je to ok , nemoj me prepadat

tatkodvd
Kod čačanske rodne to je sortna osobina, ona je inače uvjek bleđeg lista. Tako da na to ne treba obraćati pažnju.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kontam@ to je šarka u pitanju kod kolege žutog na slikama, zato list izgleda šaren.

A evo šta meni radi mali potkornjak
p1040913c.jpg


Rupica je negdje oko 1-1,5 mm
p1040916u.jpg


Evo i kako izgledaju prva četri stabla sa slike koje je potkornjak uhvatio. Vidi se da su promjenila boju u odnosu na ostala.
p1040939q.jpg


Evo pisao sam malo o tome:
Juče palo prskanje, inače šljiva izgeda odlično. Prskano PIREL-D od insekticida zabog malog potkornjaka. Štetočina koja se jako teško suzbija. Ima dve generacija godišnje. Prvu generacju možeš riješiti, ali druga je problem zbog karenci. Svi insekticidi koji djeluju na njega imaju karencu 28 dana, a obično leti krajem 7 mjeseca. Inače svake godine mi riješi po 2-3 stabla.

Više o potkornjaku......Link

Pa me intresuje sledeće. Dimilin 48SC
dimilin1.png


Zna li neko da li ovaj preparat djeluje na malog potkornjaka (Scolytus rugulosus), s obzirom na mehanizam djelovanja ovog preparata. Prvenstveno me interesuje suzbijanje druge generacije koja je obično javlja u julu mjesecu. Postoj preparat koji na njega djeluje, ali ima visoku karencu (28 dana), pa ga ne mogu koristiti. Preparta je Pirel-D...Link. Šljiva je u pitanju.

Svaka informacija iz ličnog iskustva u vezi suzbijanja ove štetočine ja dobro došla.
 
Posljednje uređivanje:
M

Mladi Vocar

Guest
tatkodvd,
nisam strucnjak, ali sam nedavno gledao poljoprivrednu emisiju, gdje profesor (ne znam kako se zove) objasnjava da je jedan od nacina da se uspjesno bori sa potkornjakom upravo taj preparat koji si spomenuo.
Mislim da je emisija DOBRA ZEMLJA. Mozda ima na youtube.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ako je šarka onda ok. Ja šarku vadim, neću da se širi. Susjed imao stare šljive, ja imam stare šljive (tridesetak godina) nemaju šarke i sad došla katinka i ima šarku. 2011g otišla jedna van, ove godine idu još 3. Sve ista sorta. Poz

http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/aktivne-tvari/diflubenzuron-164/

Kategorija: Insekticidi - Derivati benzoil – ureje

Će da puštamo ureju kroz kap na kap možda mu prisjedne ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Mladi Vocar@ jesi li možda mislio na ovu emisiju....... Link

Evo još informacija o potkornjaku.....Link1......Link2
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bacio gnojivo, pala kiša, rekoh neću valjda sada korov uzgajati ;)
frezanjeljivika.jpg

frezanjeljivika2.jpg

frezanjeljivika3.jpg


još par puta pređem i biti će savršeno za rasađivanje ;)
Evo upecalo se rutavi buba, nekih muha i leptirica. Moram povečati broj tanjura, kanta je malo...
plavakaca.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam uskoro oprskati šljive, pa se pravi koktel :)
Nešto sam kontao ;)

Multi K Mg + Captan + Signum + Calypso + Karate Zeon.

Hm samo 5 :) A okvašivač? :) Tu će multi k preuzeti ulogu :) A joj da je na stanju bonus npk ;)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kontam uskoro oprskati šljive, pa se pravi koktel :)
Nešto sam kontao ;)

Multi K Mg + Captan + Signum + Calypso + Karate Zeon.

Hm samo 5 :) A okvašivač? :) Tu će multi k preuzeti ulogu :) A joj da je na stanju bonus npk ;)

Samo jedan mali prijedlog. Nema potrebe ići Calypso + Karate Zeon. Jer Calypso djeluje i na savijače, moljce iako ne piše na preparatu. Kad sa njim rukneš sve očisti. Provjereno. Drugo zašto sad Captan + Signum. Dovoljno je samo Captan i on djeluje djelimično na trulež. Ja bih sad išao samo Captan+ Calpso, a kad počne šljiva plaviti onda Signum+Karate Zeon. A prihrana po želji. Okvašivač obavezno. Još samo da napomenem, treba provjeriti samo sad prisustvo grinje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo što ne treba ići...









To je pukla grana giganta plod u zrelosti ima oko 100 grama pa računaj x 83 kom na jednoj grani... Grana je trula u pazuhu, neka je pililo....
 

Najnoviji postovi

Na vrh