• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Mislim da nebi smjelo smetati jer je oko dizna ceradna zaštita i škropivo pada direkt na travu, ne diže ga u zrak.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ima li negdje neka rasprava vezana na tu temu možda ? Nisam pratio na času.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Niti ja. Mislil da bi ti to bilo lako izvesti sa dvije pumpe i dva rezervara na zadnjem kraju, a napred sprovedeš samo šlauh i sistem za špricanje na ugibanje. pumpe povezati preko remena i sa centralnom kardanskom osovinom.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
savoris@ to ne radi nema potreba za tim. Korov ćeš prskati max 2 puta godišnje. Prvo uradi jedno pa drugo. Nije to nekakav veliki posao. Samo ćeš sebi zakoplikovati stvar.

Evo jedne zanimljive slike, pozadi je ratarska prskalica.


Mulčiraj češće, 2 puta je premalo, bar 4-5.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Malčiranje nije problem za sada ali će vjerovatno biti kada grane padnu dole pod težinom roda , neće se moći prići dovoljno.

Nije meni problem to odraditi kao nezavisno prskanje i mislio sam da se može i ovako nešto , samo moram na jednu stranu jer mi je nemoguće okretati ako je prskalica na obje strane , čak na nekim mjestima nije ni isti razmak u redovima.

Mogu naprijed staviti ovakav pristroj i to skopčati na postojeću pumpu od atomizera , samo poisključujem dizne i vjetar.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Nije dobro koristiti istu pumpu i rezervoar za herbicide i za zaštitu. Znam dvojicu koji su tako uništili voćnjak. Jedan totalno (ostao total mislio da je voda), drugi bez rod te godine, nije dobro izaprao srestvo, ostalo u pumpi.

Ako već hoćeš da uštediš u vremenu onda u isto vrijeme može ova prskalica naprijed, a mulčer pozada. Ima čak mali pumpica koje radi na 12 V, pa da ti ne treba kardanski priključak. Odnosno tu ti ne treba velik pritisak i neki velik protok tečnosti.

Npr ja u svom voćnjaku koristim ručnu Herbi 4 prskalicu na baterije https://www.flickr.com/photos/agrochemical/3848236889. Za voćnjak od 0.5 ha potrošim 2 rezervoara po 5 litara srestva i otprilike treba mi 2 sata.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Hm , interesantna ideja od pumpi na 12v , odmah mi na um pade ''ajnšpric'' pumpa od auta.

Da , i ja sam pretpostavljao da bi bilo problema ubacivati herbicide u prskalicu.

Ideja koja mi se jako mota po glavi je boca koja je u stanju da izdrži pritisak kompresora (5 bari) i da se u nju sipa herbicid koji bi bio guran kompresorom , 5 bari je mislim sasvim dovoljno.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
I 2-3 bara je sasvim dovoljno, i 2 herbicidne dizne, mogle bi i one od ručne prskalice. Ne treba tu velik pritisak, dovoljno je samo da rasprši tečnost u liniju. Mislim da bi mogla i pumpa što baca tečnost na brisče za auto.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,447
Neki dan se pisalo o tome u vinogradarstvu.
Ja imam od ovog i zadovoljan sam.
http://www.ebaza.rs/firma-detaljnije-slike.php?ID=4392
Atomizer je isto AG440 i njega koristim za herbicid. Poslje se dobro opere i nema problema.
Crijeva se spajaju na razvodnik tako da dizne ni ne moras gasit, herbicid ni ne dodje do njih.
Ide to brzo, ne trosi se puno vode. Spricam na 5 bara s plavim lepezastim diznama.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Za sada je problem privremeno saniran dok se ne riješi metoda održavanja.
Pofrezano je koliko se moglo do voćki a ostatak unutar reda je odradio trimer.

Ako ne treba veliki pritisak mislim da bi to najbolje odradio kompresor i jedna eksterna boca za tečnost.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Savo, rešenje za tvoje brige, samo granu sa prve strane traktora zmontiraš
7001f0c82d61c10cbf4e80ffe9216ca9.jpg

72c06189704772e745e829c71f2ec68c.jpg

82b0fb4abbe9c99a3e27984f3ff666d4.jpg

25f5c50380eafac266370a6c36c2813e.jpg

I gledaj da ti cijev od zraka ide skoro do dna da što bolje izmješa škropivo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
E to je to što sam mislio.
Da i mislio sam ulaz zraka dole iz tog razloga.

A gdje se ovo primjenjuje pošto vidim da je na sijačici?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Slike sam skinuo sa jednog foruma u temi o bundevama, pošto se one većinoma sade svaki drugi ili treći red, pa se samo taj red i šprica, a između se okopava, tanjura ili freza.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Berba završena za ovu godinu, ni za pekmez neće ostati. Samo da napomenem da sam čak prije najave na 2 dana koristio biljnji antifriz http://poljonet.com/product/cropaid/ koji sam platio bogami masno, samo bačene pare, kaže do -4 da drži, kod mene bilo -2. Kad đavo dođe po svoje džaba sve.













I višnja takođe.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Cropaid prije dve godine i ovaj danas nisu isti.To sam primjetio na salati.Tko upče kontrolira da je to što prodaju to ?Prije dve godine salata na -17 nije imala problema a ove godine -11 problem.Ne znam zašto je poštenje nevažno,zašto se sve mora pokvariti?!
 

marijo25

Novi član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
7
pozdrav svima. imam mini plantažu od 100 komada čačanke rane, dakle prva čačanka što dolazi. stabla su stara 7 godina i do sad još nisam ubrao preko 10 kg po stablu.
bude puna pupova i uredno odradi cvatnju, opadnu latice i vidi se plod ali jednostavno pocrne i opadne. skroz slabo ostane.

svašta sam pokušavao, bez polivanja, prošle godine sam prskao prije, u cvatnji i iza cvatnje
al opet isto.
jedino što mi pada napamet da joj fali oprašivač?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nema oprašivača, nema što pocrnit i otpast. Bolest, nametnik, analiza zemlje.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
A da ti nije možda mraz potegnul ili južina spalila. Mi smo već treću godinu dobili čorak sa šljivom i na jesen smo sve izbacili van.
 

Najnoviji postovi

Na vrh