• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,978
IMG-20220309-WA0026.jpeg

Kod mene su plave šljive u fazi rascpucalih pupova (Ljepotica). Žute šljive uopće ne pokazuju znakove kretanja vegetacije. Ali pošto su kod nas najavili -7 po noći ovih dana... Ne očekujem još barem 2-3 tjedna ništa...




IMG-20220309-WA0024.jpeg

Marelice standardno piši kući propalo
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Marelice sve jesan počupao i reko sebi dok sam živ neću je zasaditi. Nije to za naše klime.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,978
A imam 6 komada posađenih.... Već jedno 6 godina... Mislim da sam jednu jednom pojeo :rolleyes:...

Nemaju one baš puno smisla kod nas...Ali jednom u 10 godina kad se zvijezde poklope pa nema mraza, nema ne znam čega šta im ne smeta, još ih uspiješ spasiti od monilije, na napedne ju onaj crv...

E onda djeca iz cijele ulice budu sretna i svi ti zavide na tvojim kajsijama :hahah:.

A ti pojedeš 5 komada, 150 kila propadne, moliš prijatelje da si dođu brati. Al onda nikom naravno ne treba. Tj. svima treba ako ćeš im ti ubrati...

Ali nije loša kajsija ako imaš dovoljno veliku okućnicu pa par komada raznih sorti...
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
Obilazio sam neke nasade šljiva, sad već blizu decenije.. Uglavnom, koliko sam vidio Čačanska rodna, kišobran, prodaja za preradu. Nekoliko godina sam vidio pojedine voćnjake sa više desetaka hektara i od sve šljive Rodna je nešto sačuvala nakon mraza. Za konzum najveću cijenu dobijete za prvu i najkasniju šljivu ali trebate naći radnu snagu da je pobere u što kraćem roku da ne pređe u industriju. Tu je nekad i dva dana razlika između konzuma i industrije ( momenat berbe za konzum je kritičan, ako se zareda nekakvo sranje od vremena - oluje i gromovi, ako ne otrese kad se stiša vrijeme pređe u industriju. Vidio sam od ranih, Čačanska rana - to ne možete pobrati u jedan dva prohoda jer toliko neujednačeno zori da je strašno. Osobno kad bih sadio za prodaju, sadio bih kao svi Rodnu i tresao za preradu..
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Kakovam je stanje u šljivicima, dokle je došla vegetacija? Kodmene ipak malo kasni nego prošli godina pa bi možfa mogli i mraz napokon izbjeći.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Za sada koliko gledam dugoročnu vrijeme obećava. Inače šljiva bi mogla pregrmiti i -2 ili čak -3 kada se rascvjeta pogotovo sada u suhim uvjetima. Kad bi bilo vlažno ne znam da bi -3 mogla preživjeti pitanje je i -2.

Rane šljive bi mogle za 6-7 dana početi lagano cvjetati. Bistrica tek deblja i malo bjeliča pup pa ona kreće vjerojatno početkom 4 mj. Ne zaboravimo da smo imali snijeg i led početkom 4. mjeseca prošle godine tako da još sve može stradati ali mislim da se ona katastrofa ne može dva puta ponoviti, jedna za drugom.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,978
Pupovi su se malo krenuli razvijati... Isto mislim da će ljepotice kroz tjedana dana, valpočanke žute kroz 2 tjedna....

Par ostalih što imam su tu negdje između ljepotice i valpovčanke.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
kupil sam dvije cijepljene šljive čačanka rodna . to su dosta visoka stabla cca 2m . kada ih posadim da ih prikratim i na koliko?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne prikraćuj...meni su objasnili u rasadniku da ne vole živit bez glavne provodnice... :unsure:
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,978
Prikracuj....

Tebi su dobro rekli u rasadniku. Šljiva kao i jabuka više voli uzgojni oblik s centralnom provodnicom.

Ali kad se kupi sadnica trenutnog oblika popularno zvanog šiba. Onda se prvu godinu reže na nekih 80-120 cm visine ovisno o željenom uzgojnom obliku (tipa ja režem u razini škembe). Da se bolje razvija korijen i da ne tjera snagu u visinu.

Onda se u ljetnoj rezidba izolira nova glavna provodnica. I ostavlja prvi kat grana koji se prikracuje pred kraj vegetacije kako bi odebljao.

Trenutno je mišljenje da je popravljena piramida najbolji uzgojni oblik.

Ovo nije baš najbolji primjer ali može poslužiti... Rezidba prve 4 godine.

Svake godine režeš provodnicu i izoliraš novu.

1z4y9u0.jpg
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Štase ovo događa sa listom šljive i koliko će imati to utjecaj na rod? 16517642705244224355278371082064.jpg 16517642170185830895188098596621.jpg
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Kod mene isto problem sa lišćem ali ne bi znao o čemu se radi. Moguće lisne uši ali ništa se ne vidi osim nekakve paučine.
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
Nema mjesta razmišljanju - tući insekticidima da što više lista ostane da hrane plod. Ono o čemu se ne razmišlja da su lisne uši i vektori raznih drugih bolesti. Nakon tretmana pratiti uspješnost istog, ako nije dobro ne čekati već drugim sredstvom ih ukloniti.. Mislim da će i ova godina biti problematična sa lisnim ušima..

Onako usput nevezano uz bolesti.. Ove godine sam na brzinu kalemio na procijep šljivu ( " za sopstvene potrebe") ne misleći da će uspjeti.. ali zasad svih 6 šljiva teraju listove iz kalema.. Ako tako ostane.. šljivu ću kalemiti samo na procijep i ne razmišljati previše..
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,978
Štase ovo događa sa listom šljive i koliko će imati to utjecaj na rod? View attachment 49357 View attachment 49356
Nije to baš mali napad... Ovo je već invazija...

Opleti insekticidom... Možeš i ekološkim. Meni se neemazal pokazao iznimno dobar za lisne usi...

Ali ja bi na tvom mjestu ipak išao sa insekticid + fungicid + okvašivač + aminokiseline...

Insekticid da pobije lisne uši
Fungicid i to neki dobar.. Signum ili luna... Da zaštiti biljku od monilije ili neke druge šuge koja se mogla navući od lisnih ušiju
Okvašivač jer. Eto kao bolje rade ova prva dva

I aminokiseline da pomogneš u oporavku... Možeš ubaciti i kristalon start za bolji oporavak lisne mase
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Moram Vas ispraviti, to nisu lisne uši gore na slikama, to je posledica monilije. Uzmite otvorite i pregledajte detaljno te listove, videjćete da nema niti jedne lisne vaši. To je masovno ove godine, jer je bilo jako vležno i ružno vrijeme tokom cvjetanja. Ja sam prskao tri puta za moniliju i opet na vrhovima može se ponegdje naći uglavnom zanemarljivo, ali se može naći i pored ful zaštite. Dok u okolini je katastrofa i svi pitaju sa čim sad prskati. Ničim. Jedino folijarna prihrana i kan. Insekticid nema potrebe, bez prethodne provjere, odnosno da se sad nisu počele naseljavati lisne uši, pregledati posebno vrhove.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,978
Ovi listovi koji su se objesili su monilija. Ali ovi koji se frću mi se čini da su ipak lisne uši...

Još nisam na šljivi vidio manifestaciju monilije kao frkanje listova... Jedino lisne uši..

Ali da. U pravu si. Treba uzeti i pregledati. Ili gledati jel ima mrava.. Ako njih ima onda 100% ima i lisnih uši
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Naravno treba pregledati, ali iz iskustva govorim da je 99,9 % monilija u ovoj fazi. Hladno je za uši da se toliko nakote. Gledano pod lupom baš to uvrtanje, nema ni jajeta. Takoće treba izbjegavati srestvo horus (akt. mat. Ciprodinil) ima jako slabo delovanje, pogotovo kad je jak napan monilije. To sam se lično uvjerio jer sam manji dio voćnjaka prskao horusom (toliko sam trenutno imao sredstva - sreća), a ostatak drugim sredstvom (kubik plus). Onde gdje je bio horus bila je katastrofa. Upravo ovako slično kao gore na slikama, samo malo manje.
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
Ne znam, kod mene što sam vidio na šljivama su lisne uši ( i ne samo na šljivama). Gledao sam divlju ljesku, svi mladi pupovi su puni uši.. Ispod jedne velike parkirao sam auto i na šajbi sitne kapljice kao da je bila kiša.. Nije nažalost rano za uši..
 
Na vrh