• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

SljivikS23

Novi član
Tu od
15 Ruj 2023
Poruka
2
Hvala puno na komentaru Jossipe
Sve se slažem sa Vama no ajde da konkretizujemo:
imam zadatu širinu placa od 14m u okviru koje bi pokušo sadnju 4 reda.
Znači moglo bi recimo 4m izmedju dva srednja reda pa 3.5m izmedju srednjih i krajnjih i onda bi ostajalo po 1.5m do komšija (a možda i da ih sadim ne ortogonalno nego cik-cak da bi dobio nešto više mesta ?)
Jel imale neki bolji predlog (a da ne smanjujem broj redova na 3) ?

I jel imale neki savet što se sorti i uzgojnog oblika tiče ?

Inače, što se mehanizacije tiče tu nisam opterećen - planiram da koristim samo motokultivator i trimer
 

Šljiva

Novi član
Tu od
29 Pro 2023
Poruka
5
Pozdrav ljudi,
Čitao sam poruke s foruma i vidim da tu ima puno ljudi koji znaju puno o uzgoju šljiva. Iako dugo nije ništa pisano postavit ću jedno pitanje pa mi možda netko da odgovor.


Naime, čitao sam da su koštičave voćne vrste osjetljive na klor te da ih ne bi trebalo gnojiti NPK gnojivima, odnosno gnojivima gdje je kalij u obliku kalij klorida (a skoro u svim NPK je u KCl obliku). U takvim slučajevima se preporučuju NPK gnojiva gdje je kalij vezan sumporom (kalijev sulfat). Međutim, sulfatna gnojiva zakiseljavaju tlo, a pH zemljišta gdje namjeravam saditi šljive je u prosjeku 5.4, i jedna od preporuka je da se ne treba raditi kalcizacija (može se, ali ne mora) nego da se apliciraju gnojiva koja povećavaju pH (da je to dovoljno, jer nije prekiselo). Također sam čitao da se taj klor iz gnojiva ispere vrlo brzo, a s obzirom da se NPK gnojivom tj kalijem gnoji u meliorativnoj i osnovnoj gnojidbi, biljka ga neće usvojiti u velikim količinama te ne bi trebalo stvarati probleme.
Naravno sve ovisi o količini, a s obzirom na analizu u meliorativnoj su mi preporučili 1200 kg/ha PK.
Pa me zanima zna li netko iz iskustva ili bar iz teoretskog znanja (s obzirom da o tom ne piše puno) šteti li klor iz NPK gnojiva šljivama?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,099
Evo jedno.

Steraj ih u k i njih i preporuku. Gnoji sa stajnjakom svake treće godine. A ove dvije između gnoji pojedinačna stabla s gnojivom koje nađeš.

Meliorativno bacaj stajnjak koliko god možeš nabaviti.

A ako hoćeš, možda čak i bolje. Svake godine stajnjak. S time da jedne godine pojedinačna stabla, druge širom... Ali to tek nakon jedno 5. Godine.

I svako proljeće baci šaku uree, i kad počne listati šaku kana.
 

Šljiva

Novi član
Tu od
29 Pro 2023
Poruka
5
Ok. Hvala na odgovoru.
Sretna nova godina! 😁
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Šljiva

Novi član
Tu od
29 Pro 2023
Poruka
5
Zna li netko gdje se može u Hrvatskoj (eventualno u susjednim zemljama) kupiti Toptaste na Wavit podlozi? Na Institutu u Osijeku imaju samo na džanarici.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,099
Ako Drijen lučko ne može nabaviti onda od hrvatske ništa.

Mislim da svi rasadnici samo s džanarikom rade.

Znam da i Hadrović i Displantarium rade na džanarici.
 

Šljiva

Novi član
Tu od
29 Pro 2023
Poruka
5
Koliko si ih platio? Pitam jer vidim da koštaju 20€ pa ne znam da li im je to redovna cijena. I znaš li možda imaju li transport kakav ili se treba osobno doći do njih?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Airmiha

Novi član
Tu od
29 Sij 2021
Poruka
5
Topper i Haromu sam platio 22 eura. Dostava je 47 eura i u to ide 7 sadnica. Šalju samo u 11. i 3. mjesecu i sadnice uredno stignu DPDom. Od njih uzimam većinom marelice i breskve/nektarine već 3 godine i dosad mi se sve primilo 100%. Jako su uslužni i imaju sorte koje se ne mogu nabaviti nigdje u Hrvatskoj.

Marelice više nikad neću saditi na ničemu osim Wavitu iako su skuplje. Ove na džanarici ranije cvatu, strašno su bujne i onda kad se nakon 5-6 godina ogromno stablo osuši potrošim par sati dok ga isječem i iščupam van. Za šljive još ne mogu usporediti St. Julien i Džanariku s Wavitom jer su ove dvije na Wavitu premlade.
 

Airmiha

Novi član
Tu od
29 Sij 2021
Poruka
5
Topper sam posadio tek ovu jesen, Topfive prošlu pa ću prve dojmove moći dati iduće godine.

Za Toptaste mogu reći da mi je najbolja šljiva što se okusa tiče. Jako je slatka. Podijelio sam par komada Toptaste-a i par komada Čač. rodne prijateljima i tražio ih da usporede okus. Svi su za Čač. rodnu rekli da je ok, ali za Toptaste da je ekstra.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,099
Znači sve ove marelice što Austrijanci nude su na wavitu?

Joj šteta što nisam prije znao. Taman jesenas posadio par marelica.

Inače posadio prije 4 godine 4 marelice. I došle u rod i sve zaražene šarkom...
 

Airmiha

Novi član
Tu od
29 Sij 2021
Poruka
5
Većina je na Wavitu, a ako rasprodaju Wavit manji dio je na Torinelu i St. Julienu. Ja sam nabavio sljedeće:

Bergeval - Wavit
Bergeval - Torinel
2x Sefora - Wavit
2x Vertige - Wavit
Harogem - Wavit
Tardicot - St. Julien - možda sam trebao pričekati da je opet imaju na Wavitu, ali htio sam je isprobati.

Imao sam par plodova Bergevala, Sefore i Vertigea - jako ukusni. Stabla su zasad zdrava i slabo bujna. Vidjet ćemo što ova godina nosi.
 

Šljiva

Novi član
Tu od
29 Pro 2023
Poruka
5
Vidim da OPG Trešnja, blizu Zagreba, ima marelice i šljive na Wavitu, ali nema sorte šljiva koje mene zanimaju. Piše da za marelicu mogu nabaviti pupove sorti koje nisu u ponudi (prema web stranici imaju 4 sorte).
 

Airmiha

Novi član
Tu od
29 Sij 2021
Poruka
5
@vizy, ne mogu ti odgovoriti na poruku (valjda zato jer sam novi član).

Marelice sam sadio na razmak od 1,80m. Schreiber je prije imao članak o strojnoj rezidbi marelici i sistemu "Schreiber Slim System". Sad su ga maknuli, ali još ima tragova na Googleu. Tamo su napisali: "A slim tree with a maximum overall width of 1m is grown." Mislim da ti je 2m super. Nema potrebe ići šire.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Hvala na odgovoru!
Ja sam isto nabavio nešto od Schreiber-a i sve je OK. Video poduke su mu odlične.
Obitelj se baš posvetila voću.

Inače: podloga Vawit je uzgojena baš od njih.
Ja sam ovu jesen nabavio te podloga od Battistinija (kao i Gisela 12 podloge), samo treba uzeti 60kom. pakiranje svake.

Nemam stara stabla šljiva na vawit podlozi (nabavljene iz bivšeg rasadnika iz Osijeka), no ova nekoliko godina stara nisu jako velika i gotovo sve se može sa tla odraditi. Toptaste je odlična po okusu, rodnosti, čvrstoći mesa, izgledu. No za knedle su malo prevelike...
Ostalo je sve za 5!
 
Posljednje uređivanje:

m4tang

Član
Tu od
14 Tra 2021
Poruka
57
Pozdrav radni narode, zna netko gdje ima za uzeti sadnica čačanske rodne, cca 50komada trebam, na području Slavonije, agro babić nema...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,099
Cacanska rana prva slika, 2 valpovcanke žute druge dvije slike.. 2 različita uzgoja oblika.
IMG_20240319_175205.jpg IMG_20240319_175318.jpg IMG_20240319_175312.jpg
 
Na vrh