• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smeđi lom vina

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Pozdrav,

prvi puta od kad se bavimo grožđem i vinom, desilo nam se ovo.

Grožde pobrano prošli vikend i muljano sa muljačom što odbacuje petiljke, bilo je skoro pa savršeno zdravo. I jučer smo ga pretočili ali sa kantama, da ne pokupimo bobice i desio se smeđi lom, :=-: Mošt je poprimio smeđkastu boju, kako i sa šime to sada riješiti? Dali se još kome desilo tako što?
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Re: Smeđi lom - hitno

Jel kipi? Ako je počelo vrenje normalno je da poprimi boju bijele kave.
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Re: Smeđi lom - hitno

Kipi još uvijek.

Tj sada kad smo ga prebacili u drugu bačvu kipi i dalje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Smeđi lom - hitno

Jle sad prvi put odvajate petiljke ?

Udio tanina kojeg donose petiljke je poželjan u vinu .
Zašto obacujete tradicionalnu proceduru spremanja vina , to ubija glavu čar dočekivanja prvog ptretakanja .
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Re: Smeđi lom - hitno

Naime, mi smo napravili jednu grešku, pošto je berba bila veča od očekivanog imali smo manjak bačvi, pa smo jučer iz bačve u kojoj je stajalo na komu, prvo ga pretočili u inox bačvu i onda oprali tu drvenu bačvu u koju smo brali, i onda opet iz inox bačve pretočili u drvenu da nastavi kip bez koma u drvenoj. I prilikom pretakanja iz inoxa u drvenu smo skužili da je jako posmeđilo. U čaši što smo ostavili od sinoć do jutros to vino, ono se dolje je malo posvjetilo ali gore na vrhu je kao smeđi prsten kao da je talog otišao gore.
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Re: Smeđi lom - hitno

Zadnjih 5 - 6 godina radimo tako, da odvajamo petiljke sa muljaćom i stoji tjedan dana na bobicama, tj komu i onda ga pretačemo...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Smeđi lom - hitno

Aha , vino je potamnilo od oksidacije , tojest bilo je dodru s zrakom .
To je gotovo nezaobilazno kad zrije na tropu .
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Re: Smeđi lom - hitno

Dali je to onda taj smeđi lom i treba li kakve procedure napraviti da se izbistri ili če se samo od sebe smiriti i vratiti svjetlu boju?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Smeđi lom - hitno

Ne znam za kemijske preparate , a i ako postoje ne bi preporučio lječenje tako mladog vina , naročito ako ga radiš za sebe .
Prepusti to prirodi neka odradi pa kako bude .
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Re: Smeđi lom - hitno

Isključivo za sebe radimo, ali opet, nakon toliko muke i truda, sreće što je tako rodilo i bilo zdravo ovo dođe ko šamarčina, i strah nas je da se ne upropasti vino... Vidjet čemo do sutra. Ma i mi izbjegavamo ikakve kemikalije i takve stvari, i isključivo na starinski način radimo vino
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Smeđi lom - hitno

Rođak od moje žene ..napravi novi mladi vinograd .
Uza svu tenologiju obrade zemlje i kemijske analize tla kako bi odabrao sortu .
I nakon par godina nađem se ja kod njega u kljeti .
Kaže dođi imam gulaš , budemo lajali a usput bude on prešal .
Mislim ja on mene zajebava .
Dođem ja gore fakat on preša .

On nema muljaču , grožđe mošta drvenom moštalicom i stavlja u drvenu bačvu ..sa petiljkama , štrigama i zalutalim liščem .
Na bačvu vrenjaču da osigura da ne ulazi zrak .

Pomislim jebote ovo bu tamono za popizditi , reko koji propust uza sve uloženo on ostavi na tropu da vrije do kraja .
Vadi on to ispušta sad več i ne tako mlado vino , a vino prozirno ko šampanjac .
Nisam se mogao načuditi boji .
To se dešavalo u kasnu jesen kad je več dobrano zahladilo .Ni keseni više nisu valjali ,(kako i bi kad sam se najeo gulaša) .

Ne brini , malo ste se prepali ali na greškama se uči , samo nek bude vrenje kako spada i bude ludih glava na pretek .

Znam da pomaže fitriranje ali ne u ovoj fazi , možda na prolječe .
Ali govre da je to vino prazno i nedorečeno jer filter oduzima i dio bouquet -a .
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Re: Smeđi lom - hitno

Smeđi lom ? znam za sivi lom dolazi kod grožđa sa manjom kiselinom a imaju povišenu kolićinu šečera i fosrofne kiseline takvo vino u dodiru sa kisikom dobiva sivu boju.,

Ako nije siva boja onda nije ni ta bolest ..kakav je ukus
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Re: Smeđi lom - hitno

okus je ok, znači sve je bilo u redu dok je bilo u bačvi na tropu, kad smo ga počeli ispuštati lijepo žućkasto , kako izgleda mošt mutan... i onda smo ga kantama prelijali u inox bačvu na nekih sat - sat i pola i u tome vremenu je popizdilo i dobilo smeđu boju, i onda smo ga opet stavili u drvenu bačvu, odmah je nastavilo kipiti, polako se vrača sad boja , tj gubi taj intezivniji smeđi ton. A u čaši što je ostalo od jučer isto tako, i vidi se talog dolje na dnu čaše...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh