• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Snaga traktora pri oranju

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Kako se odredjuje snaga po glavi ili zahvatu,naprmjer 12.14 i td cola.
Negdje sam procitao da je potrebno 50 konja za glavu od 14 cola,znam da je to uvjetovano zemljom i dubinom,ali,dali postoje neke tablice i sl.?
 
B

branko

Guest
ja mislim da nema tablice, sve ti ovisi o zemlji , kod mene na mjestima fergac pjeva 2x12 plugom (ali su rijetke takve parcele), ali ima mjesta gdje nemoze normalno orati ni s jednobraznim plugom. isto tako je i s bratovim fendtom ima parcelu gdje mu prvi kotac ide po zraku s plugom od 3x16, fendt je 312, 120 ks. a opet samo par kilometara dalje od mene covjek ima zetora 7740 i 3x14 cola pluga i ore bez problema.
 
B

branko

Guest
zasad osim onih prvih problema (imas ih tam kod threda o mf-u) nije imao nist ozbiljnog da bi traktor moral stajati, mislim da ga ivica nebi dal za nikakve novce (jer ipak je on glavni traktorista) osim za noviji fendt :lol: , cujes on ima lsa opremu tako da neki i novi traktori koji se danas prodaju to nemaju , jedino steta sto nema klimu.
 
B

Bobo

Guest
Ovako, na faksu sam o tome imao citavo predavanje od dva sata...

Imas jedan cimbenik koji se zove "Specificni otpor oranja" koji je za svaki tip zemlje razlicit. Ne mogu biljeznicu naci, pa ti ne mogu trenutno reci na koju foru se to tocno racuna. Cak sam imao i par rijesenih primjera te problematike...

Ako nadjem biljeznicu, postavim ovdje i formulu.

Kako je i branko rekao, sve ti ovisi o tipu zemlje, a ja bih i nadodao o dubini oranja. Nije traktoru svejedno da li se ore 20cm ili 40 cm duboko...
 
M

Milan

Guest
U principu snaga traktora bi trebala da bude:
plug 10 "=25 ks po brazdi max. dubina =25 cm
plug 12 "=30 ks po brazdi max. dubina =30 cm
plug 14 "=35 ks po brazdi max. dubina =35 cm
neobicno je vazna dubina za pojedine vrste plugova jer manji
plug na vecoj dubini od predvidjene nece moci okrenuti brazdu nego ce je samo bocno prisloniti te ce korov jako brzo probiti plasticu
 
B

Bobo

Guest
Ne stima ti racunica...

Dakle IMT 539 ne moze orati 25cm duboko sa 2x10" plugom, a 549 bi bio taman za 2x10"...


Ne bih se ni izdeleka slozio s ovim izracunom, jer 539 sa 2x10" plugom radi i uzbrdo i nizbrdo i na 25-30cm dubini ore bez nekih vecih problema, a na 25cm ore samo tako!


Sto se ice oranja i prevrtanja brazde, postoje razni tipovi dasaka, tako da, recimo IMT plug bez obzira na dubinu odanja uvijek naslanja brazdu, dok drugi plugovi sa savinutijim daskama okrecu brazdu. Ako se brazda potpuno okrene, i tako se korov poklopi naopako, a nema prisustva zraka, nece ni istrunuti, tako da drugim oranjem izoravas ne strunute korove...

Oranje kao sto mozes vidjeti na natjecanju oraca se ne priznaje kao oranje uopce, bas zato sto se natjecateljski plugovi prave tako da potpuno okrenu brazdu, i samo pokvare njivu...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
U pravu si Bobo! A za natjecateljsko oranje su posebni plugovi kod nas u HR ne ali vani su cesti
 
B

Bobo

Guest
Kako nisu cesti, kad i kod nas na natjecanju oraca ima dosta ljudi koji su od sponzora dobili kverneland natjecateljski plug, koji slovi kao najbolji za tu namijenu...

Skupo ko vrag, a ne moz s njim ni orati ;)
 
R

Ratarko

Guest
... i da li se onda oranje sa IMT 539 i 2x10 plugon na 30 cm dubine zove oranje ili naslanjanje ?
 
B

Bobo

Guest
Pa to se sve zove oranje, posto se naslanja tako sto malo fali da se potpuno okrene brazda... Jos nisam uzivo vidio u radu ni jedan plug koji potpuno okrece plasticu. Misljenja sam da je to lose oranje, i da je naslanjanje bolja opcija...

Znam da nisam usamljen u ovom misljenju, jer sam to i procitao na internetu ;)
 
B

Bobo

Guest
Evo ga:

Dvobrazni, natjecateljski obrtni plug kverneland. Obratite paznju na oblik i velicinu daske...
Obrisan neispravan link.


I neka sad netko ore nekom pristojnom brzinom sa ovako uvinutom daskom. Bas me zanima na sto bi to oranje licilo
Obrisan neispravan link.


Slikano u Gudovcu ove godine, potpuno zaboravio da sam ga slikao :oops:
 
M

marko_18

Guest
Ja sam na netu pročital da po brazdi bi trebali biti traktor od 60ks i da ore bilo gdje i bilo kak duboko....
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
60ks,,,po tome ispada da bi traktor od 120 ks trebao vuči 2 brazde :scratch
 
R

Ratarko

Guest
marko_18 kaže:
Ja sam na netu pročital da po brazdi bi trebali biti traktor od 60ks i da ore bilo gdje i bilo kak duboko....

Da , tih 60 KS po brazdi bi zadovoljilo u najtežim uvjetima rada a i moglo bi se raditi sa svim markama plugova pa i onima koji su na glasu da se jako teško vuku . Na drugu stranu ako poznaješ svoju zemlju ,svoj plug , traktor pa i ako ti ne treba dublje oranje od 25 cm može se pokazati da ti je dovoljno i 20 KS po brazdi i sve iznad toga bi bilo rasipanje resursa . Bilo bi neozbiljno imati traktor od 240 KS i plug od 4 brazde ako svi drugi u tvojoj okolici vuku taj plugove sa 150 KS traktorom , da ne kažem glupo .
 
B

Bobo

Guest
Negdje sam imao racunicu s faksa kako racunati otpor zemlje pri oranju i koliko KS treba po brazdi, i koliko siroku brazdu traktor moze vuci. Cak je bilo i proklizavanje uracunato u jednadzbu, samo ju ne mogu nikako naci...

Jako zanimljiva formula i kad ju nadjem, stavit cu ju na forum.
 
R

ROKI

Guest
Nema tu pravila kolko konja treba po brazdi. Puuuno faktora utječe na to, a kad bi ih počeli nabrajati nebi tomu bilo kraja.
 
B

Bobo

Guest
Pa kazem da ovisi o otporu oranja zemlje. Postoji nacin da se i to sazna... Ja sam za potrebe racunanja imao podatak za hrvatski prosjek...
 
R

ROKI

Guest
E ja sam to isto učio na faksu, ali sam zaboravio, a neznam ni di su mi skripte. Nije sam otpor tla u pitanju. Tlo, stanje tla, teren, temp. i vlaga zraka, predusjev, traktor (snaga, težina, dužina, ostvariva snaga na poteznici na strnjaku, gume...), plug (težina, oblik daske, kutevi na samom plugu tj. brazdi, kvaliteta materijala, klirens, razmak brazdi, oprema samog pluga, zahvat i dubina oranja, brzina oranja)... I još dosta stvari tu ima, ako bi čovijek išao u detalje, jel. ;)
 
M

marko_18

Guest
pa i ja sa svojim 16245 zetorom vučem cetverobraznjak(14'') i s njime ore ko beba, ali dok dođem na tvrdu zemlju(crnicu) kapčim mu trobražnjak 14'' i malo mu je teško jer je jako teška zemlja ali u zaklari i leščarama ide sa četer brazde ko bebaaaaaaaaa...... :D :D :D :D :D :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh