• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Snaga traktora pri oranju

B

branko

Guest
ROKI kaže:
Nema tu pravila kolko konja treba po brazdi. Puuuno faktora utječe na to, a kad bi ih počeli nabrajati nebi tomu bilo kraja.


tako je ROKI tu si totalno u pravu, zato je najbolji nacin kupovanja pluga za traktor probanje u praksi. a ako imas mjesovitu zemlju onda je najbolje uzeti x+1 plug pa ga koristis prema potrebi. sve ostalo je suhoparna teorija koja rijetko kad odgovara stvarnom stanju. najbolji mi je onaj tip kaj u plodovima zemlje objasnjava kako treba postelavati strojeve za rad, naime bil sam prije cca 2 godine na prezentaciji kuhn mehanizacije i on je bil tam i sve je on lijepo teoretski objasnil kako treba postelati plug ali kad je to trebalo napraviti u praksi nije imao zive dume, pa ga je onda morao nastelavati jedan stari maher sa 4 razreda osnovne skole i cijeli zivot proveden na traktoru. taj covjek je i meni pokazao kako je najbolje nastelati plug i ja i dan danas tako radim, zabrazdim i kad vidim da plug normalno vuce i da je uhvatio punu dubinu, stanem iza njega pogledam i postelam ga tako da mi stoji u vagu (na oko naravno ne s vaser vagom) vodoravno i okomito i nemam problema.
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
LJudi moji moj plug 2x16",se mota u stranu :kad ga ubrazdim i nastelam dubinu,pa ga pogledam i nasprem traktora,zadnji kraj pluga stoji ulijevo.

Da li znate pod kojim kutem lemes treba biti u odnosu na zemlju :roll:
 
R

Ratarko

Guest
Momo kaže:
LJudi moji moj plug 2x16",se mota u stranu :kad ga ubrazdim i nastelam dubinu,pa ga pogledam i nasprem traktora,zadnji kraj pluga stoji ulijevo.

Da li znate pod kojim kutem lemes treba biti u odnosu na zemlju :roll:

Auu , to nije dobro ...
Da li imaš jednaku dubinu prednje i zadnje brazde kada tako oreš a plug je ukoso ili kako ti kažeš da se mota ?

Ja sam jednom mučio muku sa plugom koji je tako nekako orao kako ti kažeš i na kaju sam shvatio da je plug bio savijen .
Toliko mi je plug ukoso orao da ga niti jedan španer nije mogao zadržati u centru ( naravno španeri niti nemaju takvu zadaću kada se ore ali samo kažem da se zna kolike su bočne sile bile ) . Kada sam izravnao plug na presi orao sam bez španera i puno lakše i bolje se oralo . Možda imaš takav problem , da li si provjerio plug da ti nije savijen ?
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
Kako da ga provjerim, ja sa gledao kad stiji na ravnom terenu izgleda ravno lemesi stoje ravno daske su novije izgledaju normalno isto povijena prva i druga,dali znas za neku skicu mjeraa po kojima se treba orjentirati.
 
R

Ratarko

Guest
Momo kaže:
Kako da ga provjerim, ja sa gledao kad stiji na ravnom terenu izgleda ravno lemesi stoje ravno daske su novije izgledaju normalno isto povijena prva i druga,dali znas za neku skicu mjeraa po kojima se treba orjentirati.

Mislim da nema takve skice koju ti tražiš , to se okom gleda a kada ne ide niti tako onda ga razmontiraš ( tako sam ja morao raditi ) i onda se vidi gdje je pomotano jer ga vijci više ne natežu nego se sve rastereti i pokaže ti ako je savijeno .

Moj plug je imao tri brazde i nije se moglo okom vidjeti da je pomotan , možda se moglo nagađati da je malo savijeno ali kada sam skinuo sva tri nosača brazdi i stavio ih jedan na drugi onda je sve bilo jasno , jedan nosač brazde se bio uvio/usukao .
 
R

Ratarko

Guest
HAHA , kao da sam znao ...moj je isti takav kao tvoj ali sa tri brazde :D :D :D

Vidiš ti uspravni nosači koji drže komplat brazdu , oni se znaju pomotati . Pogotovo što je i tvoj plug 16 cola a ne 14 jer bi onda sila koja djeluje na nosač bila manja a samim tim i mogučnost da je nešta pomotano .
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
pogledaj kako stoje sad kod mene,prikljucci na poluge!Kad sam ga kupio bila je njegova desna strana dolje,a lijeva gore.Onda mi je bilo jos zasukanije.Sad sam prebacio desnu prema otraga tako da plug dobije vise na desno(gledano prema traktoru).Sad bolje ore,ali isto se mota.Moram svejedno orati sa jednim plugom,za orahe,pa svejedno cu ga rastaviti cijelog.
 
R

Ratarko

Guest
Mislim da moraš napraviti da jedan priključak za poluge gleda gore a drugi kontra njega ...tako je kod mene .
Onda na onoj ručici za namještanje pluga malo korigiraš kada dođeš u polje i oreš .
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
I ja sam mislio da trebaju biti nasuprot,ali sam ih pokusao ispraviti sa tim.
Koliko ti mozes svoje plugove,kad su nastimani da oru,podici sa tvojim RX?
Ja kad nastimam da oru i kad dignem plugove da se okrenem,oni se vuku po zemlji,a poluge sam maksimalno uvio da podignem.
Prvi put to sad probavam sa tim traktorom i tim plugovima,pa nista ne znam. :oops:
 
P

paor

Guest
Mislim da moraš napraviti da jedan priključak za poluge gleda gore a drugi kontra njega

za početak obavezno poslušaj ovaj savjet

ako opet bude problema, onda vaser vagu i metar u ruke i razmisli malo, ni kovači nemaju sve šablone
 
R

Ratarko

Guest
Momo kaže:
I ja sam mislio da trebaju biti nasuprot,ali sam ih pokusao ispraviti sa tim.
Joj kada se sjetim što sve nisam pokušao ... u biti ja sam te priključnice izvrtio u svim smjerovima kao u ostalom i ti što sada pokušavaš ... Ništa mi to nije pomoglo što sam ih drugačije postavio a baš se sjećam kako sam mozgao razmišljajući kako ću uspjeti vratiti plug u centar ako mu recimo desnu priključnicu okrenem tako da bude u max. zadnjem položaju ...baš kao što kod tebe stoji ... mislio sam da će to pomoći ali nije iako mi i dan danas kada logički razmišljam o tome izgleda kao da bi to popravilo stvar ??? , jok , ništa nije pomoglo dok nisam izravnao plug na presi .

Koliko ti mozes svoje plugove,kad su nastimani da oru,podici sa tvojim RX?
Jako malo , max. 10 cm od zemlje mi ide zadnja brazda kada se vrtim na krajevima njive a plug i sve poluge su mi u radnom položaju. Moraš max. skratiti uspravne španere na polugama hidraulika( ali vidim da jesi ) , tako sam ja napravio na svom RX-u . Išao sam ja i puno dalje da riješim taj problem preniskog dizanja pluga ...
Glavna ramena hidraulika sam na osovini hidraulika pomakao za jedan zub prema gore , na taj način sam dobio malo viši položaj poluga kada je hidraulik max. podignut . Nadalje imam i nekoliko različitih poluga za hidraulik ( mislim na glavne ruke hidraulika , ove što se stavljaju na plug ) jedne su duže , jedne kraće ...mijenjam ih po potrebi , zavisi kakve strojeve nosim .
Nadalje sam dao napraviti kraće one dijelove sa ušicama koje stoje na polugama hidraulika , znam sada da me nećeš shvatiti ali imaš ih na obje poluge ... evo stavio sam sliku , vidiš kako su kraće ?
Onda opet imaš i na polugama više rupa pa možeš i tu pokušati dobiti koji centimetar , na slici sam ti označio plavom strelicom .
Ma ima dosta fori kako možeš povećati dizanje pluga , eto ti par kojih sam ja pokušao ...

Obrisan neispravan link.

Ja kad nastimam da oru i kad dignem plugove da se okrenem,oni se vuku po zemlji,a poluge sam maksimalno uvio da podignem.
Najlakše riješenje tvog problema bi bilo da si kupiš hidrauličnu gornju polugu , je da košta ali bi ti pomogla za dizanje pluga

Prvi put to sad probavam sa tim traktorom i tim plugovima,pa nista ne znam. :oops:
Ništa zato , svi smo jednom to prošli .
Biti će dobro ako ti ja išta tu pomažem a ako ne onda tek nije dobro ali ima tu i drugih ljudi pa će se netko valjda uključiti i podijeliti koji savjet ...
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
E super!!Na tome sam tragu i ja!!to sam probao_Ovo sto si mi oznacio plavom strelicom,sam vec napravio i dobio sam 2-3 cm.
Za gornje spojnice sam vec razmisljao,kod mene imaju proslicane rupe,pa sam tako napravio da sam sa gornje strane nosaca stavio jos jedan klin,pa sam dobio 5 cm.Vec sam razmisljao da napravim gornje,kratke spojnice.Ali u medjuvremenu,otisao zsam za Njemacku,pa ne mogu probavati!
Hvala na savjetima!!
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Momo kaže:
Nemam pojma,ovaj sto mi je prodao kaze da je Leopard.

je,,to je leopard imam i ja doma jednoga takvoga samo 14"..
 
Č

Čugi

Guest
Onda je i onaj moj Leopard, :oops: za kojeg nisam znao čije je proizvodnje.
 
R

Ratarko

Guest
ÄŒugi kaže:
Onda je i onaj moj Leopard, :oops: za kojeg nisam znao čije je proizvodnje.

Ma da , to je vaš domaći plug , iz Srbije , imam ja dva komada :mrgreen: samo jedan je u funkciji , drugi za dijelove .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Koliko se ja nrazumijem u plugove, Leopard ti je proizvodila TPS Bosanska Dubica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh