• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Snaga traktora pri oranju

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Gle, takvo crtalo imam na imt plugu, al oltovi plugovi imaju i nazubljena ctala isto, a takve imam na drugom manjem imt plugu!
Danas opće ne možeš znati koje je od kojeg jer na oltov nosač možeš stavit tanjur crtalao d imt-a i obratno, recimo ja sam na onaj imt fpo naprijed stavio na imt-ov nosač tanjur crtala od olta, al nazubljenog, a iza je isto olt na imt nosaču, al valoviti takav kakav je tvoj! :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
istina i to kaj veliš..
al ovo je original crtalo od moga OLT 2×14...

znam slučaj gdje se umjesto crtala,stavljala pila od cirkulara :blackeye
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
istina i to kaj veliš..
al ovo je original crtalo od moga OLT 2×14...

znam slučaj gdje se umjesto crtala,stavljala pila od cirkulara :blackeye

Istina, ono je original od olt i to su po meni najbolja crtala, ja sam imao original olt nazubljeno s nosačem, original boja i sve, al je nosač užasno loš pa sam stavio na imt nosač i to je zakon!

Ovo je dobro s pilom od cirlulara, ak se mlada agacija zaorava :lol: :lol: :lol: :lol:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
ovo moje crtalo je stajalo možda 20godina ,sada smo ga izvukli van i podmazali samo čeka montažu..

ma i hrasta ako treba :lol: :lol: bitno da se nekaj vrti i reže :D
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
42ks i 2x14 je smrt za traktor. U težoj zemlji i 60ks ima kaj s njim orat
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
toma84 kaže:
42ks i 2x14 je smrt za traktor. U težoj zemlji i 60ks ima kaj s njim orat

Ja s 565 ne mogu orati s 2x14'', mogu samo sanjati, :mrgreen: a to je 65 ks i ide samo 2x12'' na 25-30 cm, a s 3x10'' u prolječe na 20 cm i to mi je do jaja!

Ako on ore s 42 ks i 2x14'', meni to zvuči nevjerojatno, normalno, možda samo piše po zemlji na 15-20 cm! :D
 
B

Bobo

Guest
Decki moji... oranje 2. sporohodnom nije oranje, to svi znamo... Mislim da je to besmisleno i komentirati, da on sa 40ks vuce 2x14" da je ne znam kako laka zemlja, kad je to opet 2. sporohodna... Ak vec ima laganu zemlju, 2x12" koji ima manje daske, i koji na 25-30 moze orat bez brige u 1. radnoj onda je to oranje, a ove, da ne kazem pizdarije... Ne znam sto bih vise rekao na to...
 
M

maRko1993

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
14"je ovaj plug..samo to nisu OLTova crtala tak da teško da je OLT..
i prijatelju ja imam na svome OLT-u takva daske i traktor 80ks ga ima šta vuč ;)

Istina je da ni kotač ni crtala nisu od tog pluga, kotač je od IMT-a, a crtala neznam čija su. Ljudi moji niti ja neznam kako ide, ali kad se dokopam kakvih novaca promijenit ću ga za manjega.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Prijatelju, prvom prilikom kad idete orati, snimi nam jedan filmić da se razuvjerimo, koliko mu je teško, koliko proklizava, koliko je dubina i koliko se muči 42 ks s tim plugom!!!!!! :!: :!: :!: :!:
 
M

maRko1993

Guest
Ne muči se on prejako, ali baš nije ni prijelijepo. Već sam našao jednog 12".
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
maRko1993 kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
14"je ovaj plug..samo to nisu OLTova crtala tak da teško da je OLT..
i prijatelju ja imam na svome OLT-u takva daske i traktor 80ks ga ima šta vuč ;)

Istina je da ni kotač ni crtala nisu od tog pluga, kotač je od IMT-a, a crtala neznam čija su. Ljudi moji niti ja neznam kako ide, ali kad se dokopam kakvih novaca promijenit ću ga za manjega.

Hm, a reko si da ga neosjeti, a sad bi mjenjo, e jeb ga sad, ja si već našo za traktor 50ks 3x14, iako kod mene jedan ore s U-360 3x12 ali to nije ni za gledat ni za slušat, i naravno onda nevalja taj traktor što se stalno kvari, pregrijava, popušta na trubama, bla, bla
 
M

maRko1993

Guest
petar kaže:
maRko1993 kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
14"je ovaj plug..samo to nisu OLTova crtala tak da teško da je OLT..
i prijatelju ja imam na svome OLT-u takva daske i traktor 80ks ga ima šta vuč ;)

Istina je da ni kotač ni crtala nisu od tog pluga, kotač je od IMT-a, a crtala neznam čija su. Ljudi moji niti ja neznam kako ide, ali kad se dokopam kakvih novaca promijenit ću ga za manjega.

Hm, a reko si da ga neosjeti, a sad bi mjenjo, e jeb ga sad, ja si već našo za traktor 50ks 3x14, iako kod mene jedan ore s U-360 3x12 ali to nije ni za gledat ni za slušat, i naravno onda nevalja taj traktor što se stalno kvari, pregrijava, popušta na trubama, bla, bla

Da samo kaj sa mojim traktorom nkod nije bilo problema. Nikad nikakav kvar. Svake godine se promijeni ulje i filteri i to je to.
 
B

Bobo

Guest
Marko355 kaže:
Kaka je sad razlika između nazubljenog i ravnog crtala?

Jedno je nazubljeno, a drugo nije...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
A da nema nikakve razlike u radu??? A za čeg su onda ona kao na tanjurači prednji diskovi?
 
B

Bobo

Guest
E, razlike u radu, to je vec bolje postavljeno pitanje ;)

Cuj, nazubljena se uvjek okrecu, jer imaju "zubove" koji sluze za bolji pogon crtala, ali se u kukuruzovini znaju zastopati ponekad. Ravna pak crtala se teze stopaju, ali se u losim uvjetima oranja teze okrecu ili nekad cak stoje. Ravna bolje rezu zemlju...


Neki kompromis izmedju ova dva je valovito crtalo koje se uvjek okrece (naravno ak su lezajevi u redu) a po obodu su ravna.


Ja sam s glatkim imao problema u zaoravanju kukuruzovine, jer se semering pokidao i naguralo se zemlje u lazaj i stalno js stajalo i stopalo se toliko jako da sam ga orao skinuti da poorem njivu do kraja. da je bilo nazubljeno, ono bi se silom okretalo i tu njivu bi dovrsio svakako, a lezaj je svejedno dobio, tak da sam ga svakako mjenjao.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Marko355 kaže:
Kaka je sad razlika između nazubljenog i ravnog crtala?

Razlika je u tome što je bobo napisao, al najbolje je srtalo ono valovito, zakon nad zakonom, pa zatim nazubljeno, a obično okruglo je toliko loše da je to nevjerojatno, jednostavno nikak ne reže ak ima puno mse za zaorati, a i obavezno se štopa :!:
 
M

maRko1993

Guest
Ja sam imao problema sa štopanjem kukuruzovine na crtalima, pa smo preradili crtalo tako da je učvrstito samo s jedne strane i kukuruzovina se štopa puno manje, a crtalo nije ništa slabije jer je dobro pojačano.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Ja sam na netu pročital da po brazdi bi trebali biti traktor od 60ks i da ore bilo gdje i bilo kak duboko....


Po meni snaga je među najzadnjim stvarima kod oranja (naravno jači traktor vuče u večoj brzini) dok je mase među najvažnijim(vučna sila traktora se silom trenja prenosi na podlogu, a sila trenja je produkt mase i kojeficjenta trenja). primjer: goldoni Star 90 sa 81KS i masom od 2280kg i zetor 7245 sa 69KS i 3360KG (podatke traktora sam uzeo iz pamčenja jer sam to negdje pročitao, možda nisu 100%točni)....i sad koji je bolji za oranje?! zetor naravno jer ima vecu masu
 
Na vrh