• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

durozetor

Član
Tu od
12 Tra 2014
Poruka
64
Re: Soja - sjetva 2015

Kad sav list otpadne i kad lagano pritisneš mahnu ona puca koliko je suha. Nemaš puno soje tako da nemoj žuriti sa berbom jer sve iznad 14% vlage plaćaš sušenje.A opet nemoj da pregori soja jer onda ima puno gubitka.

Kolega maschio pošto ste mi blizu mogli doći jedan dan i prigledati moje polje i dati mi pokoji savjet.Ovi pametnjakovići oko mene kažu da soju prije skidanja moram pošpricati nečim da sve mahune dozore u isto vrijeme
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Soja - sjetva 2015

To se zove desikacija soje. Ni ja pojma nisam imal kaj je to dok mi nije neki dan bilo ponuđeno. 200 kn po ha kosta. ja ne mislim trositi novce jos i na to jer i onak mi bude cista zguba na soji.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Soja - sjetva 2015

Kolega Đuro,nisam ja neki stručnjak za soju nego samo čitam i učim na tuđim,a i na svojim greškama.
Ja se slažem sa kolegom Adonisom,nema potrebe trošiti još novaca.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Re: Soja - sjetva 2015

Kolega maschio pošto ste mi blizu mogli doći jedan dan i prigledati moje polje i dati mi pokoji savjet.Ovi pametnjakovići oko mene kažu da soju prije skidanja moram pošpricati nečim da sve mahune dozore u isto vrijeme

A sa čime bi trebalo prskati i u kojoj dozi?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Soja - sjetva 2015

Idući tjedan stiže reglone ali s neba,najavljuju tempe i preko 30c i to je prirodna desikacija soje,jedino ako ima dosta korova pa da se olakša žetva onda je opravdano ali i košta.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Re: Soja - sjetva 2015

To i ja razmišljam jer ima dosta ambrozije. Koliko ona otežava žetvu i koja joj je najnegativnija strana.Reglone je 170 kn litra x 3 L/ha, preko 500 kn troška. Ne znam da li se isplati.:icon_hang:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Soja - sjetva 2015

Ambrozija je još dosta zelena u odnosu na soju i to će biti problematično jer će dizati vlagu zrnu soje a opterećivati sita i povratnu masu.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Soja - sjetva 2015

Pa ako ima ambrzije trebalo bi totalom proči,3 litre na hektar,tak kod mene rade i za 15 dana u žetvu poslije toga.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Re: Soja - sjetva 2015

Koliko pomazu oni rupicasti poklopci od spirala povratne i prema elevatoru? Jel ih ima itko?
Kod mene u kraju koliko vidim vecina je ovrsena, prinosi jako slabi...
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Re: Soja - sjetva 2015

Napravio sam rupičasti poklopac ispod spirale za elevator, perforirani lim s rupicama 4 mm, nema nekog učinka...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Soja - sjetva 2015

Rupice se odmah začepe,trebalo bi biti s duguljastim prorezima,manje se štopa.Vidio sam takve izvedbe i na cijevi za kipanje,dosta korova odvoji.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Soja - sjetva 2015

Kod nas če valda žetva iduči tijedan krenuti,kolika bude cijena jel tko zna?
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Re: Soja - sjetva 2015

Na poljoprivrednoj emisiji je bilo rečeno, cijena suncokreta 2,30 a soje tek neznatno veća...
 

durozetor

Član
Tu od
12 Tra 2014
Poruka
64
Re: Soja - sjetva 2015

Soja danas mjerena-vlaga 11.8 i 12.3. U čet-pet krećemo.

Kolega maschio plačam ćevape i gemišt ako dođete do mene pogledate moju soju i izmjerite vlagu u njoj i date savjet kada da krenem u košnju
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Soja - sjetva 2015

Hahahahaha kolega :icon_pidu:,ja sam uzeo sa svake parcele 10-15 stabljika i skinuo mahune dolje.I smrvio sam mahune i još malo prebrao_Odnesao sam kod Halauka i Sedliću.Jer nemam vlagomjer
Ali na tu vlagu morate dodat još barem 3%,jer ovo je ručno brano za test,a ono s kombajnom,...
Došao bi ja do vas,ali imam nekakvih poslova pa sam sad u gužvi.
Jedino znam da su rekli da će standard za soju bit 13%,znaci sve iznad se plaća sušenje.
 

VjekoBis

Novi član
Tu od
7 Lis 2013
Poruka
28
Re: Soja - sjetva 2015

Prekjučer mjerio vlagu u soji. Stabljika suha i bez lišća na većini parcele. Na cca 20% još ima žutog lišća a mahune su suhe. Vlaga u obje podjednaka 9,8 i 10,0 %. Na otprilike 1,5 ha gdje je izbila ambrozija poprskano sa Reglonom pa ćemo vidjeti efekt.. Kombajn dogovoren za petak i subotu.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh