• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja-kao hrana u svinjogojstvu

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Dakle zanimalo bi me kojim se postupkom obrade poslije žetve soje,soja može pripremiti da bi se svinje mogle hraniti sa njom bez ikakvih problema...kolko sam čuo neki je peku,e sad zanima me kak se to dugo peče,po čemu se vidi da je pečena,pošto kolko znam soja je otrovna dok je sirova?na čemu se to peče i sve o tome,molio bi svakoga tko zna ponešto o tome da se uključi u raspravu..

naime pošto svinje dosta vole jesti soju(bolje rečeno obožavaju kolko sam primjetil poslije kak smo im dali kupljenu)pa da i zasijemo za ishranu..zemlja i proizvodnja nisu problem,nego nas muči to kako napraviti da nebude otrovna i da ju svinje mogu bez brige jesti.. hvala unaprijed na odgovorima,ii da ako ima gdje več postoječa ta tema neka ju moderatori prebace tamo pošto nisam ja mogao je nači pa sam otvorio novu temu.. :icon_rolleyes:
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
O tehnologiji obrade neznam gotovo ništa, al znam da ti firma Žitarice iz Koprivnice to radi ( http://www.zitarice.hr/ ), pa nazovi, oni sigurno znaju sve o tome, pa onda saznanja podjeliš sa svima nama :eek::
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Ja za svoje potrebe sam pečem (znam nije to idealno ali je jeftinije riješenje), pečem na taj način da sam na ražanj za pečenje prasaca namontirao rezervar od bojlera 80l (napravio vrata izbušio rupa itd.) peče se od 40 min pa do sat ipol, zavisi s čime i kako ložiš, ne smije pre naglo hoće zagoriti ona koja bliže stijenki, u pravilu je dobro pečena kad poprimi blabo sivu boju i popuca ljuskica na njoj
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Termička obrada, mi je kuhamo. Ali ne pozabiz da je uvoze iz Argentine i Brazila = gmo.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Dakle zanimalo bi me kojim se postupkom obrade poslije žetve soje,soja može pripremiti da bi se svinje mogle hraniti sa njom bez ikakvih problema...kolko sam čuo neki je peku,e sad zanima me kak se to dugo peče,po čemu se vidi da je pečena,pošto kolko znam soja je otrovna dok je sirova?na čemu se to peče i sve o tome,molio bi svakoga tko zna ponešto o tome da se uključi u raspravu..

naime pošto svinje dosta vole jesti soju(bolje rečeno obožavaju kolko sam primjetil poslije kak smo im dali kupljenu)pa da i zasijemo za ishranu..zemlja i proizvodnja nisu problem,nego nas muči to kako napraviti da nebude otrovna i da ju svinje mogu bez brige jesti.. hvala unaprijed na odgovorima,ii da ako ima gdje več postoječa ta tema neka ju moderatori prebace tamo pošto nisam ja mogao je nači pa sam otvorio novu temu.. :icon_rolleyes:

Pročitaj si ovaj link o tostiranju soje tako se zove termička obrada da se izbjegne toksičnost soje u ishrani dom životinja http://www.stocarstvo.com/saradnja/markovic/soja_tostiranje_ekstrudiranje.htm
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
soja nije otrovna za svinje već ima u sebi antitripsin faktor koji koči rad enzima tripsina u želudcu pa ne dolazi do probave bjelančevina
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Danas nešto načujem da postoji soja koju netreba termički obrađivati u ishrani stoke. Ne sijem soju, za sada pa i neznam o tome nešto ali nešto razmišljam da promjenim kulture koje sijem. Da li netko zna nešto više o tome ?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Postoje sorte sa smanjenim postotkom tripsin inhibitora no ne i bez njih tako da je termicka obrada i dalje potrebna.
Ne sijem soju i ne tovim svinje pa nisam dovoljno upucen no jedan oplemenjivac mi je tako rekao.
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Danas nešto načujem da postoji soja koju netreba termički obrađivati u ishrani stoke. Ne sijem soju, za sada pa i neznam o tome nešto ali nešto razmišljam da promjenim kulture koje sijem. Da li netko zna nešto više o tome ?

Takva soja sa koristi samo za preživače ZNAČI za krave i bikove.
 

Najnoviji postovi

Na vrh