• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2007.-2008.-2009.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko, je si li isprobao funkcije prednje osovine? Vidiš da nije tako komplicirano programirati!
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Ratarko, je si li isprobao funkcije prednje osovine? Vidiš da nije tako komplicirano programirati!

Prednja osovina radi super na makadamu , izgleda kao da če prednji kotači otpasti koliko skaču gore-dole ali u kabini se ništa ne osjeti .
Ovo sa programiranjem je jednostavno kada jednom naučiš.
Sada bi se sprdao sam sa sobom kada se sjetim gdje sam pogriješio prvi dan pa mi nije proradilo . Sve u svemu programiranje traktora da sam radi operacije prije ulaska u novi red je super . Sa tim sam se zanimao cijeli dan . Prvo sam mu memorirao samo osnovne funkcije koje su mi potrebne za sijanje a kasnije na svakom novom okretu sam dodao neku sitnicu , recimo zadršku podizanja hidraulika od 1 sekunde ili nakon što traktor pređe put od 4 metra ... ma ludnica koliko opcija ima a jako lijepo izgledaju te ikonice na ekranu u traktoru pa se stalno sa tim sada zanimam dok vozim.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da li mjeri onda potrošnju? Kako stoji sa snagom u odnosu na Forda?
 
R

Ratarko

Guest
Da mjeri potrošnju na sve moguče načine , prosječne po satu i hektaru , trenutnu ...
Dok sam sijao trošio je 15 litara na sat .
Po pitanju snage mi je teško dati procjenu jer sijačica jede puno snage sa kardana tako da sam u programu napravio da kardan ima konstantne okretaje bez obzira na brzinu kretanja traktora i težinu zemlje.
Kada budem nešto radio bez kardana onda ču vidjeti što sam zapravo dobio.
Znam kojim sam brzinama mogao raditi sa plugom , tanjuračom i slično pa ču sada vidjeti kako MF radi sa tim strojevima.

Evo jedna slika sa zamemoriranim ikonama , to je bila cijela pamet koju prvi dan nisam znao napraviti.
Prvih šest ikona se izvršavaju na kraju reda koji se sije a drugih sedam ikona pri ulasku u novi red . Imaju još dvije ikone koje označavaju pauzu .


Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Slike sijanja soje sa John Deere 8300 traktorom i sijačicom 4.5 metara Lely .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Lijepe slike! Ovo je zbilja zakon stvar što možeš programirat!

Da li možeš i ugradit kameru pa gledat u monitor umjesto otraga? Mislim da Fendt može to!
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Lijepe slike! Ovo je zbilja zakon stvar što možeš programirat!

Da li možeš i ugradit kameru pa gledat u monitor umjesto otraga? Mislim da Fendt može to!

Stani malo , ti mene pitaš za onu sliku o monitoru a ne ove o sijanju sa JD ?
Slika monitora je iz mog MF-a , mislim ono , normalno da je iz MF-a :wink: :lol:
Monitor ( datatronic 3 ) ima na sebi ulaze za dvije kamere , kada bi ovi iz ORE bili iole normalni naručio bi si jednu kameru ali ovako me je stid uopče nazvati ih i reči da želim kameru jel znam da ju do Božiča ne mogu isporučiti .

A to sa programiranjem je vrla stvar , kada recimo dođem do kraja njive samo jedno dugme moram pritisnuti i sve radnje idu automatski , niti nogu na gasu držim ( ikad ) niti ruku na ručici variomata jer se sve to može isprogramirati . Istina da samo moram okretati volanom i ručicu powershutlle-a prebaciti za vožnju u nazad i obratno.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da znam da je slika monitora od MF-a, za njega sam i pitao.
To s programiranjem je prava stvar, kad čemo kupovat veči traktor obavezno čemo to uzet!
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Da znam da je slika monitora od MF-a, za njega sam i pitao.
To s programiranjem je prava stvar, kad čemo kupovat veči traktor obavezno čemo to uzet!

Ma nemoj , zar to nisu perverzije koje su napravljene samo za guzonje poljoprivrednike i osobe sa sniženim moralom kao i alkoholičare i djecu iz drugog braka :wink: :lol: :lol: :?:
 
R

Ratarko

Guest
abrkili kaže:
wtf??? :shock: :shock:

Ma šalio sam se :wink:
Dosta puta mi se učinilo da me ljudi gledaju čudno ( na mislim samo na forum nego i inače ) zbog traktora koji sam kupio a kada oni dođu sa količinom zemlje ili obimom poslova na svome gospodarstvu iole blizu brojke od 100 ha odmah je svima normalno imati takav moderan traktor a prije toga su osuđivali i mene i moje buržujske postupke .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Meni bi još bolje došao taj automatski sustav zbog sitnih parcela!
Da ja imam parcele po 400 metara onda mi nebi bio problem upravljat ručno!
 
R

Ratarko

Guest
Tako je , na sitnim parcelama bi se to isplatilo jako brzo.
Ušteda u vremenu bi sigurno bila znatna a da se ne govori koliko bi ti ušparalo radnji rukom u traktoru.
Fendt je negdje imao taj izračun koliko puta se uštedi pokret rukom na parceli od 10 ha , mislim da se radilo o tisučama ušparanih reakcija rukom pogotovo ako imaš neke moderne priključne uređaje sa puno funkcija .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da ja imam tako velike parcele kao ti Ratarko mislim da bi mi se kapacitet strojeva povečao barem za dva puta , ako ne i za 3!
 
R

Ratarko

Guest
Ljudi soja mi je u banani , kako je kod vas stanje sa proljetnim kulturama ?
Evo par slika iz kojih se vidi da je bilo jako loše nicanje soje zbog nedostatka vlage .
Imam par njiva gdje mi uopče nije nikla , možda 5 % ali nisam danas tamo išao da uslikam .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

branko

Guest
ja sam isao danas pogledati kukuruz , ono sto je bilo vani prosli tjedan to je sve , ali ova koja nije izasla, sad ima klicu koja samo sto nije probila ili je vrlo malo probila van, tako da se nadam da ce slijedeci tjedan biti sva vani. ta mjesta gdje nije izasla su vecinom gdje sam lose pripremio zemlju ili mi je sijcacica otisla malo plice pa je posijano u gornji suhi sloj. razmisljao sa da slijedece godine stavim jednu vrecu gnoja kao teret u deponator, sad mi je sijacica poskakivala po grudama jer je prelagana ali to cu eksperimentirati slijedece godine.
 
R

Ratarko

Guest
Zar ti deponatori za gnojivo nisu na šasiji od sijačice ?
Ako jesu onda neče imati neki efekat na sijanje , ustvari o kojoj je sijačici riječ ?
 
P

paor

Guest
@ratarko
'ko iz puške :wink:

u nedjelju idem na sjever vidjeti svoj kukuruz pa ti uslikam soju od jednog frenda, nisam skoro vidio onako dobar i uredan ponik

bojim se da ču zastati svoj kukuruz kao tvoju soju, zato idem tamo tek u nedjelju (dajem mu vremena da ponikne) :wink:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh