• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2007.-2008.-2009.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Haha , grbavo ti se čine ovi moji redovi , ha ?
To je sijano sijačicom za žito pa uopče nije bitno da li ide ravno ili ne , ne kultivira se . Vidiš na ovoj srednjoj slici tragove za prskanje koje je sijačica ostavila . Jedino je to bitno a ovo ostalo je moglo biti i rasipačom posijano :D
 
R

robert

Guest
neka ti je dobra,druga jako slaba,ova na gornjoj slici.kako to da ti se vidi po 5 reda?evo svoju cu sutra uslikat,kad si slikao ovu soju?
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
neka ti je dobra,druga jako slaba,ova na gornjoj slici.kako to da ti se vidi po 5 reda?evo svoju cu sutra uslikat,kad si slikao ovu soju?

To je pet redova koji idu između kotača kada se prska . Tih pet reda je odprilike jedan metar široko .

Grbavo je ispalo jer u sredini njive imam prior za ispuštanje vode pa mi uvijek redovi malo pobjegnu kada idem preko njega ali kažem nema veze jer nije bitno , uopče .

Slikano danas oko 15 sati .
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
5 redi u metar??joj,pa ta ti je soja onda jako slaba.....

Ne razumijem na šta misliš ?
Znam da je slabo nikla ali ti izgleda misliš na nešto drugo ?
 
B

Bobo

Guest
Mi ovdje soju sadimo sadilicom za kukuruze i kultiviramo ju. Da ju vidis, milina jedna! Ujak sadi zitnom sijacicom tako da svaki drugi red zatvori sto se meni osobno ne svidja. Bolje je kad se moze kultivirati.
 
B

branko

Guest
da ali koliko sam je ja pratio dok radi glavni problem joj je ono njihanje lijevo desno prema terenu a tu bi to mozda pomoglo jer tu su vec smjesteni deponatori. sijacica je mehanicka olt dvoredna , onaj model s jednim metalnim deponatorom za gnoj.
 
R

Ratarko

Guest
Nije joj potrebna kultivacija tako da ju ja uvijek sijem žitnom sijačicom . Kultivacija je dodatni i nepotreban trošak što novaca što vremena . Soja je sposobna sama sebe prehranjivati tako da joj dodatni dušik ne treba a prolaziti redove samo da se nešto radi je overkill .
 
P

paor

Guest
soja.jpg


lucerka.jpg


kukuruz.jpg


kukuruz2.jpg
 
R

Ratarko

Guest
Ovako , soja na slici je super !
Ne vide st tragovi od kotača ali rekao bih da je prskana protiv trave ?

Meni je jasno da se soja treba sijati upravo takvim sijačicama poput kukuruzne ili repne sijačice ali ja to svjesno ne radim zbog manjeg učinka .
Moj način sijanja soje je sa žitnom sijačicom i tu nema nekih nedostataka ako je godina normalna po pitanju oborina . Ove godine je suša a sjeme soje koje je položeno u zemlju sa mojom žitnom sijačicom je ipak pliče u odnosu na radne dubine koje postižu kukuruzne sijačice . Tu se onda javlja slabije nicanje . Iskreno se nadam da če moja soja ipak uhvatiti korak sa ostalim , možda tek negdje za mjesec dana ili više ali što je tu je .

Prošle godine sam imao super soju a sve sam radio isto kao i ove . Radi se samo o izostanku jedne ili dvije kiše , peh .
 
P

paor

Guest
imaju friški tragovi na soji

PS
da li si ikad koristio TAROT za uskolisne korove (post-em aplikacija)
ovdje u jednom dučanu je akcija - 320kn/ha,

nemam volje u ovakve kukuruze ulagati bijesno špricanje, nego idem iduči tjedan TAROT+PEAK u jednom prohodu, lani je to uspjelo (samo što je bio motivel umjesto tog tarota)
 
R

Ratarko

Guest
Da , koristio sam Tarot jednom , mislim da je on u prahu ili granulama a ne tekuči .
Bilo je to na nekoj maloj površini kukuruza tako da niti ne pamtim previše kako je to sve ispalo. Znam samo da kasnije nije bilo uskolisnih korova . Mislim da mi je ipak Motivel bio bolji za tu namjenu .

Najopakija ( najbolja ) post-em kombinacija herbicida za suzbijanje širokolisnih i uskolisnih korova u kukuruzu mi je bila Banvel + Motivel . Nije bilo travke u kukuruzu kasnije ali ta kombinacija ima opaku cijenu , sigurno duplo od te tvoje za 320 kn/ha :(
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
dobra soja i dobra je ova sjetva sa sijačicom za repu odnosno uži redovi, a kultivacija ne mora samo služiti za prihranu, uništavanje korova u redu.ne znam dali ste čuli da se i suncokret može sijati u takve uske redove
 
R

Ratarko

Guest
Moj ponos i dika .
Ako se slučajno ne vidi , da , to je soja na slikama :cry:

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Malo sam si razmišljao da si kupim novi auto od profita na soji ili još koji traktor , daa ... :cry:
 
P

paor

Guest
pregruba ti je rala pa je zemlja prebrzo izgubila i ono malo vlage. kod mene sad niču zaostali kukuruzi
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
pregruba ti je rala pa je zemlja prebrzo izgubila i ono malo vlage. kod mene sad niču zaostali kukuruzi

Slažem se da je malo grubo urađeno ali manje više mi svake godine tako bude . To je neki standard koliko kvalitetno zemlju mogu urediti za sijanje , na bude mi puno bolja priprema niti za repu ...
Samo da je bilo kiše bilo bi OK ali ove godine nas je zaobišla .
 
B

branko

Guest
ratarko da li si probao izracunati koliko je tvoja proizvodjacka cijena kilograma soje, zanima me jer je ja relativno dosta trosim a nisam je nikad probao sijati, pa me zanima da li bi mi se uopce isplatilo il mi je bolje i dalje kupovati sacmu.
 
R

Ratarko

Guest
branko kaže:
ratarko da li si probao izracunati koliko je tvoja proizvodjacka cijena kilograma soje, zanima me jer je ja relativno dosta trosim a nisam je nikad probao sijati, pa me zanima da li bi mi se uopce isplatilo il mi je bolje i dalje kupovati sacmu.

Ne radim takve kalkuluse nikada .
Svakako mislim da ti je bolje uzgojiti par jutara soje nego kupovati sačmu .
Sačma je skupa , koliko ju ti plačaš ?
 
B

branko

Guest
cijena se krece od 2,20 do 2,40 za kg, ali ako bih imao vlasititu soju moram imati i ekstruder ili je voziti na pecenje i plus toga jos i presu da smanjim kolicinu ulja, jer za odojke je cista soja premasna pa uzrokuje probleme s probavom.
 
R

Ratarko

Guest
Pa eto još jedan primjer kako uvijek drugi uzme više love od nas seljaka .

Kažeš da sačma ide do 2.40 kn , zamisli samo da proizvođač soje dobije 1.5 kuna za soju . Onda oni fino uzmu tu soju i naprave od nje milione litara ulja i prodaju ga po tko zna koliko kn litru u trgovini i ne , nije im to dosta ...
Kada se ulje izvuče iz soje ostaje ti tzv. sojina sačma ( znam da nije otpad ali ajmo ga tako nazvat ) koju ti opet prodaju po cijeni večoj nego li je kilogram soje jer je kao super hrana za tvoje svinje ( što je istina ) . Ma strašni su mi ti ljudi koji žive od seljaka ...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh