• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2010.-2011.-2012.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
G

gale50950

Guest
Zuta Soja

Zuta Soja
Nakon 80gr. Dinoxa i 8gr. Symfoni/Ha dobro dobila (pozutela)i soja, da bacim 10kg NPK folijarno , ili da kupim neku charobnu vodicu.
Shta da radim ,da je malo povratim.

Pozdrav svima ,nov sam ovo mi je prvi post,pa ako sam nesto zez. izvinjenje!:D

Prosao sam jedno spartanje!
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
Zuta Soja
Nakon 80gr. Dinoxa i 8gr. Symfoni/Ha dobro dobila (pozutela)i soja, da bacim 10kg NPK folijarno , ili da kupim neku charobnu vodicu.
Shta da radim ,da je malo povratim.

Pozdrav svima ,nov sam ovo mi je prvi post,pa ako sam nesto zez. izvinjenje!:D

Prosao sam jedno spartanje!

oporavit će se soja kad malo otopli, a možeš je prehraniti malo sa otopljenom ureom jedno 2-3 kg po 1kj ili 2% na 100 litara vode
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Moja soja izgleda kao da se suši pogotovo vrgovi ali je to od mraza ili ima neka bolest????'
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
možda je i mraz i bolest. mraz je veće štete napravio uz međe ili zito travu i sl. a bolest je svugdje ako je ?
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Svugdje je oštečena osim na jednoj sorti nešto manje a koja bolest??? Sčim spricat ako je bolest
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Već sam napiso da su listovi kao spaljeni, i to samo na jednoj sorti manje,
mogući faktori??
Mraz, sprio sam zemljisnim herbicidom jedan dan prije nego je nikla ili je bolest
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Slika bi jako pomogla. Ovako teško ali ...

Koji je predusjev, možda neki zaostatak herbicida ali bi se onda sušila sva.
Koji herbicidi zemljišni a koji u postu. Pitanje dozacije.
Soja boluje od pepelnice ali onda žute listovi.
Možda lisne uši, malo pregledaj ima li životinjica kakvih.
Aaa pazi ovo. Možda komšija. Prsko nešto svoje pa nanjelo da dio tvoje površine?
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Samo sam zemljišnim išao pošto nema korova, mislim dual !!!
Mislim da sam to spazio prije nego je susjed sprico ali me sad grebe zasto je do te strane jace "bolesna, predusjev kukuruz, nisu zuti niti imaju sto jednostavno su kao spaljeni kao suhi list u sumi tako su ktajevi lista suhi i prhki
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Oštećenja od prskanja herbicidima ili nečim drugim - definitivno.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Evo danas obišao soju i imao sam šta i vidjeti. Soja se polako ali sigurno suši :shock: :confused: ovo su koliko toliko zdrave biljčice ali na njima se primjeti da su listovi malo smrežurani:


Neke su ovakve, par listova suvo a par zdravo:


A evo neke su potpuno suve:


Nisam do sad sijao soju pa neznam u čemu je problem. Ovdje je pretkultura bio sirak. Prskana je poslije sjetve ali se ne sjećam naziva preparata, uglavnom herbicide je dao trgovac koji ima iskustva s tim. Tako da ne vjerujem da je to razlog, al opet... neznam, sve je moguće!? :confused:
Zna li neko u čemu bi mogao biti problem i može li se šta uraditi da se zaštite ove preostale zdrave biljčice?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Malo mi je lakše kad vidim da nisam sam :mrgreen: al izgleda da nema riješenja. Evo danas brat zvao jednog prijatelja koji radi u poljoprivrednoj apoteci, on reče da je isti slučaj i sa grahom a razloz su herbicidi. Previše je vlage u zemlji što je produžilo i pojačalo djelovanje herbicida koji sad djeluju preko korjena soje. Šta sad uraditi :confused: sjediti, gledati i čekati, ako šta ostane -ostane a ako ne onda je jedino riješenje plug... :madmana: :madmana: :madmana:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
za sada samo jedna slika soje od mene. slikano pred 4-5 dana.



trebala je biti i bolja, ali kakve smo manevre imali s njom i ovo je super..
trenutna visina je je otprilike do koljena i javlja se vec gdje koji cvijet na donjim katovima..
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@tibor
Dobra soja, moja nije ni upola takva :madmana: kasno sam posijao, onda dugo padale kiše i bilo hladno pa je sporo i ne ujednačeno nicala a onda su je još i herbicidi dosta usporili. Sad se oporavila ali još nije kao ova tvoja.
Čime si je sijao izgleda mi prilično gusta i koliko sjemena si "bacio"?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
sijano je zitnom sijacicom svaki drugi red, dakle cca 25 cm.
sjetvena norma je bila otprilike 150kg/ha. tu negdje..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
mi smo sijali sijačicom za kukuruz, samo što smo polovili redove. Tako je međuredni razmak otprilike 35 cm. Sjetvena norma je trebala biti tu oko 120 - 140 Kg/ha ali nismo uspjeli posijati toliko, :madmana: posijano je nešto oko 100 - 110 Kg/ha. Al sam onda sa onim viškom sjemena posijali smo još jednu manju parcelu 2,5 duluma, tako da je opet ispalo dobro :) Malo je kasno sijana pa ju je ona kiša i hladno vrijeme dosta usporilo. Al sad ima dosta sunca i vlage pa se nadam da će biti dobro.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Naša se oporavila naije ko ova gore ali je ok
jedino je sad malo ambrozija krenula dali se može sćime šprijati i dali treba
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Naša se oporavila naije ko ova gore ali je ok
jedino je sad malo ambrozija krenula dali se može sćime šprijati i dali treba

Ja sam u svojoj soji koristio Agil Međutim on je samo za travne korove Ambroziju vjerovatno neće uništiti. Ali sam malo "proguglao" za Ambroziju i našao ovu stranicu. Navedeno je više preparata koji uspješno rješavaju širokolisne korove u soji pa se nadam da će ti biti od koristi. ;)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh