• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

cena98

Novi član
Tu od
19 Srp 2017
Poruka
4
A dali moze uljana repica poslije soje???? Ako ne na sto moze repica hehe jer bih probao i nju posijati :D
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Najbolje na strnište a ja ću ove godine probati repicu na repicu
Jel smo imali manje žita a repica mi isplativija
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
Postrna soja, pod hitno joj treba kiša, soja koja je na tanjuranom jecmenistu je puno bolja od one koja je sađena po repici, vjerojatno zbog toga što je po repici bilo orano, pa se zemlja više osušila :)

vKDBHC3.jpg


XaPrkZj.jpg


smc6w9E.jpg


phdOCVQ.jpg
 

gramzon

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
19
Iznad soje je probila ambrozija unatoč korištenja szb sukladno svim preporukama. Da li se to može ikako spasiti ili da otpišem gubitke i sve zamalčiram?
 

gramzon

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
19
3ha
Nemam sliku trenutno ali na skoro 100% površine je ambrozija prerasla soju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Bilo bi ju šteta zmalčirati.

Za to bi se več isplatilo napraviti pročistač, ili ako imaš, ili netko u tvojoj okolici ima sušaru za žitarice neka ju propusti kroz nju, tako sam ja jedne godine sebi radio, nakon 2 sata u sušari primjesi bili u standardu..
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Ove godine prvi put uspijemo da odbranimo soju od korova. Na parceli od 2 hektara nema ni jedne jedine stabljike ambrozije. I eto sta se desi susa velika. Cijelo ljeto kapi kise nismo dobili a po svemu sudeci necemo je ni dobiti. Najvjerovatnije cu je izmalcirati i zaorati barem zemlja da dobije nesto jer se ne isplati vrsiti je. :mur:
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Ambrozija u soji je bas nezgodna za kombajn . Sada i da se pocupa vise bi bilo belaja kod kosidbe nego da se ostavi ovako .

Moja preporuka je da ako imas striznu kosu ides iznad soje i posisas ambroziju i malo castis vise kombajnera prilikom kosidbe i kazes mu da ubrza dob cak i na 1000obr . Bice loma ali ce progtat sve . Bolje i to nego odstopavat dob pogotovo ako je ambrozija zelena .

Moze se postavit sito od 2-3mm ispod spirale koja gura seme u transporter / aucug koji nosi zrno u bunker da bi ispalo seme ambrozije i u bunker bilo cisto zrno soje . Naravno ako ima komban tu mogucnost .

Za sledecu god ides sa oxon+bentazon+harmony u splitu i ako se ne bojis zemljisnog da pre nicanja odradis na crno sa senkorom i ambrozija nema sanse ako i koja promakne bice krzljava .
 
Posljednje uređivanje:

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Kod nas se ove godine jako dobro pokazao Timag kao zemljisni (0.75l/ha) i Corum od BASF po pola izmedju prve i trece troliske.
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Korum je mesavina pulsara i bentazona . Nekako vise verujem mesavini aktivnih materija u manjoj kolicini nego jednj pogotovo imozamoks/pulsar jer ima i svoje slabosti a i vidi se depresivno dejstovo na soju . Nekad sam u predhodni koktel dodao i malo imozamoksa i tad bude jos jace dejstvo na korov . Kod soje nema propusta sa hemijom i na deset petnaest evra vise po hektaru se ne gleda .
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ambrozija u soji je bas nezgodna za kombajn . Sada i da se pocupa vise bi bilo belaja kod kosidbe nego da se ostavi ovako .

Moja preporuka je da ako imas striznu kosu ides iznad soje i posisas ambroziju i malo castis vise kombajnera prilikom kosidbe i kazes mu da ubrza dob cak i na 1000obr . Bice loma ali ce progtat sve . Bolje i to nego odstopavat dob pogotovo ako je ambrozija zelena .

Moze se postavit sito od 2-3mm ispod spirale koja gura seme u transporter / aucug koji nosi zrno u bunker da bi ispalo seme ambrozije i u bunker bilo cisto zrno soje . Naravno ako ima komban tu mogucnost .

Za sledecu god ides sa oxon+bentazon+harmony u splitu i ako se ne bojis zemljisnog da pre nicanja odradis na crno sa senkorom i ambrozija nema sanse ako i koja promakne bice krzljava .

Koja dozacija napisi
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Oxon 40g + bentazon 1l + harmony 4gr za jedan split .

Naravno gledas korov a ne soju . Ovde kazu kad se korov vidi iz kola vec je kasno . Znaci kada je jako mali . Ako se korov malo oteo dodati 1dcl passata
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Ja sam koristio Select i Corum, dva puta sam prskao. Negdje gdje sam duplo isao, dobro se vidjelo na soji, ali sada se ne vidi nista. Zadovoljan sam, dobro je ubilo.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Decki ja sam lud sa tim korovom u soji,tocnije ambrozijom..svake godine mi cista ko stol,ali ove godine ne znam sta se dogada..
Na jednom komadu sa prskao:
1.Frontier(1,4l ha)
2.Laguna (50g/ha)
3.Laguna (50g/ha)
4.Harmony (15g/ha)
5.Harmony (15g/ha)laguna (50g/ha)
I ljudi ja kao da sam prihranio tu ambroziju,apsolutno nista joj nisam napravio..
Htio sam ju izmalcirat ali nisam smio zbog poticaja..
Sad budem 10 dana prije zetve poprskao sa nekim totalom za desikaciju..
 

Najnoviji postovi

Na vrh