• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,540
Udružili se svi sa istom cijenom samo minimalne finese su različite.
Udruživanje u kartel.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Tko je nama seljacima kriv što se neznamo udružiti kao oni.I mi bi se mogli svi zajedno udružiti i onda nebi prodavali kao pojedinac gdje ti plati kak hoće i kad hoće nego bi kao zadruga izašli sa par tisuća tona žitarica ili bilo čega drugog i tražili svoju cijenu.Oni nebi imali od koga drugog kupiti i to je to_Ovak kao pojedinca nas svatko .ebe kad hoće i kak hoće,i mi moramo biti zadovoljni i sa tim.Meni je smiješno kad mi mali Sedlić kaže da je cijena niža zato što je kukuruz ili soja više rodilo ove godine.Znači kad manje rodi dobiješ manje novaca jer je mali prinos a kad ti dobro rodi isto dobiješ manje novaca jer ti je više rodilo?:icon_scratch::icon_scratch:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Treba gledat u smjeru kupnje silosa i amen.
Skladište doma i bok..pa kad nadješ kupca koji daje ok cijenu,prodaš.
Samo kod nas se nezna otkupna cijena prilikom predaje žita...zamisli sad da odeš na benzisku i ne platiš jer se nezna cijena..pa bilo bi krasno.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Za njihove proizvode se uvijek zna cijena.Samo za naše se nezna nikad,odnosno dobiješ ju tek nakon što si predao proizvod i otišao doma.A probaj reći nekoj trgovini da ti dovezu smjesu za krave ili bikove i da ćeš im ti onda kasnije platiti cijenu koja tebi odgovara.Da vidiš kak bi pristali :icon_butt:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Sranj*m po forumu nećete ništa postići.

Jedino rješenje je udruživanje manjih seljaka i gradnja skladišnih kapaciteta.
Kada žetva bude gotova, kada bude na hrpi (bubam) 200 tona soje, onda ti nađeš sebi tržište i diktiraš cijenu.
Problem je naš mentalitet gdje je svako svakome neprijatelj i konkurencija, zato nam i rade što žele...

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Smijemo mlatit praznu slamu..kod nas je situacija da je čovjek nedavno poginuo na sušari i inspektor je utvrdio da nema uporabne dozvole (60ih godina je građeno) i sad primaju samo suhu robu jer nesmiju sušiti..i onda ljudi jednom većem poljoprivredniku voze koji ima veliko skladište i dogovoren otkup sa talijanima...problem je što ga brzo zatrpaju sa žitom.da talijani nestignu odvesti...
E sad kad bi bilo 10 takvih u okolici,svima bi bilo bolje,a belje nek se plaće što kukuruz ode kao i soja za izvoz...
Barem koliko sam načuo da iz belja zovu ove veće da voze žito k njima...jer kao boje se da nebude dosta žita ...
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Znamo da nećemo ništa postići sranjem po forumu.Zato i ne seremo,nego razmišljamo na glas o tome kako bi trebalo biti.Jer niti jedan od nas dvojice nemože sam ništa napraviti po tom pitanju.Zato sam ja i rekao javno na forumu što bi trebalo,možda se od ideje nešto i napravi kad više ljudi čuje za to.Netko to doživljava kao sranje a netko ne.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Problem je što je teško se udružit i naći kupca izvana, a ako držiš doma i kasnije prodaš tu kod nas, cijena ne poraste puno ili uopće ne, tako da se ne isplati ...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
I nije neki problem naći kupca iz vana..naročito ne za veće količine.problem je u nama što nam je jednostavnije kukat nego se skupit nas 10 i kupit silose i sušaru...
10 lipa više na 1000 tona je poprilično...tako da bi se brzo otplatilo sve to..
 
Posljednje uređivanje:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
E pa to kažem, premali si da sam nadjes kupca, a udruziti se s nekim je lutrija...
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ima tu u blizini jedan lik koji sve prodaje van.I da ima još 10 puta toliko kukuruza i soje i to bi mu mađari kupili.On nema silose nego sve trpa u tovilište gdje su mu nekad bili bikovi,kipa unutra i diže 4 metra visoko kak su mu i zidovi.I onda kasnije trpa utovarivačem u šleper.Soju je već prodao,nekih 80 tona.A kukuruz sad bere,suši i trpa u tovilište.Kaže ne treba mi silos kad imam štalu 40x12 metara.I tako da se hoće ljudi skupiti i izaći zajedno sa x količinom onda je i cijena drugačija.Samo što bi u toj kompi kak Antonio kaže uvijek bio jedan koji bi htio druge zajebati i sebi izvući veću korist
 

Agrilana

Novi član
Tu od
26 Ruj 2018
Poruka
2
Citam ovaj forum i malo analiziram stanje u ex-Yu poljoprivredi. Mozete mi reci, ko su kupci vecih kolicina soje i uljane repice i dali imate iskustvo sa RWA-om ? Hvala
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
kod mene sva soja bila polegnuta i to baš ono jako...i nekako žilava stabljika tako da se jako teško kombajniralo i nije se ni moglo sve pokupiti. Sad kod pripreme za pšenicu tek vidim koliko ima nepobranog.
Ne znam zašto toliko polegne. U pitanju je Ika.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Meni ika nije polegla.a mozda.ju je ambrizija drzala uspravno:/
Ali gdje nije bilo ambrozije nije polegla.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,540
Vidiš da si imal više ambrozije nebi polegla i bil bi veči prinos:icon_weed:
 

Najnoviji postovi

Na vrh