• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Jel prodaje tko extruder za soju ?

Ne trebam nikakav veliki , max da je do 5-6kW snage.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Evo moje ozime soje. Bolji je sklop nego kad sam ju posijal u proljeće… 🤦‍♂️
57F36A6F-8017-4983-806F-D8BEA0E36BA6.jpeg
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ima koga na forumu da sije soju u Zagorju? Kod nas to nitko ne sije pa nemam se ni s kim porazgovarati o tome. Koliko mi uopće treba sjemena za recimo cca 500 čhv? Da li se sije sa kukurznom sijačicom ili s onom za žito? Nisam još pročitao temu a već imam puno pitanja o tome.
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
53
Nisam iz Zagorja, iz Podravine sam, više prema Bilogori... Ove sam godine 1. puta sijao soju.
Može se sijati kukuruznom (na 70cm, ili duplati) ili žitnom sijačicom (od 12,5 do 35cm, kako voliš.).
Osobno sam je sijao žitnom na 25 cm, tj. svaki drugi red.

Prije sjetve sam je tretirao Biofixin-S (Predsjetvena bakterizacija sjemena soje - preporučena mjera u proljetnoj sjetvi), 3,5 pakiranja za 325kg. U konačnici sam posijao 320kg na 2,1ha.

Od prskanja, nakon sjetve sam odradio prskanje kombinacijom:
Frontier: 3l (1,4/ha)
Sencor 1l (0,5/ha
Clomate 0,2 (ha) (klomazon)
...no prilično neuspješno, pa sam morao popravljati Corumom u split dozi. Prilično skupo prskanje i puno otrova.

E da, i još sam 2x radio folijarnu prihranu. Moram pogledati točno čime... pa napišem kroz koji dan. Znam da je 2. puta bilo MultiK-om, kao kalij pomogne biljci u slučaju suše da ne odbaci cvjetove.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Hvala @dankec1912 to me je zanimalo, ona se može žeti sa običnim žitnim kombajnom? Da li poslije treba sa njom u sušaru ili se može pospremiti i normalno samljeti sa kukuruzom? Možda posijam jedan komad pa što bude.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Kombajnira se sa žitnim hederom. Vlaga mora biti ispod 13%. Sije se cca 80-120 kg/ha. Ili ako su vreće po broju zrna 450-600 000 zrna/ha. Ovisi o grupi dozrijevanja… (slično ko kukuruz) Najzahtijevnija je zaštita od korova iz mojeg prvog iskustva ove godine…
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Znači ima sa njom brige, moram vidjeti da li ima uopće kod nas sjemena za kupiti. Htio bih ju ubaciti u ishranu svinja uz ječam , pšenicu i kukuruz.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Termicka obrada se radi ili prepecanjem u bubnju ili ekstudiranjem soje.
Ekstrudiranje je skuplja opcija ali onda soja je peletirana I ne smrdi na paljevinu...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,657
Meni je jedan čovjek pričal da su kuhali soju u bačvama.....sad, jel me lagal ili nije ko će ga znat
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
A ako se daje životinjama neobrađena kakve su posljedice? Po svemu ispada da mi se ne isplati par stotina čhv posijati jer je zafrkancije i ulaganja dosta.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Mislim da ti je bolje za probu kupiti sojinu sacmu i probati kako bude s tim...
Uglavnom zahebancija je to sve, a soja trazi puno prohoda s traktoru po polju.

Ako kupujes tostiranu soju tj termicku obradenu ne kupuj puno jer ne moze stajati mjesecima, masna je i hoce se užegnuti ...a dok se susi u susarama hoce I planuti...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,657
Bolji ti je onda stočni grašak, malo ima manje proteina (cca 27% , naspram sojinih 40%), al ga netreba termički obrađivati. Berba ti je isto ko i za soju
 

Jasmin93

Član
Tu od
5 Ruj 2021
Poruka
70
Tražio sam po forumu ali nisam nigdje našao, ako je već napisano nemojte zamjerit. Prvi put sijem soju i imam par pitanja.
Prvo... Jel se može sijati soja sa OLT Gama sijačicom (žitnom) da se začepi svaki drugi red, koliko sam shvatio iz priče sa ljudima sa žitnom zna biti problem sa nejednakim nicanjem (pogotovo kod ovih naših sijačica slabije kategorije). Kakvo bi bilo onda okvirno podešavanje.
Drugo... Koliko onda ide više sjemena i da li ima razlike u prinosu u odnosu na pneumatsku na 70 cm razmak (na 70 se može kultivirat pa možda i to znači dosta)
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
Razlike u prinosu, sijao na gusto, na 50, na 70 nema ..

Bar je to moj zaključak.
Sjemena uvijek ide isto, bez obzira kako siješ.
Ne znam za oltovu sijačicu, ali može se i tako sijati.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Tražio sam po forumu ali nisam nigdje našao, ako je već napisano nemojte zamjerit. Prvi put sijem soju i imam par pitanja.
Prvo... Jel se može sijati soja sa OLT Gama sijačicom (žitnom) da se začepi svaki drugi red, koliko sam shvatio iz priče sa ljudima sa žitnom zna biti problem sa nejednakim nicanjem (pogotovo kod ovih naših sijačica slabije kategorije). Kakvo bi bilo onda okvirno podešavanje.
Drugo... Koliko onda ide više sjemena i da li ima razlike u prinosu u odnosu na pneumatsku na 70 cm razmak (na 70 se može kultivirat pa možda i to znači dosta)
Ja sam prosle godine isto prvi put sijao soju s IMT sijačicom svaki drugi red , cca 120kg/ha i to je zlo....
Totalno nejednako nikla, oko 15% sjemena ostalo na površini. Nicala je 3tjedna dana.
Gnojiva bacio brdo i na kraju suša. Zemljisni herbicid zbog nedostatka vlage nije odradio, ponavljao s Corumom u split kombinaciji, nije pomoglo.

Na kraju 1,5t/ha...primjese dosta....

Mislim da je bolje ici na 70cm i platiti nekog da ti to posije kako treba. i onda gdje šikne trava samo kultivirati.

Ja bih tako ove godine al sam odustao od soje, za sad jer nemam mehanizaciju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh