• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Solarna energija

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Koliko je isplativo uloziti u proizvodnju el, energije solarnim putem, za koliko godina se investicija otplati, ako se uopce otplati, sta se npr, moze napraviti za nekih 50 000 EURA, koja snaga,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
10-tak kW.
Bez otkupa po 3,80kn/KWh neisplativo. Pogotovo neisplativo za vlastite potrebe ako imaš javnu mrežu.
 
Z

zoky 285

Guest
10-tak kW.
Bez otkupa po 3,80kn/KWh neisplativo. Pogotovo neisplativo za vlastite potrebe ako imaš javnu mrežu.
10-ak kilovata mislim da nije isplativo sta kaze ako nemas otkupa viska ali napravit neki proracun koja je potrosnja za svoje potrebe mislim da je isplativo itekako .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
S 5000€ po kWp???
Koliko godina struje platiš s tim iznosom?
Mi trošimo 2500kWh godišnje.
2500x0,8 = 2000kn.
Znači investicija za samo jedan kWp mi traje skoro 20 godina struje.
Može i jeftinije, no opet neisplativo uz ovak nisku cijenu kWh struje.
 
Z

zoky 285

Guest
2500kw ja potrosim u 6 mj a nisam neki potrosac i puta 1,10kn me izađe sa onim kojekakvim nametima.

A ovo je iz cjenika naso na net-u o.5kw 8000 kn
Paket BIG EXTRA-MONO panel mono 260Wx2
regulator 30A LCD
pretvarač čisti sinus 1000W/2000W
Sole akum.stacionarni-solarni 170Ah x 2kom
7.819,00
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
2500kw ja potrosim u 6 mj a nisam neki potrosac i puta 1,10kn me izađe sa onim kojekakvim nametima.

A ovo je iz cjenika naso na net-u o.5kw 8000 kn
Paket BIG EXTRA-MONO panel mono 260Wx2
regulator 30A LCD
pretvarač čisti sinus 1000W/2000W
Sole akum.stacionarni-solarni 170Ah x 2kom
7.819,00

i on ti može u idealnim uvjetima dati 500kwh godišnje:mrgreen:

ali ajd da sračunam nabrzinu za tamo gdje nema priključak struje, tu je več druga računica

karikiram da je nekakav prosjek kučanstva 200kwh /mj x 12mj= 2400kwh
to je dakle pet takvih tvojih kompleta što košta cca 40 000kn

ali moraš uračunati da se priključak struje plača (ako se nevaram ) 16 000kn

e sad je cijena te investicije 24 000kn, ako uzmemo cca 1kn/kwh, to je 10godina za isplativost tog uređaja

tu sad imaš još s jedne strane stalno poskupljenje energije a s druge strane troškove novca (kamate) i troškove održavanja

tu bi još trebalo uračunati i nekakav agregat za dugo oblačnih dana, solarne kolektore z<a toplu vodu
a i cijena kompleta bi se vjerojatno na manje korigirala zbog veličine, veči uređaji su jeftiniji po kwh

uglavnom uz cijenu od 3-4 kn isplativo(uostalom to mi svi plačamo), e sad u kojem smjeru će otići cijene energije ???
 
Posljednje uređivanje:

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
ima tu više stavki nije to postaviš i više nemaš brige s time,trebaš ti antifriz spromjeniti tu i tamo a mislim da ga ide više od 10 litri,a kaj mene najbolje j..e kaj dok je tak zima kak sad i opadne sneg odi ti bedak gore na krov i očisti solarne ploče
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ima tu više stavki nije to postaviš i više nemaš brige s time,trebaš ti antifriz spromjeniti tu i tamo a mislim da ga ide više od 10 litri,a kaj mene najbolje j..e kaj dok je tak zima kak sad i opadne sneg odi ti bedak gore na krov i očisti solarne ploče

u kolektore ide antifriz (ali i nemora), a ovo su paneli:mrgreen:
a za čiščenje nemam pojma, ali nadam se da sklizne sam,jer je glatka i tamna površina, pa sunce brzo otopi
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
a i najvažnije ako imaš 40 000 -50 000 eura na kupu kad buš ti opet imal takvu hrpu koju buš napravil samo od toga kaj nebuš plačal struju
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
bio je mislim jedan slavonac na tv-u uložil je sto tisuča eura za tri godine se isplati dalje bere lovu od struje samo ako naši i tak nešta ne r...ebu.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
580
da ako imaš povlašteni otkup.
kolko sma čuo kod nas su "licence" za povlšteni otkup podjeljene, nema više.
po meni se isplati samo tamo di nema mreže. a di ima, nema isplativosti.
jer uz te ploče ti treba agregat za bilo koji ozbiljniji potrošač.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
da ako imaš povlašteni otkup.
kolko sma čuo kod nas su "licence" za povlšteni otkup podjeljene, nema više.
po meni se isplati samo tamo di nema mreže. a di ima, nema isplativosti.
jer uz te ploče ti treba agregat za bilo koji ozbiljniji potrošač.

A za dvije godine bude iz toga svega afera ko danas ovaj fond kaj pobiraju plastične flaše.... v minusu 750 miljoni kuna i nitko ne zna kam je to nestalo. Tak bude i z solarnom energijom,guraju se u gu**cu Europi s obnovljivim izvorima.

http://www.vecernji.hr/vijesti/fond-zastitu-okolisa-skupio-je-vise-750-mil-kn-gubitaka-clanak-370822
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ja sam mislio ako prodam jedno zemljiste po 20€ digo bi 90 000€ pa da to uložim u to... i isplativo bi se već nakon 5 godina ako ti hep to otkupljuje a ako stane si u tolikem gubitku da je to nezamislivo... makar kažu da ti osiguravaju otkup na neznam sada već al 10, 20godina sigurno, al ča nek ne plaćaju kome ćeš se žalit, a ipak su to ja mislim poprilični novci...

ja sam to gledao je mi mjesečno trošimo 8000kn struje i imamo par halica tako da ima krovova podosta...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ja sam mislio ako prodam jedno zemljiste po 20€ digo bi 90 000€ pa da to uložim u to... i isplativo bi se već nakon 5 godina ako ti hep to otkupljuje a ako stane si u tolikem gubitku da je to nezamislivo... makar kažu da ti osiguravaju otkup na neznam sada već al 10, 20godina sigurno, al ča nek ne plaćaju kome ćeš se žalit, a ipak su to ja mislim poprilični novci...

ja sam to gledao je mi mjesečno trošimo 8000kn struje i imamo par halica tako da ima krovova podosta...

e to je več druga priča , ti imaš industrijsku struju a ona je mislim skuplja, usto kao firma možeš izbijati pdv i troškove, e sad ako još možeš dogovorit otkup odlično,
ako nemožeš dobit otkup to je još veči problem, trebaš puno akumulatora...
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
al ko biš radio samo za sebe nebi ti se nikad isplatilo... al ko bi ti hep otkupio tu struju tada da, jer da otkupljuju po nekih 5kn il tako nesto, kako tako nije mi jasno nimalo
 

mate123

Član
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
55
evo jedna ideja.
nije da se može grijati na nju tokom cijele zime, ali za sunčanih dana svakako može pomoći pri grijanju. samo treba puno:drinkers:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=QLNViUsRCVU&feature=related[/YT]
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
pozdrav svima

ako ovdje ima znalaca vezanih uz ovu tematiku molio bih ako netko zna,gdje bi mogao povoljno nabaviti akumulator u rasponu od 100 do 200ah,ali da je jedan od 12v,kombinacije 3 x 4v ili 2 x 6v me ne interesiraju
 

Najnoviji postovi

Na vrh