• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Špaga za balirke

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
..slažem se TOTALNO pogrešan odgovor ,baliram već 11.g. a recimo petljači i ostalo nije jos dirano,a od toga 90%korišten typ 500, nabalirano debelo preko 100.000 bala ....

zbroji razliku o broju bala između typ320 i 500 i još k tome ako radiš uslužno ,ja uvjek velim nek se stroj i pokvari ako treba odnosno ako je zaslužio da se to desi /ako se poderao...samo na vrijeme odkloniti kvar da bas nije u sezoni....(iskustvo)
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Preporuka priručnika je da straije balirke koriste tip 400,ali ima ih stari po 20-30 godina i tip 500 koriste bez greške.Bit je u održavanju vezača.
 

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
Pogrešan odgovor.

Molim pojašnjenje...
More bit sam ja idiot, koji nezna čitati korisnička uputstva, da ne spominjem koliko bala sam napravio s balirkom, i koliko balirki sam probudio iz mrtvih...
 

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
Preporuka priručnika je da straije balirke koriste tip 400,ali ima ih stari po 20-30 godina i tip 500 koriste bez greške.Bit je u održavanju vezača.

Jel mi samo možeš reći na koji priručnik misliš....
Neka me Admin komotno izbaci s ovog foruma, ali moram reći jedno: ako imate balirku samo slušajte savijete (npr. lisnik-a), i sijede vam ne ginu.
P.S. Ne želim debatirati o vezivu, TIP 320-350 je ono što treba kupiti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
@topran
pa dobro majku mu , možeš li ti nešto u ovih svojih 10 postova korisno da poručiš osim da osporavaš mišljenje (znanje) lisnika
nisam nigdje vidio da iznosiš neke ''tajne zanata'' , i ja sam malo čitao neke priručnike i nigdje ne vidjeh da se izričito stavlja do znanja da se koristi samo tip 320-350 , odma' da ti kažem presu sam prošle godine tek počeo da upoznajem ali vrlo brzo kapiram stvari :rolleyess:

a sada i jedno konkretno pitanje od mene za tebe nevezano za priručnike , ŽAŠTO koristiti tip 320 a ne tip 500 , čime će 500 da naudi radu prese ?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Jel mi samo možeš reći na koji priručnik misliš....
Neka me Admin komotno izbaci s ovog foruma, ali moram reći jedno: ako imate balirku samo slušajte savijete (npr. lisnik-a), i sijede vam ne ginu.
P.S. Ne želim debatirati o vezivu, TIP 320-350 je ono što treba kupiti.

Samo da napomenem u mom kraju i šire nema trgovine koja drži špagu tip 320.
Inače taj tip su nekad ljudi koristili za samovez.Jedno mi nije jasno da kolega u svojih 10 postova osporavaš mišljenje oko deset ljudi.Neznam kako onda želiš pomoći.
 
Posljednje uređivanje:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
:partyman:
@topran
pa dobro majku mu , možeš li ti nešto u ovih svojih 10 postova korisno da poručiš osim da osporavaš mišljenje (znanje) lisnika
nisam nigdje vidio da iznosiš neke ''tajne zanata'' , i ja sam malo čitao neke priručnike i nigdje ne vidjeh da se izričito stavlja do znanja da se koristi samo tip 320-350 , odma' da ti kažem presu sam prošle godine tek počeo da upoznajem ali vrlo brzo kapiram stvari :rolleyess:

a sada i jedno konkretno pitanje od mene za tebe nevezano za priručnike , ŽAŠTO koristiti tip 320 a ne tip 500 , čime će 500 da naudi radu prese ?

Kolega savo ja mislim da i u ugljeviku nema na prodaju tip 320.Uglavnom tip 400 i 500.Sve balirke inače rade na ta dva tipa odlično.
PS. Hvala na podršci.:partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
@lisnik
jedna stvar je to što nema u prodaji tog tipa , isto tako više nema ''običnog'' benzina a još uvije ima mnogo mašinica koje su konstrukcijski napravljene za taj benzin , ali razni aditivi rješavaju problem

ja kada sam prošle godine osposobljavao presu sam imao problem sa vezanjem desne strane , znači otišao prvi put sa presom na njivu i probam
od 30 bala je svezao samo 2-3 , ja onako isfrustriran pozovem telefonom kuću da neko ode da mi kupi deblji kanap jer sam čuo da navodno deblji kanap može da pomogne
ali u medjuvremenu nazovem telefonom člana @levak koji izuzetno dobro poznaje prese i čovjek mi preko telefona objasni šta da uradim i presa je počela da veže bez greške , tek kasnije su mi donijeli ovaj deblji kanap koji sam tražio
i kada sam potrošio klupčad tipa 500 ajde rekoh šteta je da se baci i ovaj 320 što su mi kupili
stavim ja njega u jednu stranu i odmah su nastali problemi , petljač je namotao kanap i desilo se 300 čuda :madmana: sreća pa mi nije ništa deformisalo oko petljača jer štete koje mogu da se dese nisu nimalo naivne , skinem ja taj 320 i ponovo stavim 500 i presa radi bez greške

tek da ti dočaram malo , u poslednjih 10tak dana sam svezao oko 5000 bala , od toga je se samo jedna odvezala i bila je otprilike 10-20 po redu , vjerovatno je negdje bilo nešto hrapavije

i sad odmah još jedno pitanje , zašto bi ja trebao koristiti 320 ? (koji kako reče lisnik nigdje u okruženju nemam da kupim) kada mi 500 radi bez greške i ne puca kanap iz razloga što je tanji
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ja uglavnom radim na svim poljo mašinama.Što se tiče balirki znam dosta toga.Ne iz priručnika već silom prilika.Kapu skidam kolegi Levaku kojeg se nadam da ću nekad u životu upoznati.Levak zna i više nego što neki na forumu mogu i zamisliti.Nadam se da ako negdje zapnem da ću ga i ja moći nazvati i riješiti ptoblem.
 

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
Ja uglavnom radim na svim poljo mašinama.Što se tiče balirki znam dosta toga.Ne iz priručnika već silom prilika.Kapu skidam kolegi Levaku kojeg se nadam da ću nekad u životu upoznati.Levak zna i više nego što neki na forumu mogu i zamisliti.Nadam se da ako negdje zapnem da ću ga i ja moći nazvati i riješiti ptoblem.

Moram kliknuti "replay", a ovo je zadnji post...
TIP 400, 500, 600, 700.. je namijenjen ROTO balirkama...
S godinama sve manje pamtim, ali neka netko nazove "Motvoz" 01 / 2335266, nažalost se ne sijećam ing. kojeg treba tražiti, i neka se raspita ako ga zanima...
Ako netko ima Poljakinju, neka prepiše naljepnicu na poklopcu petljača, pa ću na to odgovoriti. (Sve je to isti princip, i vezivo)
Na brzinu sam prelistao sve postove, upit je bio kao "kome si na ovome forumu pomogao", moj odgovor je pitaj me; sve što znam znati ćete i vi...
Ako preša (kocka) veže s TIP-om 700, to znači da je tako podešena, ali ne da je predviđena za to vezivo...
Sve su one vezale prošle godine, čak i onda kad su kupljene, ali zazori, prsti petljača, prihvatači veziva i da ne spominjem dalje, više nisu novi..

PS Samo se želim ispričati ako sam nekoga povrijedio mišlju, ili dijelom.
 
T

TEWE

Guest
Vrsta veziva

:partyman:

Kolega savo ja mislim da i u ugljeviku nema na prodaju tip 320.Uglavnom tip 400 i 500.Sve balirke inače rade na ta dva tipa odlično.
PS. Hvala na podršci.:partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman::partyman:

Koje ti vezivo koristis za baliranje?
 

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
@topran
pa dobro majku mu , možeš li ti nešto u ovih svojih 10 postova korisno da poručiš osim da osporavaš mišljenje (znanje) lisnika
nisam nigdje vidio da iznosiš neke ''tajne zanata'' , i ja sam malo čitao neke priručnike i nigdje ne vidjeh da se izričito stavlja do znanja da se koristi samo tip 320-350 , odma' da ti kažem presu sam prošle godine tek počeo da upoznajem ali vrlo brzo kapiram stvari :rolleyess:

a sada i jedno konkretno pitanje od mene za tebe nevezano za priručnike , ŽAŠTO koristiti tip 320 a ne tip 500 , čime će 500 da naudi radu prese ?

Ako su te zanimale tajne zanata, pogledaj da sam danas ispunio normu...
A sad redom;
-lisniku sam se ispričao, ako sam ga uvrijedio
-ti, kao moderator možeš zamoliti nekoga da ti mobitelom snimi poklopac vezača na Z-224, i tek kad tu sliku objaviš kao odgovor na ovaj post, onda će ti biti jasno koje vezivo npr. RASPE-ov petljač može koristiti...
-TIP 320, a ne TIP 500, ZATO ŠTO RASPE NIJE PREDVIDIO DA NJEGOVI PETLJAČI RADE NA NEKOM DRUGOM TIPU VEZIVA...
Sorry na deranju po forumu...

PS Naravno da bi svi htjeli dobiti što više metara veziva u kg., ali koliko ga se baci na nezavezanim balama + vrijeme za prenošenje tih bala u novi red... Dok jednu nezavezanu balu sijena prebacaš u novi red, mogao si napraviti najmanje dvije, i ne silaziti s traktora..
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
uredu ,ja nigdje nisam tvrdio da je propisan tip 500 (jer neznam) a uporedio sam ti sa ''običnim'' benzinom tako da i po tome možeš vidjeti da ne osporavam

ali moje pitanje je bilo
a sada i jedno konkretno pitanje od mene za tebe nevezano za priručnike , ŽAŠTO koristiti tip 320 a ne tip 500 , čime će 500 da naudi radu prese ?
znači ja sam svezao 5000 bala i nijedna odvezana tako da ti ova priča oko silaska sa traktora i prebacivanjem nevezanih bala i gubatak špage zbog toga pada u vodu
 

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
-TIP 320, a ne TIP 500, ZATO ŠTO RASPE NIJE PREDVIDIO DA NJEGOVI PETLJAČI RADE NA NEKOM DRUGOM TIPU VEZIVA...

Dalje ne želim raspravljati
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
topran je u pravu što se tiče originalnih uputa,na mojoj poljakinji piše lijepo da se koristi 320,ali jednostavno to u praksi ne mora biti isključivo.Ja radim stalno sa 400 i nemam problema.Čak mi je i moj serviser koji je doktor za poljakinje predložio taj tip,a reče ako nema 400 uzmi i 500 i nemaš problema.Jednom su mi greškom u trgovini uvalili tip 700 i odradila je i ona bez nekih večih problema,par razvezanih ostalo i to je to.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
e danas je nakon nekih 6000 bala se jedna i odvezala :rolfer: ali balirao sam ostatke koji su pokošeni od prošle godine gdje je bio kukuruz i bilo je dosta stabiljki od kukuruza pa je vrlo moguće da je i to uzrok , ili sam u tom momentu uključivao ili isključivao kardan kada je odrađivala vezanje , neznam šta je u pitanju samo znam da su obje špage bile odvezane
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Koje ti vezivo koristis za baliranje?

Ja nekoristim nijedno.Ja samo popravljam poljo i radne mašine.Inače većina na mom terenu koristi tip 400 ili tip 500.

-TIP 320, a ne TIP 500, ZATO ŠTO RASPE NIJE PREDVIDIO DA NJEGOVI PETLJAČI RADE NA NEKOM DRUGOM TIPU VEZIVA...

Dalje ne želim raspravljati

Normalno da nije predvidio kad tad kad je izmišljen nije ni postojalo modernog veziva.

e danas je nakon nekih 6000 bala se jedna i odvezala :rolfer: ali balirao sam ostatke koji su pokošeni od prošle godine gdje je bio kukuruz i bilo je dosta stabiljki od kukuruza pa je vrlo moguće da je i to uzrok , ili sam u tom momentu uključivao ili isključivao kardan kada je odrađivala vezanje , neznam šta je u pitanju samo znam da su obje špage bile odvezane

Savo samo tako deri.Kad nebude vezivala tip 500 onda je u kvaru.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
Ja nekoristim nijedno.Ja samo popravljam poljo i radne mašine.Inače većina na mom terenu koristi tip 400 ili tip 500.



Normalno da nije predvidio kad tad kad je izmišljen nije ni postojalo modernog veziva.



Savo samo tako deri.Kad nebude vezivala tip 500 onda je u kvaru.

Ako je krivim vezivom prije ne dovedeš do kvara...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
da se i ja ukljucim u ovu raspravu nije da sam puno bala napravio ali recimo nekih 15-tak godina radim sa svojom prešom Claas Markant 40 nije neka presa i nije nesto odrzavana ali nije mi jasno zasto bi netko koristio špagu 320-350 umijesto špagu 500 ako se preša može nastimati na taj tip špage pa ljudi moi svi mi radimo da nesto zaradimo sama logika da u klupku špage 350 ima 350x5=1750metara spage a u tipu 500 500x5=2500 iz toga izlazi da imate 70% vise spage u tipu 500 i ako balirka radi ne kuzim zasto mijenjati pa nije špaga vise jefftina ko nekad ja se sijecam da je jedno rola bila 35 kuna a sada 120 kuna.... sa<mo moje mišljenje....
 

Gavro031

Novi član
Tu od
7 Stu 2016
Poruka
3
Dosada sam radio sa welgericama i uvijek je bio tip 500 ili 550 jer su i svi oko mene radili s tom spagom, nedavno sam kupio internationalovu balirku i za pocetak sezone poslo starog po spagu s papiricem na kojem pise TEWE 500 ili 550 a on sav bitan donese u polje 750, umalo me kap nije strefila al reko ajde da vidimo kad je spaga vec tu, trenutno je u presi treca garnitura spage tipa 750 i nijedna razvezana bala a bilo je svakakvih i onih preko 30 kg i dugackih i kratkih stvarno svega ( koliko ljudi toliko cudi ) tako da za ostale ne mogu tvrditi jer neznam ali international definitivno obozava tip 750...
 
Na vrh