• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Špricanje kukuruza protiv trave

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam danas išao pogledati ovo moje što sam prskao i mogu vam reči da je sirak dobio, posmeđio je i pocrvenio, sad samo čekam dok ne pobijeli i onda je gotov :)
Sorgum jedino nije baš nešto djelovao na piriku...ili možda njoj još malo duže treba, danas je 5. dan od prskanja.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Mani je na dve rali za dva sata pala kiša i samba nije odjelovala na svu partizanku,sorgum je ok odjelovo samo mislim da je za piriku ipak malo slab,

neznam sto sad kukuruz je zatvorio redove a kako pada kisa neznam dali ču i moći u kukuruz
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
danas cuo na radiju,,opet cemo se morat skolovati,,za rad sa spricama i otrovima,,inace necemo moc kupovat zastitna sredstva u poljoapotekama,,:madmana::madmana::axe:
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
danas cuo na radiju,,opet cemo se morat skolovati,,za rad sa spricama i otrovima,,inace necemo moc kupovat zastitna sredstva u poljoapotekama,,:madmana::madmana::axe:
ha.ha. ja kupio lumax 115kn-l.
 
B

bosniahos

Guest
Ma tko ih tuca,bolje da se zamisle i upitaju kome če prodavat zaštitna sredstva kad ovo što nama prodaju pod veliku nauku u EU nesmiju ni pomislit koristit a raja sve manje ima unas calen.
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
danas cuo na radiju,,opet cemo se morat skolovati,,za rad sa spricama i otrovima,,inace necemo moc kupovat zastitna sredstva u poljoapotekama,,:madmana::madmana::axe:

e da vam kažem..kod nas u sloveniji ima taj zakon več više od 5 godina. Znači ideš na predavanja o škropivima i samim špricanjem. Čuješ koristnih svari ali i više manje gluposti koje moraš platit. Zatim dobivaš poštom iskaznicu i potvrdu da možeš kupovat škropivo. E onda ako hočeš špricat moraš vozit špricu na preglede. Mislim da je kod nas na svake 3 ili čak na 5 godina. Kad ti tamo promjere tlak i pregledaju ak negdje pušta ili slično onda stave naljepnicu kao nekad na avte i traktore. Znači opet se plača, a još posebno znaju iskoristit one koji nemaju ¨ispravne¨ šprice, tako da jim tamo netko promjeni recimo manometar ili neki deo koji vredi 50KN oni računaju 5x skuplje.
E sada ako hočeš tako delat kako oni zahtjevaju ok plati i radi, ako ne i ako te dobije inšpektor slabo ti se piše. I onda se netko pita zašto ljudi odustaju od poljoprivrede. Ako imaš samo za sebe i svoje potrebe da si nešto uzgojiš moraš platit te preglede i predavanja kao netko tko radi 100 i više Ha.
Evo toliko o tome, ako još nekoga nešto zanima neka pita
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
mene zanima,,sta ako ne dodjes,sa spricom na pregled'??koliko racunaju taj pregled,,'kakve su sankcije?,,,,,,,ako je susjed bio,,recem da sam sa njegovom spricao,,kako ce to dokazat??uostalom,,nemam sprice,,haha,,,:D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Ti ćeš morati ići na predavanja da bi mogao u apoteci uzeti sredstva za zaštitu. Susjed će svoju špricu morati tjerati na pregled da bi mogao raditi snjom. Ti ćeš morati zvati susjeda da ti on šprica jer ako ti uzmeš od njega špricu da sebi radiš i ako te uhvati inspekcija onda se gadno piše i tebi i susjedu. :mrgreen:

Nemožeš državu tako lako zaje...ti jer neko "gore" samo sjedi i smišlja kako da seljaku zagorča život i da mu to još debelo naplati. :madmana:
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Meni se ćini da je ovo još jedan dobar zakon koji če na kraju služit samo za futranje nećijeg žepa . Svjedoci smo što ljudi sve delaju , kod mene jedan prije dve godine cidokorom pošprical zob :partyman:. Da ne spominjemo doziranje tipa samo metni nisi kod sirotinje .
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
mene zanima,,sta ako ne dodjes,sa spricom na pregled'??koliko racunaju taj pregled,,'kakve su sankcije?,,,,,,,ako je susjed bio,,recem da sam sa njegovom spricao,,kako ce to dokazat??uostalom,,nemam sprice,,haha,,,:D

ako ne dođeš na pregled? Pa u principu je slično ko i s avtom. Ako nemaš registriran avto možeš se još uvjek vozit ali s time riskiraš i ako to uhvate platiš kaznu. Tako i sa špricom.
Pregled neznam koliko več računaju, mislim da oko 35-40€. I pregled se obavlja svake 2 godine, a ne onoliko koliko sam prije napisal. Sankcije neznam kakove su al mislim da nisu male, jer to se smatra kao veči prekršaj.
E sad za takva izmotavanja sa susjedom neznam kako ide, ali mislim da ako on ima prijavljeno onda može. Ali ne vjeruju oni samo tako ono što jim ti kažeš, nego idu oni do susjeda pa njega pitaju kako, s čim, papiri,... možda i račun o obavljeni usluzi.
E onda ti imaj posla s njima:twisted:
 
M

MOCO

Guest
jesam ja sad to dobro pokupio: moram platit tečaj, pa iskaznice, pa potvrdu, pa možda i novu špricu kupit... pa odakle?


ja neću više špricat, prelazim na kopanje :gitarist: :weedman:
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jesam ja sad to dobro pokupio: moram platit tečaj, pa iskaznice, pa potvrdu, pa možda i novu špricu kupit... pa odakle?


ja neću više špricat, prelazim na kopanje :gitarist: :weedman:

ja ove godine nisam prskao kukuruz, samo sam ga nagrnuo ko krumpir i imo sam više kukuruza nego svi ovi oko mene u bližoj i dakljoj okolici :)
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
jesam ja sad to dobro pokupio: moram platit tečaj, pa iskaznice, pa potvrdu, pa možda i novu špricu kupit... pa odakle?


ja neću više špricat, prelazim na kopanje :gitarist: :weedman:

platiš tečaj i kad ga obaviš dobivaš poštom potvrdu i iskaznicu. to ti je sve u cijeni.
E sad novu špricu..ako stara ne ispunjava njihovim zahtjevima i ako misliš da se ti je ne isplati sređivat, onda možda bolje novu kupit. Mi imamo recimo od Agromehanike 330l, stara je oko 10 godina. Malo je koristimo tak da je ko nova.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jebote pa mi kad sve završimo sa školovanjem budemo toliko pametni da ne budemo više seljaci:finga::finga:,oko pregleda prskalice nebi trebalo biti večeg problema bez obzira na starost jer evo moja kžk je stara preko deset godina ,ima 340 lit i sa time ja poprskam od 10700-11200 m kvadratnih,u današnje vrijeme skupoče nepada mi na pamet stavljati ni 10 % više od max doze ,kod moje prskalice jedino moram ugraditi 3 ventil tako da mogu na mjestima gdje se preklapa špricana kultura može prskati sa 3/4 a ne sa svim granama jer mogu zatvoriti samo pola a treba prskati recimo 4 reda a ja prskam ona dva duplo pa tako 400m ,baci se bez veze škropivo,uglavnom to mi bude najmanji problem uz sve koji nam dolaze
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Mislim da je tu najveći problem plaćanje a ne održavanje. Pa svako ko ima prskalicu održava je radi sebe. Ne mora ona biti nova nego ispravna, a to i nije toliki problem. Koliko vidim provjeravaće pritisak, dizne i još neke osnovne stvari koje ionako trebaju biti u redu i bez tih obaveznih pregleda.
A tečaj je za one koji će se pridržavati toga što je rečeno. Niko ti nemože zabraniti da ti staviš tri puta veću dozu od propisane. Oni će samo pokušati objasniti ljudima zašto je bitno poštovati propisane doze, koncentracije i karence. Jer ima dosta ljudi koji baš iz ne znanja prave greške, pa se zato dešava kako reče kolega snupy: "samo metni nisi kod sirotinje"
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
dobro malo se i salio,,al vecinom bio ozbiljan,,,,e sad,,ja imam novu spricu,,staru 3godine,,radi ko urica,,za 20hektara godisnje,,a sta sa onima koji imaju 100hektara i vise,,a sta sa onima do 10hektara,,i manje,,nema logike,,potrosenost je veca,,,ili manja,
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Da to je sad velik problem, i sam sam u nedumici dal da idem u obnavljanje stare ili se iskezit za novu? Ova druga varijanta bi bila najbolje rijesenje samo mi nikako nije u godisnjem proracunu i uopce nemam zelju si istjerat hrpu kuna iz dzepa dok god jos stara moze posluzit. Ljepe su ove nove nema se tu sta rec samo to je opet stroj koji treba desetak dana u godini i ostatak smeta po garazama. Sutra ce opet ovi gegavci iz EU sracke izmislit nesto drugo pa cemo opet morat mjenjat mehanizaciju. Valjda nas misle natjerat da se istrosimo toliko da jednog dana jednostavno sami dignemo ruke od svega a ovi nasi vladari se ko pijan plota drze tih kojekavih budalastina nametnutih iz vana. Pol tih silnih zakona se vani nemora tako strogo pridrzavati kao kod nas. Mi moramo u svemu bit najgori.
Sve skupa cijeli zivot radimo samo za zelezinje...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Hehe...ma ljudi, baš me interesira ko bude to sve ispoštovao kaj se traži...budemo se još svašta naslušali i na gledali :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma ako izuzmemo ovo reganje i pregled,problem se javlja kako sam čuo zimus na jednom predavanju o prskalicama da čak ove neke novije prskalice lošije rade nego ove stare ako se malo poslože,pa ipak meni za moju zemlju ne treba ona sva skalamerija što imaju ove profi tipa Hardi i Boogbale,samo ispravni ventili,cjevi,idealan omjer pritiska na glavi pumpe i radnog pritiska,udri travu kao mrskog neprijatelja i ako je moguče što jeftiniji herbicid pronaći;);):rolfer::rolfer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh