• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Špricanje kukuruza protiv trave

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Na ovoj temi ništa novo od prošle godine :?: :?: :?: Ili nešpricate ili nište još posijali.
Ja sam jučer pošpricao sa Luxalom pa ćemo vidit.......:confused:...nadam se najboljem.

:rolleyess: I ja pišem nebuloze :madmana: špricao sam sa Lumaxom
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma ja moram odmah špricat,jel ak trava ojača poslje tanjuranja kuruza se nebu ni vidla.baš je ima nisam još imal takvo nekaj.
kolko dođe opće taj Lumax.
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
ma ja moram odmah špricat,jel ak trava ojača poslje tanjuranja kuruza se nebu ni vidla.baš je ima nisam još imal takvo nekaj.
kolko dođe opće taj Lumax.
Taj dio ne razumijem:?::?:
Kod nas je litra 111 kn.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
oču reč da mi se trava dosta proširila jel nisam stgel prije tanjurat i sijat,sad kolko got da tanjuram vidi se i treba ju odmah pošpricat jel dok kukuruza izađe il dođe do 4-5lista da bi šprica motivelom bit če trave ko na livadi.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
jedno pitanje koje se vise tice prskalica. vecina proizvođaca preporucuje doziranje 400 l/ha smjese vode i sredstva za unistenje korova. malo mi se cini premalo vode za tu povrsinu, ako tako radim onda se moram kretati veoma brzo, jer pumpa koja je na prskalici je kapacitet 100l/min,, 20 bara sto znaci da za 4 min trebam uraditi ha. Ako idem sa pola kapaciteta pumpe dakle sa 50l (250 okr/min pumpe), opet je potrebno samo 8 min. Ako je zhvat prsklaice 8m, onda ide

10 000m/8 = 1250m prijeđenog puta traktora za kako sam vec rekao 8 min, sto znaci da se trebam kretati 10Km/h, evo i nije tako strasno brzo kako sam mislio, jos ako podesoim tlak na manje, 10 bara, onda ce dio tekucine ici u preliv, (protok 25l/min) pa se ovo vrijem moze prodiziti na duplo, a time brzina kretanja smanjiti na 5km/h.
 
Posljednje uređivanje:
S

seljaček

Guest
jedno pitanje koje se vise tice prskalica. vecina proizvođaca preporucuje doziranje 400 l/ha smjese vode i sredstva za unistenje korova. malo mi se cini premalo vode za tu povrsinu, ako tako radim onda se moram kretati veoma brzo, jer pumpa koja je na prskalici je kapacitet 100l/min,, 20 bara sto znaci da za 4 min trebam uraditi ha. Ako idem sa pola kapaciteta pumpe dakle sa 50l (250 okr/min pumpe), opet je potrebno samo 8 min. Ako je zhvat prsklaice 8m, onda ide

10 000m/8 = 1250m prijeđenog puta traktora za kako sam vec rekao 8 min, sto znaci da se trebam kretati 10Km/h, evo i nije tako strasno brzo kako sam mislio, jos ako podesoim tlak na manje, 10 bara, onda ce dio tekucine ici u preliv, (protok 25l/min) pa se ovo vrijem moze prodiziti na duplo, a time brzina kretanja smanjiti na 5km/h.

Zašto bi uopče prskao sa pritiskom od 10 bara ja prskam sa pritiskom od 1 - 2 bara grane su 10m i trošim 185 l/ha brzina je od 6km/h - 1bar do 8kmh- 2bara. pumpa je 107l kapacitet , dize su 04 herbicidne. I jedno bitno pitanje dali prskaš korove sa vodom ili sa herbicidom (ja osobno sa herbicidom).
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
da 1-2 bara, samo onda neznam cemu pumpe na prskalicama koje daju 20 bara.
Vec sam rekao da prskam sa smjesom vode i herbicida.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ne razumjem se u tlakove šprice,al dolje na pumpi napunim kompresorom 1-1,5bara.
o.k 20 bara al mislim da je to ukupni izlazni pritisak i kad rasporediš na neznam 20 mlaznica sigurno da na svakoj nema 20bara..
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
Meni za hektar treba 800 litara vode, špricano s radazin extra 5 litara.
 

lola

Član
Tu od
16 Pro 2010
Poruka
82
koliki je kod vas hektar
PS. što manje vode to jači otrov( barem su meni tako rekli agronomi)
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
gustavo 800 litara.. :scratch .......zvuči mi previše.

1 ha je:

* površina kvadrata čije su stranice dugačke 100 m
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
ne razumjem se u tlakove šprice,al dolje na pumpi napunim kompresorom 1-1,5bara.
o.k 20 bara al mislim da je to ukupni izlazni pritisak i kad rasporediš na neznam 20 mlaznica sigurno da na svakoj nema 20bara..

Tlak se ne dijeli on je u cijelom sustavu uvijek isti, bez obzira o cemu se radi, pa i o obicnoj prskalici, samo se protok dijeli. A to sto pumpas kompresorom je sasvim nesto drugo i sluyi ya kompenyaciju udra i sila koje nastaju u pumpi, da sad ne duljim o tomu.
 

lola

Član
Tu od
16 Pro 2010
Poruka
82
gustavo 800 litara.. :scratch .......zvuči mi previše.

1 ha je:

* površina kvadrata čije su stranice dugačke 100 m

Ma znam ja koliki je hektar, pročitaj na deklaracijama za otrove koliko ide vode na hektar, mislim da imaš velike one rupe na plastici pa zato puno vode trošiš
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
lola.....Ne trošim ja, troši gustavo......
......na uputama je uglavnom do 400 L max. na hektar
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Velike doze utrošene vode po hektaru su potrebne samo u povrtlarstvu i voćarstvu. U nekim kulturama se troši i do 2000 litara vode po hektaru, npr jagoda i salata. Za takve utroške služe veći pritisci, no i sam rijetko prelazim 5 bara da ne trpi cijeli sistem bez veze, radije prebacim u nižu brzinu. Koristim fungicidne trojke i samo po potrebi reguliram brzinu kretanja.
Za prskanje kukuruza zemljišnim herbicidima dovoljno je 400 litara vode po hektaru, a prilikom prskanja nakon nicanja trave i kukuruza dovoljno je 150-200 litara vode na hektar. Taj dio se najbolje odradi sa fungicidnim jedinicama, samo što moram prskati skroz pred veće i u noći jer ne smije za takvu maglicu biti ni daška vjetra, ode sve susjedu na pšenicu:mrgreen:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
lola.....Ne trošim ja, troši gustavo......
......na uputama je uglavnom do 400 L max. na hektar

Pa jel škodi ako ide više vode, stavim litru radazina u 200 l vode i pičim, mogu ja raspalit i u drugoj brzini po njivi pa će mi biti dosta 400 litara, al računam bolje polako?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,900
6 ha poprskano sa kombinacijom herbotrof + radazin tz50 zemljišno a druga kombinacija bude na ostalih 6 ha Tarot + Mustang+ Trend 90( okvašivač ) kad bude kukuruz negdje 3-4 lista...

DSC00698.jpg

DSC00696.jpg

DSC00697.jpg

DSC00676-1.jpg

DSC00675-1.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh