• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta sa starim voćnjakom - vinogradom

P

pepsich

Guest
naslijedila sam zemlju i sad muku mucim
naravno kao gradsko dete nemam pojma ni o cemu ali znam da ne zelim da mi ta zemlja propada
ovako stoje stvari imam neki prostor u kojem je nekoc davno bio vinograd i vocnjak
u njemu je trenutno samo pokoja vocka i ljeska koja je totalno podivljala i otisla nebu u oblake
e sad problem je to sto to vec godinama nije obradjivano i trava i sikara su grozne
suma je naravno u blizini pa ima mladica svega i svacega
problem je sto je zemlja izrazito kosa to je zapravo jarak
dakle strmine sa obje strane i onda ta jadna sredina u dubini
susedi to trenutno kose s flaksericom koja doduse ima noz jer flaks ne pomaze
i preporucili su mi da to pustim da obraste u sumu
meni se ta ideja opce ne svidja jer sume ionako ima dovoljno (jedan plato mi je vec obrasao jer zadnjih godina baka i deda nisu nis radili po tom pitanju moram smislit i kako to pokrcit)
e sad ja trazim vase savjete sta i kako s tim
herbicidi mi iskreno ne dolaze u obzir jer mislim vadit eko certifikat za njivu koja je odmah pored i vinograda i platoa
mislim si ja pa za boga miloga mora postojati neki stroj koji moze raditi i na strmini da to rjesava a da nemora covjek rucno flaksericom
eto ugl slusa vase prijdloge i ideje
i molim vas uzmite u obzir da ja nemam pojma o poljoprivrednoj terminologiji pa mi pliz i objasnite to sve
eto hvala
eh da zemlja je u gornjoj jelenskoj pored popovace
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Meni prvo pada na pamet pozvati bager, napraviti terase i početi isponova, saditi što god te volja. Jer ako je to tako nepristupačno kako kažeš, onda nema sreće s time. Izravnavanje je skupa investicija, ali dugoročno sigurno isplativija nego mučiti se na tim obroncima ostatak života.

Ovako to radi jedan od najpoznatijih organskih uzgajivača u Europi:

http://www.youtube.com/watch?v=mzRzJRiUylg&feature=related

Negdje od polovice prvog dijela pa na dalje.
 
P

pepsich

Guest
eh da poslikat vidis vidis budem da cim opet odem trenutno je malo frkovito s prijevozom jer ja nemam auto a ostatak jos radi al da slika vis kak se tog nisam sjetila
meni su susjedi rekli kad sam ja pitala sta bi bilo da posjecem te podivljale ljeske da bi mi konji trebali da na njih stavim ta drva jer kao ili to ili rucno jer stroj nemre po toj kosini
doduse nisu to ljudi koji se bave nekom intenzivnom poljoprivredom pa mozda nisu upoznati sa svim strojevima a mozda i jesu i to je tak strmo
no uglavnom budem poslikala sto prije a pokusat cu i tetka pitat (on je gradjevinac) da mi da mozda neke njegove procjene dubine i strmine ako se zagledavao u moj jarak
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Nisi navela kolika je površine zapuštene parcele. Po meni čiščenje nema smisla osim ako si sentimentalno vezana za svoju djedovinu. Po tvojoj priči radi se o velikom nagibu gdje je korištenje stroja praktički nemoguće, pretpostavljam da se radi o poljoprivrednom zemljištu (nije građevinsko). Samim time vrijednost takve parcele je vrlo mala. Da se zemljište nalazi u blizini Zagreba još bi to i imalo smisla, ali ovako teško. Za Popovaču ne znam, ali u selima oko Virovitice cijena hektara kvalitetnije zemlje je manja od 20 000 kn. Vidim da ti je problem prijevoz, ako planiraš održavati donekle uredno trebaš kositi minimalno 2-3 puta godišnje. Troškovi goriva, tvog vremena (ili osobe koju ćeš platiti da kosi), amortizacije trimera, potrošnog materijala itd. mi se čine jednostavno preveliki, osim ako opet napominjem nisi sentimentalno vezana za taj kraj i želiš to održavati iz gušta i rekreacije. Slušaj lokalne poljoprivrednike, mudri su oni i imaju iskustva. Šuma nije tako loša solucija. Treba napraviti kemijsku analizu tla da se vidi za koje kulture je tlo uopće pogodno. Ako se radi o jarku, tu se javlja problem naleta vode s strmina prilikom jačih kiša i još dosta stvari. Velika vlaga i gljivične bolesti idu zajedno. Veliki problem ako ideš na eko uzgoj.Raspitaj se o okvirnim cijenama zemlje u tvojoj blizini da dobiješ nekakav dojam o vrijednosti tvoje parcele. Ne bi želio da te ovo obeshrabri, pohvalno je da imaš volju i uz puno truda i edukacije ćeš uspjeti. Sretno
 
P

pepsich

Guest
ak se ne varam 245 chv pise u papirima
i nije to jedino sto je zapusteno samo je taj dio zbog toga sto je jarak najproblematicniji
suma mi nije bas draga opcija jer je dosta blizu kuce i ceste tj okomito je na kucu i cestu i mislim da ce dosta zagusit prostor
znam da je to uzaludna borba jer se ne namjeravam bavit nekim ozbiljnim uzgojem al da sentimentalno sam vezana pa nebi htjela zapustit
moja ideja je zasaditi nesto sto nije zahtjevno (znam da se oko svega treba brinuti ali neke biljke ipak zahtjevaju manje truda od drugih) cisto da ne propada i da je iskoristeno
bilo da je to par vockica bilo da je to nes malo aronija ili kupina ili malina ili neceg takovog
prihodi mi nisu bitni ako uspijem pa tim sto ce mi narast pokrit troskove super
za sad nije u planu nesto intenzivno samo zelim da to bude uredno i iskoristeno
pogotovo zato sto ja nemam pojma o nicemu pa me strah da ako jedne godine zapustim da se necu znat izvuc te dzungle koja ce nastat
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
cuj 245 hvati ti je oko 880 m2. Za poljoprivredne pojmove malo i sto god od poljoprivrede radila nema neke isplativosti. Po meni je najlakse odrzavati cistu travu, ali od nje aposlutno nikakve koristi. A to da koriste noz na trimeru jer flaks ne moze vrijedi samo za prvi puta. Ako se priodje nozem jednom i stuce sve drvenasto do zemlje slijedeci put ide flaks (kao sto netko rece, barem tri puta godisnje moras kositi travu da bi koliko toliko izgledalo). Ako je to na nagibu da ne moze stroj onda je jedino rjesenje rucno sto je zamorno i skupo. Vjerojatno susujedi mislili da se ono drvece sto je pocelo rasti ostavi, a izmedju da se kosi dok mladice ne porastu. Za to trebas savjete lokalaca sto ostaviti a sto pokositi ili eventualno izvaditi.
Iz gradske perspektive 800 kvadrata zemlje djeluje puno (korektno gradiliste) ali iz perspektive sela, a pogotovo poljoprivrede 800m2 i nije toliko puno, narocito ako je na kosini. Slike bi pomoge za suvislije ideje.
 
P

pepsich

Guest
nije to jedina parcela koju sam dobila al mi je ta zbog te kosine najproblematicnija
ne mislim ja zaradjivati neke pare na tome nego cisto to nekako dovesti u red
ako ce bit para od toga super al prvenstveno mi je bitno da tamo raste nesto sto se da kontrolirat i sto ce sprijecit spontano posumljavanje ili ga barem usporit toliko da se to da odrzavat
mozda zasadit nesto da ta trava i sva ta sikara ne raste tamo toliko
ne znam mozda ima neka vrsta biljaka koja bi tu travu koliko toliko potisnula jer bi iskoristavala zemlju ili nesto
kazem ja pojma nemam o poljoprivredi samo ne bi htjela pustit da to zaraste
baka i deda nisu brinuli o livadi ispod njive i sad je ta livada vec na dobrom putu da bude suma za to raskrcit mi sad treba drvosjeca jer suma je blizu i samo se siri
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
a moje je opet iskustvo da kada jednom drvenasto siprazje posijeces nakon njega raste samo zeleno i a ako to redovito kosis na kraju ostane samo trava. nece grmlje rasti tamo gdje se godisnje barem dvaput pokosi. Kazem, imao sam mjesta gdje sam se ubio sa kruznom pilom i trokrakim metalnim nozem na trimeru, za mjesec dva dana samo trokraki noz, a dogodine je dovoljan i flaks. Nije to tako tesko kako izgleda. 800m2 kosine muskarac prosjecne kondicije trimerom prodje za jedan dan. Prve godine jest malo zeznuto, ali druge godine je vec pjesma. Bez ikakvog sijanja neke posebne trave. I korov na njivama kad se kosi ne izgleda lose. Susjede treba pitati za savjet, ali isto tako znaju i od muhe raditi slona. (Grubo receno, precjenjujuci svoju muku) Relativno dobar trimer i malo dobre volje i vremena ...
(i paziti se suncanice :). a da bi se nesto posadilo prvo treba urediti i rijesiti se dvenastog siprazja. Dakle, prvo ocistiti da raste samo trava, a onda misliti sto dalje...
 
L

lanjski

Guest
Posadi orahe,
Verujem da je ovo pravo resenje.
Tacno je, treba i njih negovati narocito u prvim godinama ali nega se moze sastojati skoro iskljucivo iz kosenja i okopavanja oko stabla za razliku od velike vecine ostalog voca koje trazi daleko intenzivniji rad.
Orah em sto daje kvalitetan i skup plod (ako se pokupi : ) ) em se moze formirati takav oblik krosnje da nekada to postane vrlo kvalitetno i skupo drvo.
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Herbicidi kao prvo rješenje. Kazala si da želiš tražiti EKO markicu. Za to ti treba 3 godine, a herbicid glifosat ne ostaje u zemlji. Naučno dokazano. Najduže što su pronašli tragove je u pijesku, i to 160 dana nakon primjene. Kako bilo, da si već sad pošpricala 880 m 2, herbicid bi se razgradio, ti bi imala čistu livadu, i ne bi trošila vrijeme na traženje riješenja.
Što duže pišeš da nisi ništa napravila, korijen drva je sve veći i veći, tako da će ti trebati sve veći i veći stroj za obradu zemlje.
Orahe imam i ja tu na livadi, i MORAM kositi minimalno 4 puta na godinu, ako želim da rastu, a ako ne želim, onda ih zaguši trava.
Bez prijevoza ne računaj na poljoprivredu, ja to znam jer sam svojedobno posadio nasad lješnjaka u Voloderu, i vlakom sam putovao iz Zagreba, pa nikako nisam mogao pronaći lješnjake od trave. To je bilo kad sam bio klinac, sad sam pametniji, i gledam orahe baš sad sa prozora dok pišem....:finga:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Herbicidi kao prvo rješenje. Kazala si da želiš tražiti EKO markicu. Za to ti treba 3 godine, a herbicid glifosat ne ostaje u zemlji. Naučno dokazano. Najduže što su pronašli tragove je u pijesku, i to 160 dana nakon primjene. Kako bilo, da si već sad pošpricala 880 m 2, herbicid bi se razgradio, ti bi imala čistu livadu, i ne bi trošila vrijeme na traženje riješenja.
Što duže pišeš da nisi ništa napravila, korijen drva je sve veći i veći, tako da će ti trebati sve veći i veći stroj za obradu zemlje.
Orahe imam i ja tu na livadi, i MORAM kositi minimalno 4 puta na godinu, ako želim da rastu, a ako ne želim, onda ih zaguši trava.
Bez prijevoza ne računaj na poljoprivredu, ja to znam jer sam svojedobno posadio nasad lješnjaka u Voloderu, i vlakom sam putovao iz Zagreba, pa nikako nisam mogao pronaći lješnjake od trave. To je bilo kad sam bio klinac, sad sam pametniji, i gledam orahe baš sad sa prozora dok pišem....:finga:

ček malo

glifosat je sastavni dio skoro svih herbicida??? ovisno o procentu i nazivu.po tome su svi herbicidi razgradivi u istom roku.i nisu štetni korisnim kulturama?????ovo me pomalo buni.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
ček malo

glifosat je sastavni dio skoro svih herbicida??? ovisno o procentu i nazivu.po tome su svi herbicidi razgradivi u istom roku.i nisu štetni korisnim kulturama?????ovo me pomalo buni.

Glifosat nije sastavni dio svih herbicida nego samo totalnih(neselektivnih translokacionih)djeluje na sve što je zeleno,silazi u korijen i uništava podzemni dio,brzo se razgrađuje i već za 21 dan se može sijati bilo koja kultura.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Glifosat nije sastavni dio svih herbicida nego samo totalnih(neselektivnih translokacionih)djeluje na sve što je zeleno,silazi u korijen i uništava podzemni dio,brzo se razgrađuje i već za 21 dan se može sijati bilo koja kultura.

hvala na odgovoru.našao sam na internetu tabelu nakon što sa u google postavio glifosat i u toj tabeli je bilo dosta meni poznatih(po imenu) herbicida sa glifosatom. no nije mi jasno ako je totalni herbicid u pitanju,a na forumu sam pročitao da nakon njega rijetko šta uspijeva,i to dugo vremena.a sad ovo da se nakon 21 dan može nakon njega sijati,to me zbunilo. i to u pozitivnom smislu.
kako djeluje recimo na stare voćke ako u njihovoj blizini poprskam divlju ružu i kupinu?
i dali se mora prskati dok je zeleno ili djeluje i nakon vegetacije? koji je od njih najbolji?
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Nemoraš brinuti oko toga. Ja svoje kupine , orahe i vinograd u redovima održavam sa tom vrstom herbicida. Samo je stvar da ne padne na zeleno. Što to znači? U vinogradu, koji nesmije biti mlađi od dvije godine slobodno špricaš, dok u kupinama uvijek moraš zaštititi stabljike od mogućeg špricanja. Kako se to radi ručnom špricom, postoji za kupiti zavjesa, ili je sam napraviš da se ne šprica na široko, nego onako kako ti želiš. Kod oraha, sam pošpricao i stablo koji puta, ali moraš paziti da ne padne na list.
Sa starim voćkama nemaš problema.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Nemoraš brinuti oko toga. Ja svoje kupine , orahe i vinograd u redovima održavam sa tom vrstom herbicida. Samo je stvar da ne padne na zeleno. Što to znači? U vinogradu, koji nesmije biti mlađi od dvije godine slobodno špricaš, dok u kupinama uvijek moraš zaštititi stabljike od mogućeg špricanja. Kako se to radi ručnom špricom, postoji za kupiti zavjesa, ili je sam napraviš da se ne šprica na široko, nego onako kako ti želiš. Kod oraha, sam pošpricao i stablo koji puta, ali moraš paziti da ne padne na list.
Sa starim voćkama nemaš problema.


hvala na odgovoru.sad mi je dosta toga jasnije.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kupio sam boom efekt i pošpricao travu oko ograde gdje nemogu kositi.evo već 4 dana nikakvog znaka djelovanja. jest da je pala kiša ali nakon 12 sati pošto sam prskao a piše da je dovoljno 6 sati da djeluje.nigdje ama baš nigdje se nije pokazalo da djeluje.

još danas čekam a sutra ide jača doza.stavio sam 1dcl na 10 litara vode.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kupio sam boom efekt i pošpricao travu oko ograde gdje nemogu kositi.evo već 4 dana nikakvog znaka djelovanja. jest da je pala kiša ali nakon 12 sati pošto sam prskao a piše da je dovoljno 6 sati da djeluje.nigdje ama baš nigdje se nije pokazalo da djeluje.

još danas čekam a sutra ide jača doza.stavio sam 1dcl na 10 litara vode.
A kaj očekuješ?..tja nisi stavio solnu kiselinu:rolfer:
Današnji herbiidi imaju djelovanje tako da uspore rast i daljni razvoj a ne da se biljaka nestane preko noči .
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
kupio sam boom efekt i pošpricao travu oko ograde gdje nemogu kositi.evo već 4 dana nikakvog znaka djelovanja. jest da je pala kiša ali nakon 12 sati pošto sam prskao a piše da je dovoljno 6 sati da djeluje.nigdje ama baš nigdje se nije pokazalo da djeluje.

još danas čekam a sutra ide jača doza.stavio sam 1dcl na 10 litara vode.

cidokoru je nekad potrebno i 15 dana da odradi posao, to ovisii o vremenu i o vrsti korova i o dozi
ti si stavio najmanju,a treba i znati s njim prskati, cidokor nesmije curiti po listu, dakle ako prskaš pješice , hodaš nabrže što možeš, skoro da potrčiš:rolfer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh