• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

STA SA TELETOM?????

M

mirela

Guest
:shock: ovako nedavno sam bila na temi krava se neda musti e posto sad neznam u koju kategoriju da smjestim ovo pitanje otvorila sam novu temu pa sad pomocccccc ovako moj vole je star 20 dana ono kravu drzimo sa jos 3 krave u stali koje pripadaju djeveru i svekru to je ono svak ima svoje za porodicne potrebe e sad za steranje koristimo pilansku piljevinu ono jedno jutro prije muze ono ciscenje pra nje vimena steranje okrenem se voli vole jedeli jede piljevinu :shock: :shock: :shock: :scratch koja budale u cemu je problem ono haj da probamo damo mu malo mekinja jede i njih e sad sta da radimo da mu i dalje dajemo mislim da kupimo jedinicu za telad ili je jos rano al on to hoce molim vase misljenje
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
samo ti njemu daj da on jede sijena i smjese,s tim da polako sa smjesom,da se ne bi napeo..ne znam koliko bi mu trebalo dati,ali u početku samo malo da poliže sa valova,ne da se naždere,jer će se napet i morat ćete zaklat..Sijena po volji,koliko hoće pojest,samo nek postane pravi preživač što prije,da ga ne moraš hranit mlijekom koje je skupo..

tolko od mene,nek me iskusniji nadopune,pošto o telićima ne znam puno...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
tako je, teletu pred njega hrane koliko hoće, naravno sjena po njegovoj volji, od njega mu ništa neće biti, smjese ne previše, mada od suhe smjese (nikako se nesmije mješati sa nečim tekućim) mu nebi trebalo u principu biti ništa, ali svejedno nek se polako privikava na nju, sijana još jednom velim koliko hoće nek jede, ono će ga poticati na preživ, a to je dobro dok tele poćne preživati, znači da burag dobro radi :D , silažu mu nebi smjelo davati do nekih 3 mjeseca starosti, za sjenažu i svježu travu nezma, , nisam 100% siguran jer sjenaže nemam :!: :!:

Inače imam ja jedo muško tele, sad je prošlo 3 mjeseca, več sa 1,5 mjeseci sam ga potpuno skinio s dude, jeo je več na veliko smjese i sijena, pio je vodu iz velike kante :mrgreen: , asd pojede i silaže več malo, ne usudim mu se puno dati, jer sve što se stavi pred njega taj pojede, moj Bimbo :lol: :lol:
Inače s takvim naprednim telićima je lagodan život, a prije njega sam imao jedog kržljavca, sad je 4 mjeseca prošel i tek je prije kojih 2-3 tjedna počel jesti silažu i smjesu, ma zakržljal mi je, ovaj mali ga več duplo šiša po kilaži!!! :mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Žena pita za piljevinu :?: :scratch ..
Ta mala beštija samo istražuje život oko sebe ,proci ce ga to s godinama ,ako je baš previše zaigran nabavi mu dudu varalicu, pa nek' nju dudla :lol:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
puknuti kaže:
Žena pita za piljevinu :?: :scratch ..
Ta mala beštija samo istražuje život oko sebe ,proci ce ga to s godinama ,ako je baš previše zaigran nabavi mu dudu varalicu, pa nek' nju dudla :lol:

ma jok, vidla je da jede piljevinu i dala mu je i prave hrane probati dati jesti, i ovaj hoće, pa pita koliko mu smije čega dati :D :D

ovi moji dok su mali jedu slame ko vragovi, komplet nastira si pojedu :mrgreen: , onda samo tvrdo seru, pogotovo od zobene slame, što je i dobro jer su telići skloni proljevu, pa je barem sigurno glede toga ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
šanana a ti ovom kržljavcu daj dozu vitamina,tj veterinar injekciom i krenut će on..također mu dajte dectomax za parazite i krenut će on ko gljivica mala... ovo kažem iz iskustva po terenu sa telićima koji su bili takvi kržljavi.. ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
abrkili kaže:
šanana a ti ovom kržljavcu daj dozu vitamina,tj veterinar injekciom i krenut će on..također mu dajte dectomax za parazite i krenut će on ko gljivica mala... ovo kažem iz iskustva po terenu sa telićima koji su bili takvi kržljavi.. ;)
več je on to sve dobio, a protiv prazita dobivaju kod mene odmah u startu u dudi s mlijekom, mislim da je piperazin :scratch , a ampiveta dobivaju protiv proljeva
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
puknuti kaže:
Žena pita za piljevinu :?: :scratch ..
Ta mala beštija samo istražuje život oko sebe ,proci ce ga to s godinama ,ako je baš previše zaigran nabavi mu dudu varalicu, pa nek' nju dudla :lol:
Musko blesavo tele ;)
 
M

mirela

Guest
hehe jos samo kad bih znala sta je tal decstomax :roll: ;) ipak sam pocetnik u stocarstvu
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
to ti pitaj svoga veterinara... ;)

inače dectomax je antiparazitik na sve kožne, i želučano crijevne parazite,osim malog metilja...
 
N

nasafarma

Guest
evo juće mi se otelilo prvo tele u štali :mrgreen:
Koliko puta ga dnevno treba hraniti na kantu i koliko mlijeka treba popiti?
Molim pooooomoć :!: :!: :!: :!:
p.s. ako neko još ima bilo kakav savjet o teladima slušam :roll:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
koliko je kolostruma popio prvi put??
To je najvažnije što mora dobiti prvi puta, barem da litru popije, več je dosta :!:
prvih nekoliko dana, do 5 dana neka pije dva puta , ujutro i navečer ne više od 2-3 litre mlijeka, jer če ti dobit proljev, sve ovisi hoče li i htjet toliko popiti, kad bude več tjedan dana star isto nek pije 2 puta dnevno, oko 4 litre po obroku, to mu je dosta, nekoji hoće popit i 6 litara, al mogu dobit proljev, pa malo zakržljaju zbog toga, al 4-5 litara mu je dovoljno, samo nek se što prije uhvati jesti, prvo sijeno, pa malo smjese, kasnije kad prođe 1,5-2 mjeseca i silažu i sjenažu, ak ga ostavljaš za sebe :!:
 
N

nasafarma

Guest
popio je oko dvije litre kolostruma
Kod mene nema problema sa nejedenjem svi jedu ko pajceki; krave, koze djeca ,žena,ja... :lol:
Nakon koliko dana mogu koristiti to mlijeko za sebe, jer ta krava već danas(drugi dan nakon teljenja) daje preko 10 litara.
Jučer sam bacio 10 litara.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
a u pravilo tek nako jedno tjedan dana bi mlijeko bilo 100 % čisto za mljekaru i za konzumiranje, ali mi ga znamo več 5 dan koristiti, sve ovisi od krave do krave!

Mlijeko nemoj bacati, daj to svinjama, one to najradije pojedu, meni kad se oteli više krava od jednom, sav višak ide svinjama i one to riješavaju, ak ima koje tele od prije da sisa još ide i njemu da se zdravo mlijeko može nosit u mljekaru :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
kada se provjerava da li je mlijeko ispravno za davanje u mljekaru radi se sljedeče, stavi se pola litre kuhat na peč i ako je mljeko dobro ne smije se zgrušat i priljepit dio za dno posude, to se nesmije dogodit.
 
N

nasafarma

Guest
Bogec,
pročitao sam tvoj post o tome kako tele što prije pretvoriti u preživaća, pa me zanima da li je to "zdravo" za tele. To te pitam zbog toga što je meni na prvom mjestu dobrobit za životinje, to mi je važnije od profita. :!: Molim te možeš mi napisati varijantu hranidbe teladi bez silaže, sjenaže, graška i sl. jer ja ništa ne sijem :? . Naime bavim se sirarstvom :D pa nemam vremena za to, a cijena gotove hrane mi je financiski prihvatljiva.Isto tako sjenaža i silaža nije preporučljiva u sirarstvu
 
M

mirela

Guest
e ovako nije me odavno bilo pa imam potrebu da vas obavjestim sta se desava kod mene ovako krava ide na boljeeee sto mi je drago sad vec da rucno muzti a poslice cemo mi nju nabit lagano i na aparat :lol: :lol: :lol: sto se tice naseg miska kako ga muz zove ili rudonje kako ga ja zovem :lol: :lol: :lol: jako smo zadovoljni posasne 2 puta ujutro i navece skorom sveee sto je interesantno sijeno jede .i lize smjesu za telad do 3 mjeseca tako da smo jako zadovoljni sto se tice miska ili rude a za mamu kravu ima vremena vidjecemo sta cemo dalje uglavnom za sve savjete jedno velikoooooooooo hvala svim forumasima P.S i misko nema proljev sto je najbitnije a jede koliko mu je volja
 

Najnoviji postovi

Na vrh