• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas 2

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,687
@zoran89
Al urea dodatno kiseli...
Necu staviti vapno...ide kalcit u granulama koji se polako topi...i ne stavljam veliku kolicinu...polako svake godine malo...
Ne mogu jos samo malc gore....moram zaorat...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
Umjesto kalcita napravi 50% otopinu uree u prskalicu i poprskaj.

Urea će dati gorivo bakterijama koje će to razgraditi.


A na proljeće nemoj orati. Nego još sijena gore stavi i tako sadi vrt.

Ili ori. Ali u svakom slučaju ne kalcit jer će nagla promjena ph ubiti sve dobre bakterije i nećeš imati koristi od organskog pokrova.
A onda veli moj čaća znanje je moč . Znamo da ima praf ali mu ne smijemo priznati.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
To je sigurno SLK
Da SLK... To ide samo u "539R Special Edition Touring Digitelj" 😂😂

A nakon cijelonoćne borbe s viljuškarom, krenuo posao...

Ništa bez mobe! 🥰🥰
IMG_20231229_081300.jpg
IMG_20231229_122822_edit_95794439943714.jpg
IMG_20231230_111623.jpg
IMG_20231230_111651.jpg

Završili, popapali grah, malo se podružili, ja zalego u 18h i jutros do 6 lagano 😂😂

Danas građa pada pa onda bagerito nastupa.

@MUHA
To SL ili Junior silindar? Više se ni ne sjećam koji kako izgleda 🙈
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
Tu bi konzervarori imali posla .jel bilo kaj cega iza roženice?
Ne znam kakvi običaji kod vas ali moglo bi se negdje u kutu u "žbuki" naći neke starine..možda i dukatić
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Poslana je na konzervatorski, ali nije značajna za RH kulturu tako da ide u rasčlanbu.

Našli boce od Apa Cole, Škare za vinograd, drvenu wasservagu i tako...

Nadali se puškama i pištoljima, ali ništa 😂😂
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,820
@zoran89
Al urea dodatno kiseli...
Necu staviti vapno...ide kalcit u granulama koji se polako topi...i ne stavljam veliku kolicinu...polako svake godine malo...
Ne mogu jos samo malc gore....moram zaorat...
Ta količina uree ti neće ništa učiniti što se tiče promjene ph. Pošto ju ne koristiš kao gnojivo nego kao hranu za bakterije. Pojedu one tu ureu za čas.

Jel ti nije onda bolje po oranju razbacati kalcit pa ravnomjerno u zemlju unijeti?

Jer bez uree ti se dogodi jedna zajebana situacija. Ti sada ne radiš dugotrajni malč i nemaš razvijene bakterije. Imat ćeš eksploziju bakterija koje za rast i razvoj koriste dušik. One će ti pokupiti dostupan dušik iz tla i dok se ta slama totalno ne raspadne imat ćeš tu količinu dušika deficitarnu u tlu i zarobljenu u poluraspadnutoj slami
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,868
Dns malo eksperimentiranja..malcirao sve ostatke na vrtu i sad odmotali bale sijena gore...imam viska bale.. bile su vani i kisa ih namocila pa nisu vise za hraniti...
View attachment 68362

Gore cu jos razbacat kalcit i ostavit tako do 3 ili 4 mj...ovisno o vremenu...i onda oranje...mozda jos razbacam gore stajski gnoj...
Ja tak u proljeće direkt zafrezal, bil sam skeptičan da se bu nabiralo na noževe, al to je poluraspadnuto pa ga lijepo otrgne
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,687
@zoran89 👏🏻👏🏻 jako lijepo objasnjeno...cuo sam vec o dusicnom deficitu...to zna definitivno biti problem kod pokrovnih usjeva ako se oraju prije sjetve... jel treba veliki kolicinu vode koristiti ili tek toliko da poskropis?


@ZGseljak nemam frezu pa moram zaorat...al nema veze, stavarat ce se dublji sloj humusa...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
@MUHA
To SL ili Junior silindar? Više se ni ne sjećam koji kako izgleda
Joj joj, pa to je najozbiljniji cilindar u klasi Tomosaki 😉
Elektron su oba.... Slovenci bi ih dukatima platili a mi ih ubijamo po šumi 🤪
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,820
@llmb0611


A nije to sad toliko bitno. Tj. Ne možeš sad točno izračunati koliko ti dušika treba.

Ja na prskalicu od 16 litara stavim 2 one vrećice uree. Ona ima 2 ili 3 kg nisam siguran.

Bitno je da daš dušika da ne koristi iz zemlje...

U voćnjacima se radi sa 10% otopinom, ali to se radi s manjom koncentracijom da bi se izbjegla retrovegetacija.

U biti bitno je samo da oprskas površinu. Gledaj to ko folijarnu prihranu korisnih bakterija.

U kompostu kad se radi onda je 30:1 omjer ugljik:dušik. Što bi značilo na balu od 300 kg da treba 30 kg dušika da bi bakterije svoje odradile.

Ali ne treba toliko jer će dio dušika bakterije povući iz zraka.


Ja radim vrt bez motike. Znači na istoj površini mi cijele godine ostaje sijeno. Kada bacim novo onda oprskam, a kada 3-4 mjesec bacam dušik u voćnjak bacim 2-3 fangle i po bašči..
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Joj joj, pa to je najozbiljniji cilindar u klasi Tomosaki 😉
Elektron su oba.... Slovenci bi ih dukatima platili a mi ih ubijamo po šumi 🤪
Elektronika sam u rukama držao zadnji puta prije 13 godina, a zadnjih 10 nisam u toku uopće.

Jes vala Matija, SL termogrupa je manja i "šarena" i kosi usis 🤪😂
 

Najnoviji postovi

Na vrh