Ratar_u_pokušaju
Aktivni član
- Tu od
- 5 Lip 2020
- Poruka
- 118
Ma prvi problem je teško glinovito tlo.koje se jako zbije kada se hoda po njemu. Kad se natopi onda je gadno i teško propušta vodu u nize slojeve a kada je suho ispuca ko pustinja.Sve ovisi gdje se sadi i koja joj je uloga. Dali je za sjenovito područje ili će biti na suncu, dali će se po njoj gaziti ili ne i ovisno dali će gaziti ljudi i životinje ili vozila, nadalje trebalo bi znati i tip zemlje, ovisi i koliko vlage bude itd... Svaki travnjak za sebe.
Najbolje je iskombinirati ljulj, vlasnjače i vlasulje. Ljuj kao najzastupljeniji pa onda podjednako vlasnjače i vlasulje, cca. 60 - 20 - 20 ili kako već hoćeš. Imaš gotovih mikseva i preporuka je za tzv. "Water saver" trave, otporne su na sušu i vrućinu, e sad ima ih za ukrasne travnjake ima za sjenovita područja, za sunčana, otporne na gaženje bla bla, ali da znam neku najbolju, ne znam.
Ja sam se kod sebe najebao da dotjeram ćelave komade po travnjaku, na kraju je kombinacija neke sport trave i klasičnog ljulja uspjela. Kupio zemlju u vrećama i imao kubik pijeska, i stavljao sve skupa u mješalicu, pola - pola zamlja i pijesak a trave odokativno, cca koliko mi pokriju kolica kvadrata po preporuci na kutiji i tako sadio, bez kopanja/ašovljenja, grabljanja i zajebancija. zalijevao svaki dan da je stalno vlažno dok nije sve izniklo i onda ostavio da bude do cca 15ak cm visine, pa kosio na najvišoj razini kosilice prvih 4 - 5 košnji.
Ali ako se hoće imati golf teren, e to je jebena nauka, tako da sve ovisi što tko hoće.
Drugi problem što nema urađen sustav za natapanje nego se sve ručno prska pa se nejednoliko zalije.
.
