• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,773
Od jučer.

Uspješno završena još jedna radionica rezidbe voćnjaka i vinograda u suradnji srednje škole i udruge naše.

IMG_20230318_103735.jpg IMG_20230318_101653.jpg IMG_20230318_092733.jpg
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,773
Malo dali i meni zanimljivih stvari da rastavljam, radim i čačkam 😁...

Uz sijačicu dolazi tablet preko kojeg ide sva konfiguracija. Ali prvo se mora na traktoru riješiti 1 cm preciznost navigacije.

VPPS korekcija preko RTK 3.1 protokola sa croposovim stanicama. 1 cm preciznost.

Kakva su to vremena došla da traktor ima svoj broj mobitela i mora cijelo vrijeme biti spojen s internetom? A sijačicu namještaš preko wifi veze 😂😂


I mogu reći da je udobniji od mog goldonija. Barem za vozati se po polju 😂.



IMG_20230318_150908_1.jpg IMG_20230318_153052.jpg IMG-20230318-WA0060.jpeg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,255
A izgradili imanja,odškolovali djecu ,kupili nekretnine, i sve ostalo,stvarno ne shvaćam.
Nekad jesu, danas teško da bi to mogli (jer se ne može živjeti samo od par rali zemlje kao nekad).
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,416
Ali za ovo što se kod nas događa, a to je da je poljoprivreda dodatna djelatnost u 85% slučajeva (znači uz rad u poduzeću, mirovinu,i slično) zetor,ursus, torpedo,tomo vinković,imt, štore i sl. sasvim dovoljna tehnologija.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
558
A i danas kao da mora biti sve fensi,znam čovjek sa Imt 539 radi 8 hektara i još radi u firmi sve stigne, a kod mene u selu Zetor 7211 kupe za max 2-3hektara.
Npr. evo na forumu ulje za mješavinu mora bit fensi za svako drvo druga motorka,a trgovci samo trljaju ruke.
To nas vodi društvo oko nas i sam sam bio u nedoumici da mjenjam traktor za Zetor jer je "bolji".dok se nisam zapito za šta za hektar zemlje i da me drugi vide da sjedim u crvenom a ne u zelenom traktoru.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Npr. evo na forumu ulje za mješavinu mora bit fensi za svako drvo druga motorka,a trgovci samo trljaju ruke.
Ne u krivu si, ako je za pilu preporuka da ide to i to ulje onda ide to ulje, ali nekima je skupo, ne kužim kak je skupo ako takvo ulje mora ići? Prodaj motorku i kupi neku u koju ide ina dvotaktol. Danas bi svi nekaj dobro a da je badava. Da se čim manje ulaže a da je velka zarada.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
558
Da joj daš zlatno ulje neće radit godinama kao stare,ni ne trebaju al da zaradit sebe minimum moraju.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,773
Pa tom koji radi toliko puno zemlje nebi ni trebalo biti to skupo niti kupiti niti održavati, a ako mu je nerentabilno onda jaketu na rame i neka se ostavi posla.
A gle. Ako je čovjek do sada to sve zaradio. I za svoje pare, nikakve mjere. Dao 50 000 + eura za sijačicu očito mu se isplati.

To su već igre velikih brojeva. Nije to par hektara pa se stigne. Kad se krene 150-200 ha sijati i još toliko uslužno. Koliko brzo se to završi je jako bitno

Ljudi rade od jutra do sutra. Doslovno se u 3 smjene radi kad je sezona.

Morate shvatiti da je ljudski rad postao skuplji od bilo kojeg stroja. Tko će ti danas znati i htjeti terati traktor od 300-400 ks koji s priključkom vrijedi po 300 000e za ispod 1500e mjesečno?

I da nađeš nekoga. Nije baš takve strojeve svakom dati u ruke.

Pa računajte. Nek stroj uštedi jednog radnika. Puno je to u plaćama. Onda postane druga priča nego kad radiš sam pa hoćeš raditi par dana duže ili kraće.

Kad radiš sam sve se može. Meni se ne isplati dati 2000 eura za vibro kultivator od 2m. S kojim imam samo 2 prohoda kroz red kad sam za 500 eura kupio polovni od 150 s kojim imam 3 prohoda kroz red. Al da radim 20-30 ha voćnjaka pa da mi to znači da moram uzeti radnika jer taj jedan prohod više znači 2500 eura mjesečno s doprinosima više troškova. Ispadne mi da zaradim ako kupim stroj.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,773
Na šta misliš?

Na plaće? Evo kod nas nemaš strojara koji ispod 1000e radi. Iole bolji imaju po 2 puta toliko.

Uracunaj u to klopu svaki dan, opremu. O doprinosima neću ni počinjati.

Isplativost strojeva?

Ni jedan stroj nije skup ako se isplati. Uzmi sad cijenu te navigacije koja je oko 6000 eura.


Uzet ćemo prskanje.
Preklop zbog preciznosti od 1 cm ide par cm reda radi. Izračunaj koliko je to uštede na 50-100-200-500 ha? Samo je stvar imati površinu da se isplati.

Gledaj vani malo. Počeli su već naveliko prskati voćnjake autonomnim dronovima. Uštede gorivo, vrijeme i sredstvo.

Šta misliš da to rade jer se ne isplati?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Nisam naznačio na koji dio mislim, pa ću samo kratko, svatko neka radi kako njemu paše i s čim misli da mu je najbolje jer ovdje ima svega.
Jedno su hobi poljoprivrednici sa 3 duluma zemlje, a drugo komercijalne firme i pojedinci sa gro zemlje.

Ovo gore barem meni ne moraš objašnjavati. 🤪
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh