• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stabilizacija tomosove freze

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Znaci u principu meni samo treba noga tocak i ne trebam praviti.

A ti diskovi jel se mogu oni napraviti od lima debljeg nekog? Dosta frezam izmedju krompira sa tom frezom mozda bi mi to trebalo

Da napravi prvo nogu pa vidi kaj ti bu jos trebalo.
A tanjure napravi al netreba bit deblje od 1mm.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa uzecu 1mm lim nije to problem nista napraviti. Nego jesul oni siri od nozeva uzi ili iste sirine ja ne mogu da vidim preko slike odoka nikako? Kako se kace unutra na osovinu? da navarim kocku koja ce naljegat za osovinu il nesto drugo?

i da li su ti tanjira ravni ili konkavni ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa uzecu 1mm lim nije to problem nista napraviti. Nego jesul oni siri od nozeva uzi ili iste sirine ja ne mogu da vidim preko slike odoka nikako? Kako se kace unutra na osovinu? da navarim kocku koja ce naljegat za osovinu il nesto drugo?

i da li su ti tanjira ravni ili konkavni ?

Dat cu ti drugu ideju da se ne maltretiras s tanjurima jer njih je jebeno napravit.
Napisat cu sad a sutra stavim slike kak je to rjeseno za meduredno frezanje vrta na hondi mio standard.
Znaci imam 4 noza za jednu stranu i 4 noza za drugu od tih 8 nozeva 2 su tak napravljena da nejdu cik cak znaci jedan noz pigan ljevo jedan desno nego na ta dva sva 4 kraka su spigana u jednu stranu i jedan noz stavis na kraj jedne strane a drugi na kraj s druje strane,al da su pigani krajevi prema unutra i super je za krumpir jer ne podkopava korjen.
Sutra bum stavil slike pa si bus mogel predocit.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Oficir otprilike sam shvatio na sta mislis vanjski nozevi su svi okrenuti ka unutra...al ipak poslikaj da ja to vidim u zivo....u principu nista mi nije tesko napravit kad znam sta kako trebam radit i imam mjeru bilo kakvu...a sta god radim orlje to losa rabota ispadne.

Nego sto se tice ove noge ja koliko vidim na ovoj tomosovoj slici ona je fiksirana a na ovoj mio sto si ti davo slike moze se malo ljevo desno pomjerati. ima one ko sarafe sa federima. pa jel to bolje rjesenje da pravim sebi tako nesto ili da fiksiram da nemore mrdnut?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Oficir otprilike sam shvatio na sta mislis vanjski nozevi su svi okrenuti ka unutra...al ipak poslikaj da ja to vidim u zivo....u principu nista mi nije tesko napravit kad znam sta kako trebam radit i imam mjeru bilo kakvu...a sta god radim orlje to losa rabota ispadne.

Nego sto se tice ove noge ja koliko vidim na ovoj tomosovoj slici ona je fiksirana a na ovoj mio sto si ti davo slike moze se malo ljevo desno pomjerati. ima one ko sarafe sa federima. pa jel to bolje rjesenje da pravim sebi tako nesto ili da fiksiram da nemore mrdnut?

Da honda ima za stelat kolko hocec da ide ljevo desno ne puno,to je dobro jer mozes skrenut malo ljevo malo desno a da je noga na jestu i probaj tak napravit ak ti bu islo.

Tanjure imaju neki modeli manji mio standard i malo su konkavni al neznam tocno cemu sluze mozda da ne baca grude na gredicu di je povrce posadeno.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala puno za slike. Ukapiro sam poentu :)

I ja sam se namucio dosta sa frezanjem ovih dana. doduse ne ovom malom tomosovom nego kultivatorom labincem. kod dosta ljudi sam frezo oro brazde za krompir polomio sam se ziv zemlja mokra tockovi upadaju nosi traktor tamo vamo na nekim mjestima sam ga ja vise guro i podizo neg sto je on sebe vuko...al stas oce narod da sto prije posije pa se mora kako se mora.


A tomosovu frezu moram generalno srediti otvoriti pogledat dole reduktor u kakvom je stanju, prosle godine mi je ulje pisalo pa bi vjerovatno trebo semeringe izmjenjati. Moram pregledati u kakvom je stanju radilica...pa po potrebi zamjeniti klipnjacu ako ima lufta...pregledat klip ako je potrosen novi ako nije samo karike...mozda moradnem i cilindar busiti ako je istrosen...bice posla :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hvala puno za slike. Ukapiro sam poentu :)

I ja sam se namucio dosta sa frezanjem ovih dana. doduse ne ovom malom tomosovom nego kultivatorom labincem. kod dosta ljudi sam frezo oro brazde za krompir polomio sam se ziv zemlja mokra tockovi upadaju nosi traktor tamo vamo na nekim mjestima sam ga ja vise guro i podizo neg sto je on sebe vuko...al stas oce narod da sto prije posije pa se mora kako se mora.


A tomosovu frezu moram generalno srediti otvoriti pogledat dole reduktor u kakvom je stanju, prosle godine mi je ulje pisalo pa bi vjerovatno trebo semeringe izmjenjati. Moram pregledati u kakvom je stanju radilica...pa po potrebi zamjeniti klipnjacu ako ima lufta...pregledat klip ako je potrosen novi ako nije samo karike...mozda moradnem i cilindar busiti ako je istrosen...bice posla :)

Da zemlja je koma.
Ja sam ovu sa slike panonija k500 prosle godine komplet uredil motor,sve je islo novo osim cilindra,bil je dobar nije imal ris.
85God i nebi radil generalku nego sam pogodil panj i spigal radilicu.
Sve novo orginal tomos kostalo me je 900kn,a sam sam si sve slagal i radi ko vurica.
Klip na njoj je 42mm.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja mislim da imam tanjire za hondinu frezu samo ako ih nadjem. nekoristim ih a sluze da nerasipa zemlju u stranu. nisu ravni nego konkavni i malo manji od precnika motika. zadnji nosac kojim kocis frezu mora biti podesiv na jednom mestu jer time odredjujes priblizno dubinu frezovanja. dovoljna je celicna sipka . kad je freza vodoravna i na motikama sipka je priblizno ravna sa zemljom [ tlom ] ili za nijansu kraca. tanjiri se vare za parce osovine koja se uvlaci u nosac motika i ima rupu koja je u pravcu nosaca .znaci gde stavljas osigurac za poslednji nosac moticica on ce prolaziti i kroz osovinu tanjira. malo mi je problem postaviti slike jer mi je net jako spor ali cu ih staviti.zadnji nosac ili noga se fiksira u sredini a na snimku od honde oni sarafi drze da je fiksna [da neklima previse] blatobrani puno znace jer bolje sitni zemlju . pogledaj na temi honda F600 moju sa kiporom motorom koliko sam ih prosirio. ubi me zemlja cak i u oci baca
 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A reci mi imaju li igdje slike blatobrana za tu frezu jel neko radio il makar da vidim kako to izgleda na drugim frezama...kolko trebaju biti zaobljeni tj kolko trebaju pokrivati frezu i koliko trebaju biti daleko od nozeva????
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
najlakse ti je da ukucas na goglu tip tvoje freze pa vidis na slikama. na menjacu imju rupe za vijke trebalo bi dve da ima sa svake strane a pozadi se srafe jedan blatobran za drugi i na nosac jedan. najbolje ako pokriva ceo skoro frezer ili bar pola. udaljeni su priblizno oko 5-7 cm od motika.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Znaci bolje je sto su nize blatobrani da ne rasipa zemlju i bolje je sitni?

U principu da al evo da dobijes ideju odi na google i upisi mio standard honda pa pogle slike mozda dobis ideju za blatobrane.
Mozes komad napravit od lima a nastavak od tvrde gume.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ma moze od gume al od svih materijala najvise volim radit sa metalom. Lima gvozdja, brusilica, busilica, par elektroda i napravim ti sta god hoces samo mi das mjere :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma moze od gume al od svih materijala najvise volim radit sa metalom. Lima gvozdja, brusilica, busilica, par elektroda i napravim ti sta god hoces samo mi das mjere :)

Da upravu si slazem se.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mogu ti dati mere od moje ali se nece slagati jer je veca. zadnji kraj blatobrana je bitno da ti je u visini otprilike osovine koja pogoni motike .kad stoji vodoravno freza. prednji kraj blatobrana nije toliko bitan .priblizno doivice menjaca sa prednje strane. kad frizira i nema blatobrane ona baca svu zemlju okolo a kad ima ona je ponovo mesa i prebacuje krupnije komade ispred motika i ponovo samelje. u tome je sustina. ja sam moju ubrzao pa izbacuje zemlju i 2m uvis kad je suvlje a masina se nevidi od zemlje. zato sam na postojece samo pricvrstio pocinkovano parce lima i sa 3 vijka zasrafio za fabricke. sad je milina kako sitni i nebaca svud zemlju.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Sto se tice noge napravicu kad freza stoji na betonu ravna vodoravno da noga bude tacno te duzine znaci da kad je stavim bude freza ravna. I onda napraviti 2 3 rupe da moze gore 2 3 da moze dole i to je to. I napravicu da moze 2 3 centa ljevo desno.

Blatobrane cu napraviti da prednje i zadnje strane da idu do osovine i otprilike 5cm udaljeno od nozeva.


Sto se tice ubrzavanja freze...to mi nije problem...dosta dugo petljam sa tomosima pa znam dotivne motore pomalo i nafrizirat...pomaknu se uglovi otvaranja kanala par stepeni i eto ti obrtaja dosta vise i snage...cak se moze i rezonantni auspuh napraviti koji ce motoru davati vise momenta i vise snage na max broju obrtaja kao i veci broj obrtaja...ali necu to raditi za sada jer ne znam kakav je uopste reduktor na toj frezi kolko moze snage podnijeti...pojma nemam kako je to unutra rjeseno...meni se moped vrti preko 9000prm al valjda je za frezu dovoljno tih fabrickih 4 5 hiljada.


A frezu kad pocnem raditi stavljacu ovdje slike al to kad budem uhvatio vremena...danas sam pravio neke police za garazu za alat stuko sam kilu elektrtode zagreb umorio sam se ko pas....tek sinoc u 9 zavrsio farbanje i to pod lampom mrak vec uveliko pao :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kopacica je napravljena da nemre usitnit jako zato postoji freza,i blatobrani netrebaju jako zatvorit nozeve jer bi to moglo oslabit frezu jer bu istu zemlju dva tri put prevracal i puno bus sporije frezal.
Obavezno nogu napravi na stelanje visine jer kad ju stirnes propast ce ti ak je mekanije i do 10cm.
Na hondi je kraj zapigan da nebi prejako propadala a opet koci frezu dovoljno.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa i mislio sam raditi tako otprilike pokusacu kopirati onu tvoju sa slike koju si mi okacio ;)

A sad to za blatobrane si me zbunio...jel 5 centi premalo? kolko da ih odvojim?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa i mislio sam raditi tako otprilike pokusacu kopirati onu tvoju sa slike koju si mi okacio ;)

A sad to za blatobrane si me zbunio...jel 5 centi premalo? kolko da ih odvojim?

Pa iskreno neznam kaj bi bilo bolje,meni su mali blatobrani i od noza su udaljeni oko 10cm.
Radi bacanja zemlje naokolo bolje da su siri al kolko blizu nozeva.....:icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh