• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stabilizacija tomosove freze

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pozdrav narode. Imam ovu malu tomosovu frezu
http://postimg.org/image/a4tvfwzo/
http://postimg.org/image/2y5off97o/
http://postimg.org/image/2y5l4ck84/

E sad prosle godine sam se ubio i namucio ko niko radeci sa njom. JEdnostavno bjezi u stranu tamo amo i najvise naprijed to je cudo jedno kolko umori posle 3 sata frezanja ne zna covjek gdje se nalazi ni kako se zove sutra upala misica zagarantovana :)


E sad...freza mi je takva kao na slikama nemam vise nikakve dotatke. Gledao sam neke freze imaju neke pomocne tockove naprijed neke nazad.

Ajmo dajte neke ideja kako da to ustabilizujem nekako da se moze radit sa njom normalno.

Imam aparat za varenje mogu napraviti apsolutno sve samo mi treba neko objasnjenje sta i kako da radim


Pozdrav
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
E sad prosle godine sam se ubio i namucio ko niko radeci sa njom. JEdnostavno bjezi u stranu tamo amo i najvise naprijed to je cudo jedno kolko umori posle 3 sata frezanja ne zna covjek gdje se nalazi ni kako se zove sutra upala misica zagarantovana :)
Tri sata, s tim :(giggle)::(giggle)::(giggle):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pozdrav narode. Imam ovu malu tomosovu frezu
http://postimg.org/image/a4tvfwzo/
http://postimg.org/image/2y5off97o/
http://postimg.org/image/2y5l4ck84/

E sad prosle godine sam se ubio i namucio ko niko radeci sa njom. JEdnostavno bjezi u stranu tamo amo i najvise naprijed to je cudo jedno kolko umori posle 3 sata frezanja ne zna covjek gdje se nalazi ni kako se zove sutra upala misica zagarantovana :)


E sad...freza mi je takva kao na slikama nemam vise nikakve dotatke. Gledao sam neke freze imaju neke pomocne tockove naprijed neke nazad.

Ajmo dajte neke ideja kako da to ustabilizujem nekako da se moze radit sa njom normalno.

Imam aparat za varenje mogu napraviti apsolutno sve samo mi treba neko objasnjenje sta i kako da radim


Pozdrav

Bok,tebi fali iza jedna ajmo nazvat noga kojom bi ju kocil i imal bi vise kontrole.
Sutra cu ti poslikat kak to ima honda f600 rjeseno vrlo jednostavno i funkcionalno,kotac za frezanje ne dolazi u obzir jer kod kopacica je bitno da ju ti kocis a ona vrti brzo i usitnjava.
Taj dio iliti noga bi se mogla namontirati iza na onaj mali klin.
Znaci ljevo desno malo mora radit al kad ti stisnes rucke prema dole ta noga struze u zemlju i koci lagano i stabilizira frezu,poslikat cu ti sutra pa bus dobil ideju.:)g
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ahaaaa kontam kontam pa vidis zato je meni bez toga bjezala ja sam ziv crkavo da ono vratim sebi bogte gore nego djeva mlada ja je sebi ona od od mene. aj poslikaj boga ti da vidim kako to izgleda...pa brusilicu elektrodu u ruke sklepam ja to za po sata ko fabricka da bude
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ahaaaa kontam kontam pa vidis zato je meni bez toga bjezala ja sam ziv crkavo da ono vratim sebi bogte gore nego djeva mlada ja je sebi ona od od mene. aj poslikaj boga ti da vidim kako to izgleda...pa brusilicu elektrodu u ruke sklepam ja to za po sata ko fabricka da bude

Evo ti slika to je orginal od honde f600

windows 7 screen shot

upload foto
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala puno na slikama. Ukapirao sam sta i kako. To se da za po sata sat napraviti usput i cigar i pivu da uzivam.

Nego jedna mi stvar nije jasna. Ja koliko vidim ta sipka ima 2 mjesta za podesavanje visine. Jedna gore koja bira visinu deblje sipke i onaj dole zakrivljeni dio na dnu ima podesavanje. E sad za sta sluze ta 2 podesavanja?


I jos jedna stvarcica :) Vidjeo sam naprijed imaju nosaci sta mislite da tu ugradim jedan tocak da se lakse moze transportovati do livade i nazad. Ili mozda jos bolje 2 mala tocka malo odmaknutija radi jos vece stabilnosti prilikom frezanja?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hvala puno na slikama. Ukapirao sam sta i kako. To se da za po sata sat napraviti usput i cigar i pivu da uzivam.

Nego jedna mi stvar nije jasna. Ja koliko vidim ta sipka ima 2 mjesta za podesavanje visine. Jedna gore koja bira visinu deblje sipke i onaj dole zakrivljeni dio na dnu ima podesavanje. E sad za sta sluze ta 2 podesavanja?


I jos jedna stvarcica :) Vidjeo sam naprijed imaju nosaci sta mislite da tu ugradim jedan tocak da se lakse moze transportovati do livade i nazad. Ili mozda jos bolje 2 mala tocka malo odmaknutija radi jos vece stabilnosti prilikom frezanja?

Stvarno neznam zakaj ima stelanje visine na dva mjesta,ubiti ovo dole je na saraf da mozes mjenjat taj komad kad se podere ili stavit nekaj drugo.
To kaj je na slici moras slozit nazad na frezu znaci freza ga mora vuci i stim ju kocis i stabiliziras,kotac ti ne igpgpa jer on bi se okretal i freza bi isla po njive ko gluva svinja,a s tom nogom ju ukrocujes,i mora biti samo jedna noga da ju mozes zakretat u frezanju ljevo desno.
Ak te jos kaj zanima pitaj!
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
nismo se bas razumjeli. Ja sam mislio da napravim tu sipku kao tvoju sto si slikao da je stavim nazad a nprijed da stavim tocak ne na frezu i nozeve nego ispred nje da bude pa da kad idem po livadi samo dignem nozeve od zemlje i guram frezu na tocku a kad orem samo spusim frezu u zemlju i ona freza a tocak ide ispred nje
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Otprilike tak bi to trebalo izgledati.

motokultivator-tomos-batuje-3-ks-slika-16279844.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
nismo se bas razumjeli. Ja sam mislio da napravim tu sipku kao tvoju sto si slikao da je stavim nazad a nprijed da stavim tocak ne na frezu i nozeve nego ispred nje da bude pa da kad idem po livadi samo dignem nozeve od zemlje i guram frezu na tocku a kad orem samo spusim frezu u zemlju i ona freza a tocak ide ispred nje

Mogel bi tak nekaj al bi bilo sigurnije da se skinu dole da nebi pod nozevima zavrsili i bolje bi bilo 2 kotaca.
Daj mi reci jel ti se ugasi sama kad se zgrije nakon nekog vremena?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jos da ima dua mala blatobrana i bika bi pic pic,ova sa slike lepo zglega,jel to tvoja?
Daj mi malo pojasni taj kotac napred kad ga koristis?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@muhanicar odlicna slika hvala puno sad znam sta mi je ciniti. Ako je to tvoja freza ako mognes nekad samo molim te izmjeri mi duzinu tog uspravnog dijela
@Oficir ma mogu napraviti da bude jedan tocak ko na slici a mogu i dva odmaknuta bilo bi stabilnije barem mislim da bi bilo. Nece upast pod tockove kad se dobro odmjeri i zavari nema mu mrdanja :)
Blatobrane mi takodje nije problem napraviti :)

A ovi ko diskovi na kraju nozeva jel i to radi stabilnosti ili?


Oficir sto se tice pregrijavanja da prije mi se pregrijavala malo. Al ima par godina vozim tomos mopede sredjujem popravljam doktoriro sam ih gotovo :)

U principu par stvari treba raditi da se bilo koja 2t masina ne pregrijava pa tako i freza.

1) Ulja treba u benzin stavljati minimalno 4% ako se rade duze relacije pod vecim gasom nikakav problem nije ni 5 6 % ulja. Koristiti obicno najjeftinije dvotaktol mineralno ulje nije problem samo treba da ga ima dovoljno. Mislim da je kod vas u hr jeftina trebala biti INA ulje. Ako ste naculi neke preporuke tipa sipaj sintetiku i 2% nemojte to raditi niposto to je sve macku o rep. Ako vas bude interesovalo sto i zasto napisacu negdje malo duze objasnjenje da ne razglabam sada.

2) Predpaljenje mora biti podeseno prema fabrickoj preporuci ili jos bolje malo kasnije. Mnogi se zeznu pa stave ranije paljenje sto daje samo vise toplote i opterecenja na motor. Tomos je fabricki preporucio za vecinu svojih modela nekih 19.4 stepeni predpaljenja. Mozete slobodno pokasniti malo neki idealni omjer za niskoturazne motore je 19.5 za srednjeturazne 18 a za visokoturazne i do 16 stepeni bar za tomosa...
Zazor na platinama od 0.35 do 0.45mm, zazor na svjecici 0.4 do 0.6mm. Bobina sto blize magnetu a da ga ipak ne kaci.

3)Smjesa treba da bude blago bogata. Iako motor u konacnici daje nesto vise snage na idealnoj smjesi a bogami jos vise na blago bogatoj 2t motori najduze traju i najbolje se hlade na blago bogatoj smjesi. Porcelan svjecice treba biti tamno cigla boje ili blago crne. Previse crna i mokra znaci prebogata bjelo siva boja siromasna. Problem cest kod ovih tomos freza: propadne im cesto filter vazduha ona rebra gore,il ljudi zagube onaj granicnik unutar usisne grane pa uprkos dosta ulja u filteru pusta previse zraka. smjesa bude malo siromasnija neg sto treba pa grije. Rjesenje nekako prigusiti uljni filter...more komadom plastike,samo pazite da ne bude preguseno onda smjesa bude prebogata pa nema snage dimi svjecku zaprlja itd.



I to bi otprilike bilo to. Uz blago bogatu smjesu, fabricki ili malo kasnije predpaljenje i dovoljno ulja u gorivu svaka 2t masina moze da radi satima bez pregrijavanja I to na PUNOM GASU. Kao sto navedoh ja svoju ponekad po tri sata drzim u iberu i samo pun gas, znaci staje se samo kad treba dosut goriva a ni tad se ne gasi ostavis da odradi na leru i opet pun gas :)
Opet kontra od ovih stavki, ako je neka od ovih belaja zastupljena: blago siromasna ili siromasna smjesa, premalo ulja ili prerano paljenje moze doci do pregrijavanja vrlo lako. Ako se navedeni faktori potrefe pa iskombinuju ne samo da dolazi do pregrijavanja nego katastrofalnih posledica u masini :(



Sretno :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
@muhanicar odlicna slika hvala puno sad znam sta mi je ciniti. Ako je to tvoja freza ako mognes nekad samo molim te izmjeri mi duzinu tog uspravnog dijela
Slika nije moja, sa neta je, ali ako treba znam ko ima pa mogu pobrati mjere kad mi bude usput.
Kolko ja znam taj kotač služi samo za transport da bi ju mogel odgurati sa polja.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
pa da i ja sad nesto gledam tocak zapravo je pod dosta malim uglom i cim se freza zakopa u zemlju i rucke nagnu ka dole time on se odize od zemlje prilikom rada(barem pretpostavljam) i onda tu nema nikakve pomoci i stabilizacije od strane tocka.


Sto se tice mjera izmjeri ako ti nekada ne bude mrsko i usput ako bude, a ako je problem nema veze...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
pa da i ja sad nesto gledam tocak zapravo je pod dosta malim uglom i cim se freza zakopa u zemlju i rucke nagnu ka dole time on se odize od zemlje prilikom rada(barem pretpostavljam) i onda tu nema nikakve pomoci i stabilizacije od strane tocka.


Sto se tice mjera izmjeri ako ti nekada ne bude mrsko i usput ako bude, a ako je problem nema veze...

I meni je cudan taj kotac i nekak mali jer gurat ju po grabama ili mekoj zemlji mislim da nebu islo,jedino po betonu i asfaltu.
Pa kaj ti tu frezu ne dofuras na polje s traktorom u prikolici?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
I meni je cudan taj kotac i nekak mali jer gurat ju po grabama ili mekoj zemlji mislim da nebu islo,jedino po betonu i asfaltu.
Pa kaj ti tu frezu ne dofuras na polje s traktorom u prikolici?

Ma belaj mi to pa dok traktor spojim sa prikolicom dok namotam kanap na labina pa upalim do tad cu frezu na ramenima donjet do livade tako mi lakse :)


Sto se tice tocka nije on meni toliko potreban za transport freze tamo amo to mi nije problem nego sam ja mislio tockove napraviti da bi se povecala stabilnost prilikom oranja...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma belaj mi to pa dok traktor spojim sa prikolicom dok namotam kanap na labina pa upalim do tad cu frezu na ramenima donjet do livade tako mi lakse :)


Sto se tice tocka nije on meni toliko potreban za transport freze tamo amo to mi nije problem nego sam ja mislio tockove napraviti da bi se povecala stabilnost prilikom oranja...

neznam ni sam,probaj pa vidi kaj se bu dogadalo,al napravi da se budu dali skidat.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
a reci mi oni diskovi sa strane nozeva jel i to za stabilizaciju ili?

To ti je dobro za frezanje izmedu biljaka i gredica da ne trga zemlju okolo.
Jer tebi freza ne baca ljevo desno nego gore dole i prema napred.
Kad stavis nogu iza to bu druga prica.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Znaci u principu meni samo treba noga tocak i ne trebam praviti.

A ti diskovi jel se mogu oni napraviti od lima debljeg nekog? Dosta frezam izmedju krompira sa tom frezom mozda bi mi to trebalo
 

Najnoviji postovi

Na vrh