• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Staja (objekt) bez nepotrebnog bacanja novca

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Znam za tu farmu iz Totovca. Ta je nekvi kompromis.
Ma ovoga iz frkanovca muci nedostatak prave zemlje, komasira on to polako, al to je grdi posao. Gore su sve male parcele, nemam pojma kak se sa onim steyerom sa 4 brazde okrene:icon_rolleyes:
Ja sam ti gradski stakor:icon_fU:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Mršavi beton, ti je ploča bez temelja, koja se, recimo, zabetonira kad su stupovi postavljeni.
Neznam detalje, no tak je to nekak otprilike.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

meni je susjed nedavno radio nadstrešnicu za traktore, bez betona, ali je drvene stupove zabetonirao. samo, postoji kvaka u kvadraturi. ali ništa to nije bitno kad ne smiješ držati krave u naselju. a da praviš farmu na poljoprivrednom zemljištu, onda treba milijun dozvola. što je i logično, ali nije logično da ne smiješ iza kuće držati. naša posla, gluposti.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Ma nije tako kako pricate...nemam sada materijale da bi reka skroz tocno ali objekti otvoreni sa 3 strane imaju bitno pojednostavljenu proceduru, mozda se cak mogu gradit kaoko ti se prohtije (u poljoprivredne svrhe).
3 strane je najvazniji kriterij!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

da, ali ne smiješ držati stoku u njima. nije problem u samom objektu, nego u popratnim elementima, tipa gnojnica, laktofriz i slično. i ne možeš držati stoku u naselju. imam ja puno dvorište takvih objekata, dva drvena i jedan s zidanim stupovima, a napravit ću još jedan. samo što je to sve skladišni prostor, nadstrešnice.

btw, evo jedan intersantan dokumentarac, na njemačkom je doduše, ali jako poučan:
https://www.youtube.com/watch?v=aLt0hfzQydM
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Neznam kako okolo al do 50 kom. možeš držat u naselju,tako je bar u mojoj općini i nemože ti niko ništa....
Već sam pisao o novosagrađenoj farmi u selu,bilo na poljoprivrednoj prije mjesec dana,farma otvorena u 4 mj....staja je napravljena na nekih 20-30 m od ulice,laguna na ne više od 50 m i nikakvih problema,građena preko IPARD-a,sve napravljeno po ps-u ,čovjek dobio 50% nepovratnih sredstava...
Poanta priče je do 50 komada,znači maksimum 49 !!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
dobro, ja živim u gradu, pa su sigurno drugačija pravila. iako su pored mene jedan ogromni pilićarnik i farma s 80-ak grla, ali niti jedno nije službeno tu. svi ostali su izmjestili farme u polja, što je po meni čisti idiotizam, upropaštava se plodno zemljište, a iza kuća ima dovoljno prostora...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Eeee, ne vidite poantu.
Treba platiti prenamjenu zemljišta u građevinsko, nova energetska suglasnost, pa novi vod struje do objekta, pa privremeni priključak, pa treba novi prilazni put...za to sve trebaju projekti, suglasnosti...
...tak da država i hrpa njenih parazita omasti brk. Priskoči tu i banka. ..a pol tih troškova nebi bilo da je štala iza kuće.
Niste ni svjesni koliko se radnih mjesta "stvara", i vladajućima su odmah ljepše brojke u statistici.
Treba stvari sagledati malo širje...
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Zanima me jedna stvar. Dal samo određene krave mogu ovako biti na otvorenom i da im ne smeta ovakva hladnoća ili može biti bilo koja vrsta.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Na vrstu misliš ustvari na pasminu kao što je Simental, Holštajn, Đersej, goveda se dijele po proizvodnim svojstvima na mliječne,mesne i kombinirane pasmine to je u grubo podjela. Odgovor na tvoje pitanje je može, dapače poželjno bi bilo jer je najsličnije prirodnom stanju. Goveda europskih izvornih pasmina vode porijeklo od svog divljeg predaka bos primigenius i možemo reći da je tzv "arktičkog porijekla" odnosno sjeverne hemisfere i provjereno u praksi mogu izdržati kroz kraći period dosta niske temperature koje se kreću i do -30
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
E super sto se tema zahuktala,spomenuli ste za sto treba gradevinska a za sto ne e sad koliko sam se raspitivao po novom zakonu gradevinska ne bi smjela biti problem.Nego je tu uporabna dozvola,koju ne mozes dobiti ako gradevina nije po ps-u(ustvari ako ti svaku sitnicu ne radi majstor i dobro te opeljesi)kao zbog A-testa.Mislim da se to odnosi na krov, temelje a cak su i jasle bile spomenute.Ma ciste komplikacije samo da se lova uzme.Ova farma iz Austrije je jeftina i jednostavna ali sto bude u pogledu dugotrajnosti s njom,isto tako takav otvoren tip stale nije za svaku proizvodnju niti za svaku vrstu zivotinja.Sto se tice dozvola za farme u naselju tu se kod nas komplicira cudo jedno,a kod naseg primjera-Austrije,sam i ja sam nedavno nasao video gdje je stala s 30 krava sagradena uz djecji vrtic i napravljeno je staklo kroz koje djeca promatraju kravice.E ali kod nas to ne dolazi u obzir jer mi smo ipak gospodska drzava,a i narod, cim se spomene poljoprivreda odma fuj i bljak,a ne razmisljaju da bez nje ne bi imali sto staviti u svoje gospodske guzice:mad::
Sto se tice same vrijednosti ulaganja mislim da se za puno manje para moze napraviti objekat stani pani.Bez da se ulazi u milijunske kredite koje ne mozes placati.:icon_scratch:
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Moja slijedeća štala će izgledti ovako i raditi ću je od pilanskih otpadnih daski

 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
pa koncertna dvorana, to tako mora biti zbog akustičnosti :icon_weed:

@nino6110, pa poanta i je u kraćem vijeku trajanja, kako bi se mogle pratiti novosti u proizvodnji. ja imam štalu s betonskim jaslama, od pune cigle, s tesanim hrastovim gredama i štagljem po širini parcele. nema šanse da je više ikad koristi kao štalu, a srušit je neću jer sam emotivno vezan uz nju. da je bila drvena nastrešnica, već bi se na njoj rakija pekla i čvarci topili. a zamisli tek nivo funkcionalnosti, kvalitetu zraka, izolacije i, što je najvažnije, cijenu ovoga što je @Jajo stavio. rođak mi je napravio farmu u polju, izgubio 1 ha zemlje i sad se tamo legu štakori. jedino je silažnu pistu i krov iznajmio, ostalo zjapi prazno. a ima ih još podosta takvih. ovakvu sa slike srušiš za jedan dan, odvezeš to malo betona i preoreš...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
uzmite gup u svojoj opcini i dobro ga proucite, to je prvi korak za svakoga ko planira nesto radit.
uredi za urbanizam godinama su imali naloge vracati predmete i trazili su sve kako da obore zahtjev, od legalizacije sve se promjenilo.
Djelatnici tamo i dalje su tromi i mucu ljude, ali tko god je trazio misljenje ministarstva graditeljstva o nekom odbitku...u pravilu mu se udovoljavalo...jer drzavi treba love i investitora!
U najboljoj ste poziciji ako stvorite dojam pred inspektorom da dobro kuzite pravilnik...pricam iz iskustva, ja sam geodet po struci.
Htio sam rec da postoje mogucnosti da se svasta gradi!
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Napomena: ovo je citat na post kolege JAJO, zaboravil ga označiti :)

Da, tak je i nama veterinar rekel jednom u zimi kad je bilo dosta toplo u štali, da je to greška, veli da bi temperatura u štali trebala biti u granicama +- 4 stupnja u odnosnu na vanjsku jer su krave životinje pašnjaka i niske temperature su im normalne. otad nikad ne zatvaramo štalu do kraja, nutra je ugodnije nego vani, al ne tako da se stvara sopot i cijedi po zidovima vlaga... i nikad nikakvih problema, čak i mala telad od par dana odlično podnosi takve uvjete, a pasmina je crni holstein koje su inače dosta "cendrave" krave, svaki vrag im smeta :)
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
U nekoj temi sam već pisao o modelu uslužnog tova tamo 70-tih 80 tih godina 20. st i greškama koje su rađene. Ukratko bit je bila da je trebalo napraviti jeftini objekat za tov svinja te po završetku tzv dobrih godina odnosno zarade od tova objekat jednostavno i brzo ukloniti sa parcele. Greške pojedinaca koji su zidali čvrste i masivne objekte i danas stoje kao spomenik propaloj investiciji.Naravno to su bila druga vremena kad je bilo važno tko ima bolju konverziju u tovu i bolji prirast a ne ne tko ima veću i ljepšu štalu i bolji traktor . Složiti ćemo se svi da to sve nije važno već nam je bitnije kome i kako plasiramo svoje proizvode i da od toga možemo pristojno živjeti. E tu je caka, trenutno imamo državu kojoj nije u interesu da njihovi građani žive od svog rada već da robuju i životare a u cijeloj priči o i oko pljoprivrede najviše su zaradile banke i razni projektanti i konzulanti i prodavači magle tipa uzgoja nojeva i čudotvornog drveta paulownije i sl.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Šanana ako se dobro sječam i vi imate štalu poluotvorenog oblika ali za tov bikva? Ako ne smeta biku, ne smeta ni kravi. Pred nekih godinu dana bila na polj. emisiji neka nova farma koza isto komplet od drveta poluotvorenog tipa, znači sjeverna stran zatvorena do kraja a ostale tri do pola. Ima samo okolo najlon na principu žaluzina i samo ga diže i spušta po potrebi. Tad je i neki veterinar komentiral da je to odlično jer kao vimena su im na svježem zraku pa je puno manja mogučnost mastitisa i sl.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da, ima više objekata kod nas za tov bikova, a i još ih se planira raditi.
Večinom su svi otvoreni s jedne strane koja se u zimi zatvori s improviziranim drvenim zastorima čisto da ne puše unutra i to je to, vrlo jednostavno.
Al uglavnom bitno je to da niti jedna strana nije apsolutno zatvorena, svuda su prozori i otvori za cirkulaciju zraka.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Par informacija:
u A možeš na svom poljoprivrednom zemljištu bez problema gradit objekte za poljoprivredu. Pošto i kod ostalih građevinskih stvari državna uprava služi narodu, nemaju potrebe da bi u toj shemi gradili 'svinjce' za 15 svinja dolje i gore 5 spavaćih soba i 3 kupatila.
Ima ograničenja u vezi objekata za držanje stoke. Moraju imat suglasnost od susjeda, ako su mu bliže od 70 m (zid do zida, ne međa do međe). I obično ga i dobiju. A kad se radi veliki pogon obično treba toliki plac, da je tih 70 m obično već do međe parcele.

Bio sam s dvojicom kod kolege u A.
Jedan je platio za štalu 20*30 m (samo smještaj, oko 50 ligebokseva) komunalnog doprinosa opštini baš toliko koliko ga koštala na ključ betonska laguna za taj objekat, a drugom su izračunali oko 40.000 € tog doprinosa za štalu 25*45 m. Tim novcima nemaš još ništa plaćeno, za svaki priključak ti još dođe (mastan) račun.

A taj kolega je za taj drveni dio na sliki tu ispred što je prizidao starom hlevu za sve 'državne' troške platio 1.500 €.

22229801.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh