• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Starter za paljenje traktora i auta

C

CVIJA

Guest
Ima li neko šemu za pravljenje startera za paljenje traktora i auta?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
e ovo ti je dobra tema

čuj , nema tu neke posebne nauke , jedan trafo i 2 ili 4 diode i gotova stvar
evo ti jedna šema , samo zamisli da nema ovih kondezatora od 4.7 i 1000Mf i da nema stabilizatora 7815
ove oznake dioda su za malu struju , trebaju veće

(slika maznuta sa neta)
images


a najlakše je ako imaš neki stari aparat za varenje da nemu premotaš sekundar i ubaciš diode i gotovo
čak sam radio i da ne odmotavam sekundar neko izvučem sa kraja namotaja nekako kontakt koji ima 15-18V
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
oznaka ima mali milion , samo traži diode veće amperaže a one otprilike ovako izgledaju
VS-400U120D.JPG
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako radiš od aparata za varenje spoji kao dolje sa slike
1 . trebau ti samo 2 diode ...diode moraju biti za struju min 100 A
2. ne trebaš skidati puno ili gotovo ništa sekundara samo nađeš približno polovicu namotaja
3. kondezatora što više , 1000 Mf po amperu je min. ...
images_00aec.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ako radiš od aparata za varenje spoji kao dolje sa slike
1 . trebau ti samo 2 diode ...diode moraju biti za struju min 100 A
2. ne trebaš skidati puno ili gotovo ništa sekundara samo nađeš približno polovicu namotaja
3. kondezatora što više , 1000 Mf po amperu je min. ...
images_00aec.jpg

biće mnogo napona ako ne skrati namotaje , a ako ih skraćuje mora imati isti napon (broj namotaja) po kalemu

i ja kada namotavam trafo iznova idem na ovaj sistem sa dvije diode jer mi je jeftinije dodati više žice nego nabaviti još dvije diode

kondezatori manje-više , akumulator ti dodje kao (jedan veeeliki) kondezator a ujedno su i dodatni trošak


sve zavisi šta želiš od toga , ako hoćeš nešto po sistemu jeftinjaka onda samo aparat za varenje i 4 diode i pjesma
a ako želiš nešto malo profinjenije onda imaš sisteme motanja i sa više dioda gdje napon dodje ''ispeglan'' malo bolje

dobra varijanta je i trofazni trafo sa 3 stuba i 6 dioda , može ogromna snaga da se izvadi iz malog gabarita ali je nezgodno vukljati trofazni kabal za sobom
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Općenito ovo treba koristiti s pažnjom i ne bi preporućio svima da se igraju s tim .
Moje iskusto je ne skidati namotaje (ako je puni namotaj 50 V ) Kad alnsr. povuče pada napon ko gnjila kruška .Povlači i taj stari loš acu pa na kraju završiš ispod 15 V .
Kondenzatori svakako da ako palimo bez ikakvog acu. Ako stari acu ima bar mrvicu struje onda prolazi bez njih a koristiti tako da paliti starter tek kad acu malo pokrene alnsr.
Ja to rješavam relejom i tipkalom na kablu kao daljinski upravljač .Dakle kad okrenem ključ piknem tipkalo .
Imam aparat koji na 2 faze daje 160 ampera ( prema pločoci) i nije pumo .
Spremao sam se motati ali sam odustao kad sraćunah koliko treba bakra (novog) .
Planirao sam od lima 100 x0,6 ( građevinskog) ...pa sam odustao i razjebo ovaj aparat .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
To je dobro pitanje majstor , eto iz istih razloga stoji moj pod pankom ..da , zašto?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
ajde, booster je davno izmišljen, ko ga treba neka odriješi kesu...
U principu nepotrebna stvar, osim recimo u firmi, pogotovo sad kad dolazi zima, recimo ko ja, neisključim glavnu sklopku preko vikenda i u utorak nepali sigurno..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Može , samo bez dioda (jer su mi to rezervne za aparat) :finga:
Pazi kaj si obečal. Znaš da imam doma elektroničara.
Hvala :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Znaći i dalje mi bude to smetalo pod pankom
Pa neznam, ponesi to Savorisu kad bumo išli k njemu. Možda nas zaštiti od sačme :rolfer:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Mi se ne poznamo ... :finga:
Nisam mislil na tebe, ali kad si se več ponudil ..... možda zatrebaš :scratch
Znaći i dalje mi bude to smetalo pod pankom
Nebu Puknuti. Znaš da kad ja nekaj obečam ......
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Nisam mislil na tebe, ali kad si se več ponudil ..... možda zatrebaš :scratch

Nebu Puknuti. Znaš da kad ja nekaj obečam ......
Ma nisam se ponudil. Štel sam se meknuti :finga: (no, ak me nebu mimoišlo, nema veze).
BTW, kojeg električara imaš doma?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kaj električara, dipl. ing elektrotehnike (ferovca). Brata.
Najdi mu posel ak moreš ;)
 
Na vrh