• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stevia--secerna biljka

S

sokac

Guest
pa ovako laicki receno, mogla bi ubrati list i koristiti kao dodatak prehrani, naime ja sam poslije razmisljao o susenju lista jer se "slatkoca" tj kolicina steviozida sacuva (naravno uz pravilno susenje i skladistenje), pa se ti suseni listovi mogu samljeti u prah koji se takodjer koristi u prehrani, sto se tice pripravka koncentriranih otopina, stvarno ne bih htio nešto krivo napisati, al jos nisam skuzio kojom bi se metodom mogli izolirati, vjerojatno je neka ekstrakcija, no ne znam uz kakvo otapalo... sto se pak otkupa tice to mi se cinilo jos predaleko za razmisljat, no vjerujem da bi se nasle pojedine tvrtke, a pogotovo onda kad se aspartam konacno makne sa trzista, jer mu po mome misljenju tamo odavno nije mjesto...

btw...
tanita, ma da u pravu si, no jednostavno sam htio isprobati nesto novo, a ova me biljka fascinirala :) iako to i nije neki razlog za ulupat kapital... cuo sam za sjetvu, a pogotovo onog tamnog sjemena jer sam vidio da njegova klijavost doseze cak oko 90%, pa onda mi jedino preostaje pozeljeti ti puno srece i sto vise tamnog sjemena :lol: sretno !!!
 
T

tanita

Guest
da, jedna mamo, mozes preliti vodom, procijediti i tjedan dana drzati u frizideru - za vlastitu upotrebu. za trziste, u to onda ekipa jos ubaci konzervanse, koji su ubiboze, naravno...bez veze. a za komercijalni uspjeh, vani (a navodno vec i u srbiji) razvijaju neke specijalne procese u kojima se izdvajaju steviozidi tak da im ubiju aftertaste, tj. onaj odvratni slatki okus koji ostaje u ustima kad progutas. to ti je visoka matematika, zaboravi.

sto se otkupa tice, ja naprosto razmisljam sto ce biti aktualno za tri godine. staklena kugla, he he...
 
J

jedna mama

Guest
hvala na odgovorima

ma ja sam mislila, pošto svu zimnicu radim sama, bez konzervansa, samo pasteriziram ( a nedavno sam napravila džem od višanja samo sa fruktozom, koji je nestao brzinom svjetlosti) , raditi nešto za sebe samo sa steviom.

tipa, radim džem od šljiva i umjesto šećera, ili fruktoze (koja je ipak preskupa i navodno veće količine nisu dobre za jetru), stavim steviu. Napravim taj neki sirup, i dodam u voće. to me je zanimalo

btw, da li bi se onda i sušeni list mogao fino sitno samljeti i stavljati u hranu, za džemove ? Ovaj sirup bi se mogao stavljati u vodu za kompote uz dobru pasterizaciju?

Šta mislite o tome?
 
S

sokac

Guest
ja bih samo ovo rekao:
sto se tice fruktoze stvarno ne treba pretjerivati, zbog samog metabolizma razgradnje i njegove kontrole, no da ne duljim...
a sto se tice praha stevije i dzema, mislim da ne bi trebalo biti nekog problema, no isto bih htio samo napomenuti da se prah nece otopiti poput secera tj skroba odnosno glukoze ili pak fruktoze koju si koristila, tak da bi se sitne cestice mogle zadrzati u dzemu... ali ideja mi se nadasve svidja, nikad nisam ni pomislio da bi ju mozda mogao staviti u dzem...
 
J

jedna mama

Guest
ja jesam :D

možda i patentiram 8) samo trebam nabaviti steviu
 
J

jedna mama

Guest
tanita

koliko si plaćala steviu, mislim na sjeme? da li si morala slati neku akontaciju, ili je išlo preko kred. kartice?

nigdje na stranici od exoge ne vidim cijene

ja bih si čak probala nabaviti u lončanici, preko rođaka u Austriji, da oni naruče ako mogu

a ako ništa drugo, možda potegnem do Banata, samo da si izradim putovnicu
 
T

tanita

Guest
mamo, imas na internetu sve zive recepte za upotrebu stevie, uz napomenu da, za razliku od secera, ona sama po sebi nije konzervans, ali uz pasterizaciju, zasto ne. vidi npr. jedan od linkova koje sam puknula gore. ili Obrisan neispravan link.

sto se sadnica tice, to je nacin kako se u civiliz. svijetu prodaje stevia, ali koliko ja razumijem, ne budu je propustili na carini (zbog transfera bolesti), pa onda nek ti donese netko tko putuje...

sjeme je basnoslovno skupo, neprocisceno - ne da nisu izdvojene samo crne sjemenke, nego je vrecica od 10g puna trave, a kosta glava boli, mislim oko 20 eura s postarinom, a frendica je to narucila u njemackoj i platila paypalom. nikako nebih preporucila.

ajde, tko nabavi sadnicu, nek salje reznice, pa cemo razmjenjivati dok ne naletimo na biljku s visokim postotkom steviozida. a za sjeme, javim kako ce se ponasati. dobit cu ga za koji dan.

inace, imas knjige na engl i njem o steviji, sa receptima, u slucaju da ne nadjes dovoljno na webu.
 
M

maksica6

Guest
Evo gdje mozete naruciti sadnice.

Der Anbau von Stevia - Adressen
Südflora Baumschulen
Peter Klock
Stutsmoor 42
D-22607 Hamburg
Tel. 040-8991698
Fax 040-8901170
(Versand und Gärtnerei)

Rühlemanns
(ehem. Kräuterzauber)
Auf dem Berg 166
D-27367 Horstedt
Tel. 04288- 928558
Fax 04288-928559
info@ruehlemanns.de
www.ruehlemanns.de
(Versand und Gärtnerei)


Odile Landragin
Hermann-Ehlers-Str. 12
D-55124 Mainz-Gonsenheim
Tel 06131- 41572
(Nur Gärtnerei)

Gärtnerei Strickler
Lochgasse 1
55232 Heimersheim
tel: 06731-3831



Die Blumenschule
Rainer Engler
Augsburger Str.62
86956, Schongau, Bayern
Telefon: 08861/7373
Fax: 08861/1272
info@blumenschule.de


Otzberg-Kräuter
E.-Ollenhauer Str. 87A
D-65187 Wiesbaden
Tel 0611 -8120545
Fax 0611-8460558
(nur Gärtnerei)
----------------------------------------

Herausgegeben von: Förderkreis „Free Stevia“, Ansprechpartner: Frau Margitta Holly, Scharnhorst Str.1,
D-65195 Wiesbaden, BRD, Fax +49 (0) 611-940 6839.
Sämtliche Ausführungen in dieser Darstellung unterliegen den Bestimmungen des Copyrights und des Haftungsausschluss. Die Wiedergabe ist vorbehaltlich anderslautender Bestimmungen NICHT gestattet. „Free Stevia" übernimmt keinerlei Verantwortung oder Haftung für die Angaben in dieser Darstellung.
m.holly@freestevia.de
 
T

tanita

Guest
je, medju ostalima. ima je i po cijeloj sloveniji. ali, sto nam vrijedi, to nemre proci carinu (postom). ili, maxica, znas nesto sto ja ne znam?
 
M

maksica6

Guest
Zasto nebi moglo proci carinu,pa ja nosim kuci kojekakvo zivo cvijece i nemam problema.
 
T

tanita

Guest
da, ako nosis sam, nema problema, eventualno ti ne daju uvesti zemlju u tegli, ali korijenje bez zemlje nije problem. ali postom prolazi, navodno, samo ona biljka (za razliku od sjemena) koja ima papirologiju, a papirologija navodno kosta oko 500 eura - kako za 1000 sadnica, tako i za jednu. tako kazu ljudi, ali ja nisam probala. mozda bi se dalo naruciti preko nekog rasadnika koji i inace uvozi?
 
S

sokac

Guest
au covjece, pa ja mislio da ce barem sjeme biti najmanji problem izuzevsi cijenu, ma mislim da ovi na granici nece ni znati za tu biljku, mozda ak budem isao na skijanje uspijem prevesti nekoliko, bar mi u box na krovu auta nikad nisu gledali... hehehe
 
T

tanita

Guest
sokac, mislim da si me krivo shvatio:
svako sjeme se MOZE uvesti (postom) bez problema. sadnice postom navodno ne prolaze ako nemaju certifikate, a oni kostaju uzasno puno, pa se to navodno radi samo za velike kolicine.
a kada sam prelazis granicu sa sadnicama, navodno nema problema, pogotovo ako je korijenje bez zemlje (sa zemljom valjda putuje najvise opasnosti?)

s jedne strane to ima puno smisla - da se zastitimo od transfera bolesti. u praksi, cini se, bolesti su vec u nasim rasadnicima big time, a ne postoje mehanizmi da se to kontrolira/zaustavi. ja nedavno kupila sadnicu necega od jednog registriranog rasadnicara, zarazenu virusom. srecom, drzala biljku odvojeno, pa se nadam da nisam "razmnozila"...i kome sad da to javim?
 
S

sokac

Guest
ma salim se, no mislio sam ipak uzeti sadnice bar za pocetak, nekoliko komada, jer mi stalno ona klijavost sjemena ne ide iz glave, a nebih odmah posijao vecu kolicinu...
 
A

antimon

Guest
Zašto je zamrla ova tema? Možda zbog zime, ali evo proljeće je blizu, pa se probudite ljudi!

Evo ja sam novi na forumu, ali imam novosti pa ako koga zanima, možemo usporediti rezultate.
Ja sam naručio sjeme iz Kanade (Richters Herbs). Naručio sam 1 gram - navodno tu ima par tisuća sjemenki. Nisam brojio sjemenke ali ima ih dosta. Posadio sam ih u kontejnere od stiropora - po dva sjemena u svaku rupicu. Već tri tjedna ih držim na toplom (u kuhinji koja se grije svakodnevno - 18-22 stupnja). Od 40-ak ukupno posijanih sjemenki tek se počelo nazirati 5-6 klica. Do danas nisam ni znao da je klijavost stevije slaba - navodno 10-20%. Bude li sve u redu s ovim mojim sadnicama, sljedeću subotu, ili subotu iza, ću ih posaditi više - 500-600 sjemenki - u nadi da će izniknuti stotinjak. Nakon toga ću ih presaditi u malo veće kontejnere i držati u kući dok prođe svaka opasnost od mrazeva. Nakon toga (sredinom travnja) idu u zemlju.
Inače, ja sam u dalmatinskoj zagori. Ako još netko pokušava nešto sa steviom rebaduanom, molim vas javite.
 
D

DADAC

Guest
Danas bio na televiziji prof. Bruno Novak sa agronomskog u zg, kome treba sjeme veli čovjek da ima!!
 
M

maksica6

Guest
lijep pozdrav svima,ovako idem sutra u Schongau po flance od stevie,komad od 10 cm visine dode 5 euro,manji su jeftiniji 2-cm 3 euro,ako koga interesira mogu pitati,uglavnom sutra krecem po flance,citamo se.
 
M

maksica6

Guest
Lijep pozdrav,evo vratio sam se iz Blumenschule i kupio 10 flanci po 5 eura komad,i odma sam ih u stanu presadio,ujedno sam i doznao da se iz SJEMENA koje se posije sjeme ima jaku slabu klijavost i problem je sto se jako puno gubi na seceru u biljki,nego da je najbolje raditi cijepanje biljke i pikiranjem.
 
B

Boris

Guest
Jeste li znali. da su u Japanu umjetna sladila zabranjena i stevia je legalno sladilo i zamjena za šećer, dok u Europi i SAD zbog velikog monopola proizvođača šećera ona je zabranjena i može se koristiti samo kao dodatak prehrani u čistom obliku i nesmije biti u sastavu nikakvih prehrambenih proizvoda. Ali ima i dobra vijest Coca Cola je tek sad nakon godina i godina bitke s politikom i proizvođačima šećera uspijela dobiti dozvolu za korištenje kao sastavni dio COCA COLE ZERO. A koliko je Coca Cola jaka govori Vam činjenica da već godinama uvoze iz Perua kokino lišće u Atlantu SAD.. i tamo kemijaju svašta.

Tako da budućnost Stevie je kod nas u velikoj magli, ja sam se raspitivao za uvoz praha stevie prije par godina ali no way.
 
J

jedna mama

Guest
evo ja sam uzela od profesora Brune Novaka sjemenke. Bio je dogovor da će mi prodati 150 komada. Međutim, dan prije nego što smo trebali u Zagreb kod njega, u večernjaku je izašao članak o Stevii, i navalili ljudi kao blesavi. Dobili smo samo 30 sjemenki :(

Jedino smo od svih tamo (a bilo ih je dvadesetak) suprug i ja sjeli sa profesorom i korak po korak prošli sve od samog stavljanja u plitice, do gnojidbe, sadnje u zemlju, itd.

Nekako su mi ostali djelovali neozbiljno, tako da mi je žao ako im se sjeme neće primiti, jer je klijavost slaba, i profesor je rekao da sve ovisi o postupanju prema biljkama.


Posadila sam to u stirop. plitice, stavila na prozor, i evo nakon dvadesetak dana, od tih 30 komada, niklo mi je 13. Ja sam zadovoljna. Izašlo je skoro pola. Mada se ja još uvijek nadam da će se bar još nekoliko pojaviti vani. Još sam nabavila iz Austrije 80 sjemenki, i to sam stavila u plitice prije par dana. Već mi nedostaje prozora po kući.

Ovih dana radimo leje za duhan, tako da ću napraviti i jednu manju za steviju pokraj, pa ću čim prođe svaka opasnost od mraza, staviti biljčice u leju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh