• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stevia--secerna biljka

A

antimon

Guest
Pazite na nagle promjene temperature! Evo što se meni dogodilo. Imao sam nekih 60-ak biljčica što je niklo u dnevnoj sobi. Bio je topal dan - sunce upeklo, pa ih ja odlučio prošetati na balkon. Iako su i prije bile na suncu (kroz staklo od vrata), ovo im nije baš godilo. Naime, pokrio sam ih najlonom i ostavio dok je god bilo sunca. uvečer me dočekalo neugodno iznenađenje: pola biljčica je usahlo. Može biti više razloga: prevelika temperatura ispod najlona, premalo zraka unutar najlona, preniska temperatura ujutro kad sam ih ostavio vani. U svakom slučaju izgleda da su to veoma osjetljive biljčice u ranom stadiju razvoja (vidit ćemo kako će biti dalje).
 
A

anton1

Guest
pozdrav svima!
prvi put sam na ovom forumu. zanima me stevia, sadnice ili sjeme. kako mogu što prije doći do stevije.
hvala :D
 
A

anton1

Guest
pozdrav svima!
prvi put sam na ovom forumu. zanima me stevia, sadnice ili sjeme. kako mogu što prije doći do stevije.
hvala :D
 
P

purnaanna

Guest
Bok, dragi poljoprivrednici!
Evo, stanujem samo kilometar od agronomskog fakulteta, ali nisam uspjela dobiti sjemenke stevije. Zanima me da li bi netko bio tako ljubazan i prodao mi par biljčica za kućnu upotrebu. Cijena nije problem, jedino bih voljela da ste iz Zagreba ili barem u blizini.
Pozdrav!
 
L

lord87

Guest
Pozdrav Svima...

Molim da mi se jave svi koji su poceli ili namjeravaju saditi ili sijati steviu. Bilo na privat ili ovdje.

I ja bih krenuo vašim putem...

Kakva su vaša iskustva?
 
T

tanita

Guest
jedna mama, a koliko su ti naplatili tih 30 sjemenki?

ja imam dosta sjemena, tko treba.

jucer popila prvu kavu sa stevijom - super!

kakva vam je slatkoca lista, vi koji ste nabavili biljke? hocemo napraviti izbor za miss stevije, i razmjenjivati reznice, pa tako doci do kapitalke (u kolicini steviozida)? ili to zapravo za kucnu upotrebu i nije tako vazno...
 
R

Robbstark

Guest
Pozdrav
Trazim sjemenke ili sadnice STEVIE, treba mi za kucnu uotrebu.
 
T

tanita

Guest
ne znam da li znate, ali klijanje ide puno bolje ako se sije pod lampom...u pocetku 24 h svjetla+toplina...ali to je izvan moje lige :)
 
S

salafek

Guest
jedna mama kaže:
Jedino smo od svih tamo (a bilo ih je dvadesetak) suprug i ja sjeli sa profesorom i korak po korak prošli sve od samog stavljanja u plitice, do gnojidbe, sadnje u zemlju, itd.

Možete malo detaljnije opisati korake


tanita kaže:
ja imam dosta sjemena, tko treba.

ja bi želio nabaviti sjemenke. Imaš još viška za prodat ?
 
A

antimon

Guest
Ako ste čitali sve postove, onda se možda sjećate da sam ja svoje prve sjemenke posadio već početkom veljače. Naravno sve što sam do sada radio je bilo krivo. Tek nedavno sam naišao na jednog proizvođača sjemenki pa sam poslušao njegove savjete: http://www.stevia-store.com/sowing.htm
Naime prve sjemenke koja sam posijao sam sijao na 1cm dubine - KRIVO! Sudeći po ovim uputama, koje sam primjenio, sjeme se ne sije u zemlju nego na zemlju, jer steviji osim topline treba svjetlost da bi proklijala. U subotu sam posijao stotinjak sjemenki i već u ponedjeljak ujutro ih ima dosta proklijanih. Po noći sam ih stavio ispod električne svjetiljke (radi svjetla i topline).
Proklijale i niknute biljke sam čuvao od pretjeranog izlaganja suncu - KRIVO! To je tropska biljka - dajte im sunca i topline što više.
Planirao sam uzgojit sadnice u zimskim mjesecima (veljači i ožujku), pa ih presaditi u proljeće u zemlju - KRIVO! Za ovo još nemam praktičnu potvrdu, ali s obzirom na nedostatak topline ovo proljeće, sve izniknule biljke vrlo slabo napreduju, ili ne napreduju uopće. Stoga se nadam da ću tek sa ovim sijanjem u svibnju polučiti bolje rezulatate.
Svoje posijane sjemenke zalijevao sam tek vrlo slabim prskanjem- KRIVO! Sjemenu je bar u početku potrebna ogromna vlaga. Na ovim stranicama, koje slijede iz linka, piše da ispočetka treba zaljevati i 2 do 5 puta dnevno i održavati na maksimumu vlažnosti. Temperatura zemlje od 15-25 stupnjeva, koje omogućava tek svibanj.
I dalje ću vas izvještavati o svemu.
Bog
 
S

sokac

Guest
evo samo da javim... naime relativno sam zadovoljan sa steviom (iako mozda ne bih trebao biti). Naime dosta sam biljcica uzgojio (iako sam ih jako puno i posijao) i lijepo su se razvijale, ali naime kasnije sam naisao na jedan veci problem, pojavila mi se hrpa lisnih usi i potpuni kaos (primjenio sam neki insekticid- nemogu se sjetiti koji... jer mi je netko od ukucana pospricao i sve mi se sprzilo) sad su mi ostale jos 4 posudice tj. nekih 6-8 stabljika... jel vec neko od vas mozda ima kakvo rjesenje za ove lisne usi? jer predpotstavljam da ce mi se tako sta ponoviti i nagodinu (posto mi je sve okruzeno cvijecem tj. ruzama, a i lisnim usima koje nikako istrijebiti, a opet ne bih htio "spaliti" si kemikalijama sav trud :blackeye
 
P

pozna

Guest
nemam pojma o steviji,al imam o cvijecu i znam koja su muka lisne usi,razmisljam ,buduci da je list stevije konzuman trebalo bi ga izbjegavati tretirati bilo kakvom kemijom,pogotovo sto nema sigurnih savjeta,barem to vjerujem. trebao bi nagodinu steviju maknuti dalje od cvijeca u neku karantenu i izmedu sadnica stevije posaditi razno aromaticno povrce ili bilje jer takve biljke u principu jakim mirisom tjeraju kukce iz svoje blizine. npr. luk, hren,ruzmarin,kopriva...
 
S

steviahr

Guest
Poštovani ljubitelji Stevie i vi koji to planirate postati,

Od 24.12.2009. pa do kraja ove godine 2009.(promotivno razdoblje) svima koji su zainteresirani za sjeme stevie, isto šaljem for free :)

Websajt pokrenut je sa ciljem da se ljudi informiraju o ovoj fantastičnoj biljci, te da se svakome pomogne koliko može.
Moj prijedlog je da na jednom mjestu izmjenimo iskustva vezana za Steviu u obliku foruma ili nešo slično.
Da uzgoj poprapite slikama, te pomognete ostalima da uživaju u blagodatima biljke.
Osobno experimetiram Steviom nekoliko godina, te iskustvo koje imam prenio sam na http://www.steviahr.com

Želim Vam ugodne blagdane.

Steviahr.com
 
S

steviaa

Guest
Dragi vrtlari, poljoprivrednici i svi vi koji se tako osjećate, vidim da se trudite oko uzgoja stevie , moji roditelji se vec niz godina bave proizvodnjom presadnica, od ove godine poceli su proizvodit i steviu , prodajem presadnice stevie uz niske cijene u casama pa eto ako ima netko zainteresiran nek se javi na PM ili na nazovite na broj 091 537 2945 , ali poslje 19 h.
Evo par slika da vidite kako je to nama uspjelo :



 
J

jedna mama

Guest
upravo jučer smo bili u Zg i kupili predsadnice stevie. Nisu uopće skupe, biljke su prekrasne, za detalje, šaljem pp
 
J

josy

Guest
Pozdrav svima!
Ne znam da li je bilo riječi o sadnji stevie u tlo, molim vas za pomoć... naime, kod malo veće količine stevia se sadi na otvoreno. e sad, mene zanima da li se stavlja folija ili ne? prof.Novak spominje malč - ok, kakav? mi nabavili kartončić presadnica i zbog korova došli na ideju da se posade na foliju. Ima li netko neka iskustva? :roll: :roll: hvala
 
B

batanona

Guest
Pozdrav svima. Danas sam prvi put ovdje i drago mi je vidjeti kako raste interes za steviju. Ove sam godine u jednom trgovačkom lancu kupila steviju, 3 sadnice u jednoj vazici za samo 10 kuna. Očito, nije više tako skupa, pa sam kupila dvije vaze. Nešto se posušilo, nešto jako lijepo raste. Nemam vrt, pa neznam koliko imam šanse dugo imati tu dragu biljku slatkicu :heart: , ali je držim na sunčanom balkonu, pa što bude. Čak neznam trebam li je presaditi i u koliko veliku vazu? :prayer: Upravo sam skuhala čaj i stavila listić stevije unutra, ali nije mi slatko? Je li netko probao korisiti list? Nekako ne želim kupiti preparat, zapravo, ne volim papati nikakvu kemiju. Isprobavati ću još i javljati rezultate :D , a ako je netko već nešto isprobao, nadam se da ćemo ovdje pročitati. :drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh