• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

STIHL SERVICE

K

KARLO

Guest
vršim oštrenje lanaca motornih pila krpanje i produžavanje lanaca popravak motorih pila svih vrsta
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajd objasni kako se brusi lanac , kako pred zubi , koji kut za koje drvo itd? hvala.
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Ja produživanje starih lanaca ili opravku postojećih ne bih preporučio nikome. Kod nas je bilo dva slučaja da su ljudi mjenjali otkinute zube, te je taj lanac puko u radu te teško ih sasjeko. Pa nov lanac košta oko 15€ kako za koju motorku za neku više a za neku manje. To nisu neki novci da mi riskirali vlastiti život.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Da, treba znat nabrusit lanac, kad se čovjek izvježba ide kao i sve ostalo, ali da škola košta, košta.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ja sve brusim ručno sa turpijom.
Imam i stroj al to valja samo ak je jako oštečen lanac i moraš ga "nulirat"
Imam i nosač za turpiju koji se prišrafi na list i možeš štelat sve kuteve itd. al i to ja jako kompicirano i traje mi predugo.
Uglavnom koristim STIHLovu šablonu u koju metneš na turpiju i deri.
Pokazala mi se kao najbolje, najbrže i najjeftinije rešenje.100kuna u setu!
Kad nema te šablone brzo se desi da pobegne prenisko.
Svaki 3-4 rezervar malo prođem i to je to.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
puknuti kaže:
Ajd objasni kako se brusi lanac , kako pred zubi , koji kut za koje drvo itd? hvala.

Nesto ne vidim da ti odgovori majsto za lance, bice da je prezauzet poslom !
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
kako koristis tu sablonu?imam ju i ja,ali nisam ju nikad koristio.. jel to ovo skroz desno na slici?

filingkit.jpg
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Pa šablona je na okrugloj turpiji lijevo, desno je šablona za kontrolirat jesu li dovoljno skinuti graničnici za dubinu, jer ako nisu, može bit ne znam koliko dobro nabrušen lanac, ne ide u drvo, a ako ih prebrusiš previše hvata i slaba motorka se guši i opasno je ako ideš vrhom vodilice nešto rezat povratni udarac je gadan pa postoji opasnost od ozljede. Svaka škola košta, ja sam svoju skupo platio.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Točno tak kak piše 21yes ovo skroz ljevo!
Staviš ju na zub i deri.
Ovu desnu šablonu koristim samo za graničnike i čiščenje vodilice.
Neznam čemu služe one rupe sa stupnjevima????
Možda neko zna kaj je stim?
 
K

KARLO

Guest
nebruse se svi lanci isti svaki lanac ima svoje oznake za brušenje i za kontrolu istrošenosti pošto ima više proizvođača lanaca svaki propisuje svoj način a u biti sve se svodi na par načina sto se tiče kuta oštreenja dubine oštrenja i visine čistača npr.stihl lanci se oštre pod kutem od 30-35 zavisi o drvetu mekše tvrđe dubina turpije mora biti 1trećina van zuba 2 trećine u zubu i nagib turpije od 10 posto.visina čistača mora biti niža od zuba za o.65mm.samo tako naoštren lanac reže kako treba . što se tiče oregona on se oštri pod kutem od 25 a turpija pod 90 itd...
puknuti kaže:
Ajd objasni kako se brusi lanac , kako pred zubi , koji kut za koje drvo itd? hvala.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tko još brusi lanac turpijom ?-ja ne ..
Ovo je moja naprava za brušenje , kako i kojim brusnom pločom brusiti predzube i kako (kojim alatom ) kontrolirati tih 0.65 mm visine predzuba?
brusilicalanca_990d7.jpg
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Graničnike dubine brusim malom finom turpijom, nikako drugačije ne može, dubinu ne kontroliram, oslanjam se na svoje znanje, inače imaš na slici gore s desne strane ti je alat s kojim se to kontrolira. Jel to tvoj uradak stroj za brušenje, kao da ima motor od brisača auta.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ljudi kaj se hebete tim turpijama?? Mislim i ja sam se hebeval s njima i doktoriral sam na tome al danas turpiju koristim samo u šumi da malo brzinski prođem lanac ak ga shebem o nešto.

Električni strojčić za brušenje lanaca imate već od 300kn i isplati se svake lipe (ja uzel ono einhellovo čudo u pevecu il metrou za 299kn)! Svi zubi sujednakomjerno nabrušeni, pod istim kutem - nema nikakvih trzanja kod piljena niti ništa. Milina...
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ja imam isto tog Einhela i ne sviđa mi se opče.Samo ak je jako sjeban lanac od čavlja il tak nekaj.
A kaj se tiče brzine ne vjerujem da si puno brži s stroje. Dok skineš lanc naštelaš mašinu i pobrsiš ja sam ga več porešpal
i več pilim 8)
Sve to naravno ako nije previše sjeba... lanac. Ak ga treba novo formirat svakako je bolje strojno.
Stim da je taj Einhel dost klimav i nje neki užitak radit stim, bar Meni ne!!!
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Pa za te novce je bil i Einhel i za takve novce ne možeš nekaj pogrješiti.
Samo je Einhel jako klimav daj bog da ti bu taj bolji i da ti dugo nuca :partyman:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tata kupi mi , nemoj da idem to rait' sam
[youtube:ko7djp90]ZTLtURtLB5E&feature[/youtube:ko7djp90]
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
HEHE kupi mi kupi za nekih 5-6hiljki i to ne naših nek onih europskih....
kulike treba lance nabrusiti da se ovo isplati.
E jadni moj einhell di je on do toga....
Puknuti dal znaš ili misliš da neko u RH ima takav stroj????
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Baš bi me zanimalo kak to zgleda uživo.
I kak nabrusi...
kak ga je ljepo vidjeti kad prešalta ljevi desni zub i kad pomakne lanc.
Kulike je to nutra cilindriči . . . izgleda da radi pneumatsko!?!
 
Na vrh